Zasięg fali a długość fali w świecie rzeczywistym

Ruch drgający, wahadła i oscylatory. Ruch falowy i stowarzyszone z nim zjawiska. Zjawiska akustyczne.
Gdziemojekonie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 507
Rejestracja: 24 sty 2014, o 12:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: KRK
Podziękował: 382 razy

Zasięg fali a długość fali w świecie rzeczywistym

Post autor: Gdziemojekonie »

Czym w praktyce jest zasięg i długość fali ? Jak możemy sobie to wyobrazić ?

Wiem jak wyglada długość fali na wykresie, odległość między dwoma największymi wychyleniami, natomiast nie wiem jak sobie ją wyobrazić w świecie rzeczywistym.
W przypadku zasięgu znowu odwrotnie, wyobrażam sobie ją jako po prostu falę np. z anteny dostawcy internetu do mojego routera, natomiast jak oznaczamy ją na wykresie ?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Zasięg fali a długość fali w świecie rzeczywistym

Post autor: AiDi »

Gdziemojekonie pisze: 29 kwie 2020, o 23:02 Wiem jak wyglada długość fali na wykresie, odległość między dwoma największymi wychyleniami, natomiast nie wiem jak sobie ją wyobrazić w świecie rzeczywistym.
Tak samo? Oczywiście jeśli mówimy o wykresie wychylenia cząstek ośrodka w zależności od ich położenia dla fal poprzecznych. Wykres taki jest w przypadku fal poprzeczny "zdjęciem" fali w pewnej chwili - rzeczywista fala powinna wyglądać w danej chwili tak samo (pomijając zmiany amplitudy wraz z odległością od źródła). Z falami podłużnymi jest problem w kwestii wizualizacji, bo kierunek drgań i kierunek fali się pokrywają i ciężko to zaznaczyć w jakikolwiek sposób na wykresie. Zwykle też rysuje się takie wykresy jak dla fal poprzecznych, no ale wtedy naturalnie taki wykres nie jest "zdjęciem" fali.
W przypadku zasięgu znowu odwrotnie, wyobrażam sobie ją jako po prostu falę np. z anteny dostawcy internetu do mojego routera, natomiast jak oznaczamy ją na wykresie ?
Zwykle zasięgu fali na wykresie nie zaznaczamy, ale jeśli mamy go zaznaczyć, to po prostu jest to miejsce w którym wykres nam się 'urwie'. Pytanie też co rozumieć przez zasięg, bo to co ja miałem w głowie jak przeczytałem pytanie było trochę czym innym niż to co Ty opisałeś :wink:
ODPOWIEDZ