Zbieżność szeregu

Definicja szeregów liczbowych, kryteria zbieżności szeregów. Suma szeregu i iloczyn Cauchy'ego szeregów. Iloczyny nieskończone.
TorrhenMathMeth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 236
Rejestracja: 14 gru 2017, o 11:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Siedliska
Podziękował: 19 razy

Zbieżność szeregu

Post autor: TorrhenMathMeth »

Niech \(\displaystyle{ a_{n} = \frac{(-1)^{n}\left( 1+\frac{1}{n}\right)^{n} }{n^{1+\frac{1}{n}}}}\)
Czy szereg \(\displaystyle{ \sum_{}^{} a_{n}}\) jest zbieżny?

Mam pomysł żeby zrobić to z kryterium Dirichleta i kryterium Abela, mianowicie, najpierw pokazać, że \(\displaystyle{ \sum_{}^{} \frac{(-1)^{n}}{n^{1+ \frac{1}{n}}}}\) jest zbieżny z kryterium Dirichleta, potem, że \(\displaystyle{ \left( 1+ \frac{1}{n}\right)^{n}}\) jest monotoniczny i ograniczony, a zatem spełnione są warunki kryterium Abela, więc szereg wyjściowy jest zbieżny. Jest sens iść tą drogą? Nie chcę się wkopać w jakieś straszne obliczenia.
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Re: Zbieżność szeregu

Post autor: Milczek »

To dobra droga, wykaż że \(\displaystyle{ \sum_{}^{} \frac{(-1)^{n}}{n^{1+ \frac{1}{n}}}}\) jest zbieżny, nie jest to trudne.
Kordyt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 286
Rejestracja: 21 sie 2014, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Zbieżność szeregu

Post autor: Kordyt »

Jeżeli pokażemy że ciąg \(\displaystyle{ \left( 1+\frac{1}{n}\right)^{n}}\) jest ograniczony tj.
\(\displaystyle{ \left( 1+\frac{1}{n}\right)^{n}<M}\)

to

\(\displaystyle{ \frac{(-1)^{n}\left( 1+\frac{1}{n}\right)^{n} }{n^{1+\frac{1}{n}}}}<M\frac{(-1)^{n}}{n^{1+\frac{1}{n}}}}\)

Pozostaje skorzystać w kryterium Leibniza. I koniec.
Ostatnio zmieniony 20 gru 2018, o 13:02 przez Kordyt, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Zbieżność szeregu

Post autor: Premislav »

\(\displaystyle{ a_n=\frac{(-1)^{n}\left( 1+\frac{1}{n}\right)^{n} }{n^{1+\frac{1}{n}}}< \frac{(-1)^{n}\left( 1+\frac{1}{n}\right)^{n} }{n}}\)
Ta nierówność wygląda dość słabo, gdy \(\displaystyle{ n}\) jest nieparzyste.
Kordyt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 286
Rejestracja: 21 sie 2014, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Zbieżność szeregu

Post autor: Kordyt »

Oj no tak, z rozpędu nie wziąłem pod uwagę tego minusa w podstawie.

W zasadzie to ta nierówność była niepotrzebna. Wystarczyło tylko oszacowanie przez ciąg ograniczony.
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Zbieżność szeregu

Post autor: Milczek »

Kordyt pisze:Oj no tak, z rozpędu nie wziąłem pod uwagę tego minusa w podstawie.

W zasadzie to ta nierówność była niepotrzebna. Wystarczyło tylko oszacowanie przez ciąg ograniczony.
Mówiąc to masz na myśli że teraz wystarczy tylko pokazać że \(\displaystyle{ \frac{1}{n^{1+\frac{1}{n}}}}\) dąży monotonicznie do zera?
TorrhenMathMeth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 236
Rejestracja: 14 gru 2017, o 11:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Siedliska
Podziękował: 19 razy

Zbieżność szeregu

Post autor: TorrhenMathMeth »

Ja właśnie się zastanawiam czy muszę koniecznie wykazywać, że \(\displaystyle{ \frac{1}{n^{1+\frac{1}{n}}}}\) maleje, czy może mogę stwierdzić, że jest to trywialne. Bo przecież widać to na oko...
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Re: Zbieżność szeregu

Post autor: Milczek »

Ja nie wiem, co ty możesz u siebie na wydziale, a czego nie... .

-- 20 gru 2018, o 14:32 --

Nie raz widziałem jak dla wielu osób szereg harmoniczny na oko wydawał się zbieżny, ot tak, bo tak wyglądał więc ja się trzymam tego, że lepiej uzasadniać takie szczegóły.
Ostatnio zmieniony 20 gru 2018, o 21:06 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Zbieżność szeregu

Post autor: Premislav »

Bo przecież widać to na oko...
Na oko to chłop w szpitalu umarł.

A czemu nie zrobić tak:
\(\displaystyle{ \sum_{}^{} \frac{(-1)^n}{n}}\)
zbieżny z Leibniza.
Znany jest fakt, że \(\displaystyle{ \left( 1+\frac 1 n\right)^n}\) jest ograniczony (na analizie robi się zwykle ograniczenie z dołu przez \(\displaystyle{ 2}\) i z góry przez \(\displaystyle{ 3}\)) i rosnący.
Zatem
\(\displaystyle{ \sum_{}^{} \frac{(-1)^n}{n}\left( 1+\frac 1 n\right)^n}\)
też jest zbieżny na mocy kryterium Abela.
\(\displaystyle{ \frac{1}{n^{\frac 1 n}}}\) jest ograniczony z dołu przez zero i z góry przez jeden, a poza tym dla \(\displaystyle{ n\ge 3}\) jest rosnący ( \(\displaystyle{ \frac{1}{(n+1)^{\frac{1}{n+1}}}> \frac{1}{n^n} \Leftrightarrow n>\left( 1+\frac 1 n\right)^n}\) i korzystamy z ograniczenia z góry \(\displaystyle{ \left( 1+\frac 1 n\right)^n}\) przez \(\displaystyle{ 3}\)).
Zatem, ponownie z kryterium Abela,
\(\displaystyle{ \sum_{}^{} \frac{(-1)^n}{n}\frac{\left( 1+\frac 1 n\right)^n}{n^{\frac 1 n}}}\)
jest zbieżny.-- 20 gru 2018, o 13:39 --Może o to mniej więcej chodziło Kordytowi, ale szczerze mówiąc nie załapałem.
ODPOWIEDZ