Sprawdzić czy rodzina jest sigma ciałem

Sigma-ciała i zbiory borelowskie. Miary, miary zewnętrze i miara Lebesgue'a. Funkcje mierzalne. Całka Lebesgue'a. Inne zagadnienia analizy rzeczywistej.
niiezalezna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 6 lis 2019, o 14:34
Płeć: Kobieta
wiek: 22
Podziękował: 4 razy

Sprawdzić czy rodzina jest sigma ciałem

Post autor: niiezalezna »

1. Sprawdzić czy rodzina jest \(\displaystyle{ \{A \subset \mathbb{R}^2 : \forall_{(k,l)\in A} ((-k,-l) \in A\}}\) jest \(\displaystyle{ \sigma}\)-ciałem podzbiorów zbioru \(\displaystyle{ \mathbb{R}^2.}\)


2. Niech \(\displaystyle{ X, Y}\) będa zbiorami, niech \(\displaystyle{ \mathfrak{M} \subset 2^Y}\), będzie \(\displaystyle{ \sigma}\)-ciałem, a \(\displaystyle{ f: X \rightarrow Y}\) funkcją odwzorowującą zbiór \(\displaystyle{ X}\) na zbiór \(\displaystyle{ Y}\). Sprawdzić, czy któraś z poniższych rodzin jest \(\displaystyle{ \sigma}\)-ciałem:
a) \(\displaystyle{ \{A \subset X: f(A) \in \mathfrak{M}\}}\)
b) \(\displaystyle{ \{f^{-1} (B): B \in \mathfrak{M}\}}\).
Czy założenie, że \(\displaystyle{ f(X)=Y }\) ma wpływ na odpowiedź?

3.Treść ta sama co wyżej tylko \(\displaystyle{ \mathfrak{M} \subset 2^X}\)
a)\(\displaystyle{ \{f(A) : A \in \mathfrak{M}\} }\).


Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki, bo temat jest dla mnie ciężki :mrgreen:
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10223
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

Re: Sprawdzić czy rodzina jest sigma ciałem

Post autor: Dasio11 »

Próbowałaś z definicji?
niiezalezna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 6 lis 2019, o 14:34
Płeć: Kobieta
wiek: 22
Podziękował: 4 razy

Re: Sprawdzić czy rodzina jest sigma ciałem

Post autor: niiezalezna »

Ad 1.
Zbiór pusty należy do \(\displaystyle{ \mathfrak{M}}\), bo \(\displaystyle{ \emptyset = (- \emptyset)}\).
Dalej,
Z założenia mamy, że jeśli zbiór \(\displaystyle{ (k,l) \in A}\), to \(\displaystyle{ (-k,-l) \in A}\), zatem jeśli weźmiemy dopełnienia tych dwóch zbiorów, to widzimy, że dopełnienie \(\displaystyle{ (-k,-l)}\) zawiera się w dopełnieniu \(\displaystyle{ (k,l)}\) czyli jest dobrze. O to chodzi w ogóle? Ja po prostu nie rozumiem treści zadań :cry:

Nie mam również pomysłu na sumę. Jesteśmy w \(\displaystyle{ \mathbb{R}^2}\), więc dostajemy punkty, tak? Jeżeli założymy, że każdy z tych punktów należy do \(\displaystyle{ \sigma}\)- ciała, to ich suma również?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34240
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Sprawdzić czy rodzina jest sigma ciałem

Post autor: Jan Kraszewski »

niiezalezna pisze: 25 lis 2019, o 15:42Ad 1.
Zbiór pusty należy do \(\displaystyle{ \mathfrak{M}}\), bo \(\displaystyle{ \emptyset = (- \emptyset)}\).
Przykro mi, ale to nie ma sensu (podobnie jak ciąg dalszy).

Zacznijmy od tego, czy w ogóle rozumiesz definicję tej rodziny. Czy możesz własnymi słowami opisać, co to znaczy, że podzbiór płaszczyzny \(\displaystyle{ A}\) należy do tej rodziny?

JK
niiezalezna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 6 lis 2019, o 14:34
Płeć: Kobieta
wiek: 22
Podziękował: 4 razy

Re: Sprawdzić czy rodzina jest sigma ciałem

Post autor: niiezalezna »

Spróbuję, ale to jak poprzednia wiadomość, może nie mieć sensu.
Jeżeli jakiś podzbiór płaszczyzny należy do A, to jej płaszczyzna przeciwna również?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34240
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Sprawdzić czy rodzina jest sigma ciałem

Post autor: Jan Kraszewski »

niiezalezna pisze: 25 lis 2019, o 16:13Jeżeli jakiś podzbiór płaszczyzny należy do A, to jej płaszczyzna przeciwna również?
Po pierwsze - dlaczego "należy do \(\displaystyle{ A}\)"? Przecież Twoja rodzina to \(\displaystyle{ \{A \subset \mathbb{R}^2 : \forall_{(k,l)\in A} ((-k,-l) \in A\}}\). Nazwijmy ją \(\displaystyle{ \mathfrak{M}}\) (czyli \(\displaystyle{ \mathfrak{M}=\{A \subset \mathbb{R}^2 : \forall_{(k,l)\in A} ((-k,-l) \in A\}}\)). I pytanie, na które masz odpowiedzieć, brzmi: "Co to znaczy, że podzbiór płaszczyzny \(\displaystyle{ A}\) należy do \(\displaystyle{ \mathfrak{M}}\)?"

Po drugie, co to jest "płaszczyzna przeciwna"?

Twój problem nie ma nic wspólnego z teorią miary - Twój problem leży na poziomie Wstępu do matematyki. Po prostu nie umiesz przeczytać ze zrozumieniem definicji rodziny zbiorów (czyli nie umiesz ze zrozumieniem "czytać znaczków"). Ale próbuj, nie ma innej drogi. Na wszelki wypadek przypomnę Ci jeszcze raz, że \(\displaystyle{ A \subseteq \RR^2}\) oznacza, że \(\displaystyle{ A}\) jest podzbiorem płaszczyzny, a \(\displaystyle{ (k,l)}\) to para uporządkowana liczb rzeczywistych, czyli element płaszczyzny (punkt na płaszczyźnie). Natomiast sama definicja rodziny \(\displaystyle{ \mathfrak{M}}\) daje się prosto opisać geometrycznie.

JK
ODPOWIEDZ