Zbadaj zbieżnośc szeregu

Definicja szeregów liczbowych, kryteria zbieżności szeregów. Suma szeregu i iloczyn Cauchy'ego szeregów. Iloczyny nieskończone.
Pyroxar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 22 lip 2017, o 18:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Słupsk

Zbadaj zbieżnośc szeregu

Post autor: Pyroxar »

Szerego\(\displaystyle{ \sum_{n=2}^{ \infty } \frac{n ^{2} + 2 ^{n} }{n+3 ^{n} } }\)

Warunek konieczny: granica wyrazu \(\displaystyle{ a _{n}}\) szeregu dąży do \(\displaystyle{ 0}\).
Liczymy:
\(\displaystyle{ \lim_{ n\to \infty } \frac{n ^{2} + 2 ^{n} }{n+3 ^{n} }}\) używam \(\displaystyle{ \frac{a _{n+1} }{a _{n} }}\)
Mam więc \(\displaystyle{ \frac{n ^{2} +2n +1+2\cdot 2 ^{n} }{n+1+2\cdot 3 ^{n} } \cdot \frac{n+3 ^{n} }{n ^{2} +2 ^{n} }}\)
Wyszło mi \(\displaystyle{ \frac{1+2n+2 ^{n} }{1+2\cdot 3 ^{n} } }\)

Utknąłem bo nie wiem jak mam prawidłowo wyciągnąć wniosek kiedy w liczniku mam n i jednocześnie potęgi n-tego stopnia.
Ostatnio zmieniony 8 lut 2020, o 14:50 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości. Symbol mnożenia to \cdot.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Zbadaj zbieżnośc szeregu

Post autor: Premislav »

Przecież ten iloraz wychodzi inny, na moje oko to jest
\(\displaystyle{ \frac{n^{2}+2n+1+2\cdot 2^{n}}{n+1+3\cdot 3^{n}}\cdot \frac{n+3^{n}}{n^{2}+2^{n}}}\)
Teraz podziel licznik i mianownik przez \(\displaystyle{ 6^{n}=3^{n}\cdot 2^{n}}\)
i skorzystaj z następującej granicy:
dla ustalonego \(\displaystyle{ k\in \NN }\) (a nawet \(\displaystyle{ k\in \RR}\)) i dowolnej stałej \(\displaystyle{ c>1}\) zachodzi
\(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty}\frac{n^{k}}{c^{n}}=0}\)
Pyroxar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 22 lip 2017, o 18:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Słupsk

Re: Zbadaj zbieżnośc szeregu

Post autor: Pyroxar »

Jaki inny iloraz? Źle poskracałem? Zaraz spróbuje tego co mówisz dla mojego wyniku.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Zbadaj zbieżnośc szeregu

Post autor: Premislav »

Pyroxar pisze: 8 lut 2020, o 12:49 Szerego\(\displaystyle{ \sum_{n=2}^{ \infty } \frac{n ^{2} + 2 ^{n} }{n+3 ^{n} } }\)

Warunek konieczny: granica wyrazu a _{n} szeregu dąży do 0.
Liczymy:
\(\displaystyle{ \lim_{ \to \infty } \frac{n ^{2} + 2 ^{n} }{n+3 ^{n} } używam \frac{a _{n+1} }{a _{n} }}\)
Mam więc \(\displaystyle{ \frac{n ^{2} +2n +1+2*2 ^{n} }{n+1+\red{2}*3 ^{n} } * \frac{n+3 ^{n} }{n ^{2} +2 ^{n} }}\)
Wyszło mi \(\displaystyle{ \frac{1+2n+2 ^{n} }{1+2*3 ^{n} } }\)
Tu był błąd, powinna być trójka, reszta OK.
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Zbadaj zbieżnośc szeregu

Post autor: Bran »

Można też zauważyć, że \(\displaystyle{ \frac{n^2 + 2^n}{n+3^n} < \frac{2 \cdot 2^n}{3^n}}\), a to już łatwo z kryterium Cauchy'ego.
ODPOWIEDZ