Zbadaj zbieżność szeregu (funkcja część całkowita)

Definicja szeregów liczbowych, kryteria zbieżności szeregów. Suma szeregu i iloczyn Cauchy'ego szeregów. Iloczyny nieskończone.
gosia111
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 9 cze 2016, o 14:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nowe Miasteczko
Podziękował: 14 razy

Zbadaj zbieżność szeregu (funkcja część całkowita)

Post autor: gosia111 »

Zbadaj zbieżność szeregu \(\displaystyle{ \sum_{n=0}^{ \infty} \frac{(-1)^{E(\frac{n}{2})}}{n+1}}\)

Jeżeli nazwiemy \(\displaystyle{ a_n=E \left(\frac{n}{2}\right)}\) to:

\(\displaystyle{ a_0=E(0)=0}\), \(\displaystyle{ a_1=E\left(\frac{1}{2}\right)=0}\), \(\displaystyle{ a_2=E(1)=1}\), \(\displaystyle{ a_3=E\left(\frac{3}{2}\right)=1}\), \(\displaystyle{ b_4=E(2)=2}\), \(\displaystyle{ b_5=E\left(\frac{5}{2}\right)=2}\), \(\displaystyle{ b_6=E(3)=3}\) itd.

Więc dla \(\displaystyle{ n=\frac{1}{2}(-5+(-1)^{1+k}+4k)}\), gdzie \(\displaystyle{ k\in\mathbb{N^{+}}}\) ciąg \(\displaystyle{ a_n}\) przyjmuje tylko wartości parzyste a dla \(\displaystyle{ n=\frac{1}{2}(-1+(-1)^{1+k}+4k)}\) tylko wartości nieparzyste.

Tyle wymyśliłam, ale niestety nie umiem tego wykorzystać. Nawet nie wiem czy w dobrym kierunku idę.

Początkowo rozbiłam to na dwa szeregi (wykorzystując powyższe wzory) i oba wyszły mi rozbieżne, ale w porę się zorientowałam, że przecież tak nie można zrobić.

Teraz tak myślę, że trzeba skorzystać tutaj z kryterium Leibniza, ale czy ciąg potrzebny do tego kryterium to po prostu \(\displaystyle{ b_n=\frac{1}{n+1}}\)?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Zbadaj zbieżność szeregu (funkcja część całkowita)

Post autor: a4karo »

Spróbuj pogrupować wyrazy po dwa i zobacz czy tak powstały szereg spełnia kryterium Leibniza.

Albo grupuj po cztery i sprawdź, czy otrzymany szereg jest zbieżny.

Na koniec pokaż, że te kawałki po dwa lub cztery dążą do zera, więc zbieżność pogrupowanych szeregów jest taka sama jak szeregu wyjściowego.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Zbadaj zbieżność szeregu (funkcja część całkowita)

Post autor: Dasio11 »

Można też skorzystać z kryterium Dirichleta.
gosia111
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 9 cze 2016, o 14:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nowe Miasteczko
Podziękował: 14 razy

Zbadaj zbieżność szeregu (funkcja część całkowita)

Post autor: gosia111 »

Nie korzystałam jeszcze z kryterium Dirichleta, ale przeczytałam przykład, więc spróbuję.

Niech \(\displaystyle{ a_n=\frac{1}{n+1}}\) oraz \(\displaystyle{ b_n=(-1)^{E(\frac{n}{2})}}\).

Ciąg \(\displaystyle{ (a_n)}\) jest malejący i \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } \frac{1}{n+1}=0}\) oraz \(\displaystyle{ |S_n|=|1+1-1-1+1+1-1-1+...+(-1)^{E(\frac{n}{2})}|\le2}\), czyli ciąg \(\displaystyle{ (S_n)}\) jest ograniczony.

Zatem z kryterium Dirichleta szereg \(\displaystyle{ \sum_{n=0}^{ \infty } \frac{(-1)^{E(\frac{n}{2})}}{n+1}}\) jest zbieżny.

Dobrze?
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4068
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Zbadaj zbieżność szeregu (funkcja część całkowita)

Post autor: Janusz Tracz »

Jest ok. Można to było też zrobić zauważając, że:

\(\displaystyle{ \sum_{n=0}^{ \infty } \frac{(-1)^{E(\frac{n}{2})}}{n+1}= \sum_{n=0}^{ \infty }\left( -1\right)^n\left( \frac{1}{2n+1} +\frac{1}{2n+2}\right)}\)

motywacją było wyłuskanie \(\displaystyle{ (-1)^n}\) z \(\displaystyle{ (-1)^{E(\frac{n}{2})}}\) wtedy można już korzystać ze standardowego kryterium Leibniza co zasugerował a4karo. Warto też zauważyć, że nie ma sporej różnicy w tych rozwiązaniach bo kryterium Dirichleta jest uogólnieniem kryterium Leibniza więc zamysł jest taki sam. Warto też przyjrzeć się ciągowi \(\displaystyle{ (-1)^{E(\frac{n}{2})}}\) jak sama zauważyłaś jest to ciąg \(\displaystyle{ 1,1}\) potem \(\displaystyle{ -1,-1}\) i tak dalej, zatem można by zamienić go na \(\displaystyle{ 1,-1,1,-1}\) tylko brać dwa kolejne wyrazy co odpowiada \(\displaystyle{ \left( -1\right)^n\left( \frac{1}{2n+1} +\frac{1}{2n+2}\right)}\) zamiast \(\displaystyle{ \frac{(-1)^{E(\frac{n}{2})}}{n+1}}\) (taka jest heurystyka stojąca za tym rozwiązaniem).
ODPOWIEDZ