Problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego

Definicja szeregów liczbowych, kryteria zbieżności szeregów. Suma szeregu i iloczyn Cauchy'ego szeregów. Iloczyny nieskończone.
bhastek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 15 kwie 2014, o 22:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 6 razy

Problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego

Post autor: bhastek »

Witam. Mam problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego zbieżności szeregów. Chodzi o to, że zastanawia mnie w jaki sposób dobieramy szereg do porównania. Otóż w Krysickim i Włodarskim w zadaniu 3.3 użyto do porównania szeregu \(\displaystyle{ \frac{2}{n^2}}\). Dlaczego akurat taki, skoro \(\displaystyle{ \frac{1}{n^2}}\) też spełnia warunki zadania tzn. jest zbieżny i od pewnego miejsca większy od szeregu obliczanego?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34233
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5198 razy

Re: Problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego

Post autor: Jan Kraszewski »

Byłoby łatwiej, gdybyś podał treść zadania 3.3...

JK
bhastek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 15 kwie 2014, o 22:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 6 razy

Re: Problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego

Post autor: bhastek »

Oczywiście:) Zbadać zbieżność szeregu \(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{ \infty } \frac{n!}{n^n}}\)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34233
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5198 razy

Re: Problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego

Post autor: Jan Kraszewski »

W tym zadaniu użyto szeregu o wyrazie ogólnym \(\displaystyle{ \frac{2}{n^2}}\), bo to jest najprostsze oszacowanie.

To nie jest tak, że w kryterium porównawczym musisz znaleźć jedyne słuszne oszacowanie.

JK
bhastek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 15 kwie 2014, o 22:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 6 razy

Re: Problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego

Post autor: bhastek »

Ale przyjmijmy hipotetycznie, że szacowanie robię w excelu i użyłem jednak szeregu o wyrazie ogólnym \(\displaystyle{ \frac{1}{n^2}}\). Czy takie rozwiązanie można uznać za poprawne? Definicja IMO nie określa żadnych innych wymagań co do szeregu, z którym porównujemy?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego

Post autor: janusz47 »

Kryterium d'Alemberta

\(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty} \frac{a_{n+1}}{a_{n}} = \lim_{n\to \infty}\frac{(n+1)!\cdot n^{n}}{(n+1)^{n+1}\cdot n!} = \lim_{n\to \infty}\frac{(n+1)}{(n+1)}}\frac{1}{\left(\frac{n+1}{n}\right)^{n}}}\)

\(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty} \frac{1}{\left(1 +\frac{1}{n}\right)^n}= \frac{1}{e} < 1}\)

Szereg zbieżny.
bhastek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 15 kwie 2014, o 22:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 6 razy

Re: Problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego

Post autor: bhastek »

Nie pytam o kryterium d`Alemberta. Zadam pytanie inaczej. Czy w kryterium porównawczym mogę sobie wybrać dowolny szereg do porównania, o którym wiadomo, że jest zbieżny lub rozbieżny jeśli tylko umiem określić czy od pewnego miejsca wyrazy są większe lub mniejsze od wyrazów szeregu badanego?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34233
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5198 razy

Re: Problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego

Post autor: Jan Kraszewski »

Ale czym jest Twoje rozwiązanie?

Z matematycznego punktu widzenia rozwiązanie korzystające z kryterium porównawczego musi zawierać m.in. dowód, że wyraz ogólny szeregu użytego do szacowania istotnie ogranicza (być może od pewnego miejsca) wyraz ogólny badanego szeregu.

Rachunki w Excelu to nie dowód. Możesz wybrać sobie taki szereg do porównania, jaki chcesz, ale dowód musisz zrobić.

JK
bhastek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 15 kwie 2014, o 22:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 6 razy

Re: Problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego

Post autor: bhastek »

No właśnie i to dowodzenie i szacowanie sprawia mi problem, który dla Was może być trywialny. Bo dla mnie nie ma widocznej różnicy w szacowaniu między \(\displaystyle{ \frac{1}{n^2}}\), a \(\displaystyle{ \frac{2}{n^2}}\) gdyż na mój prosty chłopski rozum to mianownik decyduje o wielkości kolejnych wyrazów. Nie wyłapuje tej subtelności:) No cóż, muszę to przemyśleć i dziękuję za próbę pomocy:)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34233
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5198 razy

Re: Problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego

Post autor: Jan Kraszewski »

Jest istotna różnica. Jedno oszacowanie jest proste, a drugie mniej. Mamy

\(\displaystyle{ \frac{n!}{n^n}=\frac{1\cdot 2\cdot 3\cdot...\cdot n}{n^n}\le\frac{1\cdot 2\cdot n\cdot...\cdot n}{n^n} =\frac{2n^{n-2}}{n^n}=\frac{2}{n^2}}\)

(łatwo zauważyć, że to oszacowanie jest prawdziwe dla każdego \(\displaystyle{ n\ge 1}\), sprawdzając przypadki \(\displaystyle{ n=1}\) i \(\displaystyle{ n=2}\) ręcznie).

A jak chcesz w prosty sposób chcesz szacować przez \(\displaystyle{ \frac{1}{n^2}}\) ?

JK
bhastek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 15 kwie 2014, o 22:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 6 razy

Re: Problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego

Post autor: bhastek »

Takiego naprowadzenia potrzebowałem. Serdeczne dzięki za cierpliwość i łopatologiczne tłumaczenie.
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego

Post autor: Bran »

bhastek pisze:Nie pytam o kryterium d`Alemberta. Zadam pytanie inaczej. Czy w kryterium porównawczym mogę sobie wybrać dowolny szereg do porównania, o którym wiadomo, że jest zbieżny lub rozbieżny jeśli tylko umiem określić czy od pewnego miejsca wyrazy są większe lub mniejsze od wyrazów szeregu badanego?
To ja jeszcze do tego dodam, że obydwa muszą być dodatnie i monotoniczne.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34233
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5198 razy

Re: Problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego

Post autor: Jan Kraszewski »

Bran pisze:To ja jeszcze do tego dodam, że obydwa muszą być dodatnie i monotoniczne.
Co musi być monotoniczne?

JK
Bran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2019, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 163 razy
Pomógł: 16 razy

Re: Problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego

Post autor: Bran »

Fakt, sprawdziłem - chyba nie trzeba, żeby w \(\displaystyle{ \sum_{n=1}^\infty a_n}\) ciąg \(\displaystyle{ a_n}\) był monotoniczny.
Ale tłumaczę skąd się wziął błąd, mianowicie myślałem o dowodzie kryterium porównawczego z wykorzystaniem lematu o ciągu ograniczonym i monotonicznym, więc na to wychodzi, że żeby szereg był zbieżny, to jego ciąg sum częściowych musi być monotoniczny. Chyba, że znowu coś mylę.
Awatar użytkownika
MrCommando
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 554
Rejestracja: 5 gru 2016, o 21:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Płock/MiNI PW
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 107 razy

Problem ze zrozumieniem kryterium porównawczego

Post autor: MrCommando »

Kryterium porównawcze stosuje się do szeregów o wyrazach nieujemnych. Więc jak rozważany szereg ma wyrazy nieujemne, to siłą rzeczy ciąg jego sum częściowych jest monotoniczny - niemalejący. Zatem na to, żeby był zbieżny, wystarcza że będzie jeszcze ograniczony. Ciąg sum częściowych ciągu \(\displaystyle{ (a_n)}\), to przecież co innego niż ciąg \(\displaystyle{ (a_n)}\), który monotoniczny być nie musi.
ODPOWIEDZ