oblicz residuum w punkcie gdzie nie ma bieguna

Zespolone funkcje analityczne, równania Cauchy'ego-Riemanna, residua i osobliwości funkcji zespolonych, krzywe na C, krzywoliniowa całka zespolona. Całkowanie metodą Residuów. Szeregi Laurenta.
shreder221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 5 cze 2015, o 21:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 2 razy

oblicz residuum w punkcie gdzie nie ma bieguna

Post autor: shreder221 »

Dzień dobry. Czy moglibyście mi powiedzieć jak obliczyć
\(\displaystyle{ res\left( \frac{1}{(z^{20}-1)(z-3),\infty} \right) }\)

Jedyną pokazaną metodą jest wykorzystanie wzoru który przekształca residuum w nieskończoności na residuum w zerze więc zakładam że da się go tutaj użyć.

Mój problem wynika z braku bieguna w 0 zatem \(\displaystyle{ k=0}\) więc we wzorze otrzymuje \(\displaystyle{ \frac{ \dd ^{-1}}{ \dd z^{-1}} }\). Więc albo mam policzyć całkę albo coś w definicji sprawia że wynik jest jasny (strzelam że albo nie istnieje residuum albo =0). Niestety nwm która z tych opcji jest prawidłowa.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: oblicz residuum w punkcie gdzie nie ma bieguna

Post autor: Janusz Tracz »

Residuum to \(\displaystyle{ 0}\). Jeśli \(\displaystyle{ f(z)= \frac{1}{(z^{20}-1)(z-3)}}\) to \(\displaystyle{ \frac{1}{z^2}f\left( \frac{1}{z} \right) }\) ma w \(\displaystyle{ z=0}\) rozwinięcia w szereg zaczynające się od \(\displaystyle{ z^{19}}\) (przy wszystkich \(\displaystyle{ z^{k}}\) dla \(\displaystyle{ k \le 18}\) stoi zero) zatem przy \(\displaystyle{ z^{-1}}\) też stoi zero. Albo bez tego (to znaczy na \(\displaystyle{ \Res}\) w \(\displaystyle{ \infty }\)) wzoru można zauważyć, że dla dużych (w sensie modułu \(\displaystyle{ z}\)) mamy:

\(\displaystyle{ \frac{1}{(z^{20}-1)(z-3)} \approx \frac{1}{z^{21}}}\)
ODPOWIEDZ