Ruch drgający

Ruch drgający, wahadła i oscylatory. Ruch falowy i stowarzyszone z nim zjawiska. Zjawiska akustyczne.
kxoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 maja 2019, o 18:22
Płeć: Kobieta

Ruch drgający

Post autor: kxoo »

Cześć, bardzo proszę o rozwiązanie tych kilku zadań:
1. Mamy do dyspozycji sprężynę, którą można rozciągnąć o \(\displaystyle{ 2\,cm}\) przykładając do niej siłę \(\displaystyle{ 8\, N}\). Sprężynę zamocowano poziomo i do jej końca przyczepiono ciało o masie \(\displaystyle{ 1\, kg}\). Następnie rozciągnięto ją o \(\displaystyle{ 4\, cm}\) od położenia równowagi i puszczono. Ponieważ ciało ślizga się po powierzchni bez tarcia zatem wykonuje ruch harmoniczny prosty. Oblicz (a) współczynnik sprężystości sprężyny (b) siłę z jaką działa sprężyna na ciało zaraz po jego puszczeniu? (c) okres drgań, (d) amplitudę ruchu, (e) maksymalną prędkość drgającego ciała, (f) maksymalne przyspieszenie ciała.
2. Ciało znajduje się na poziomej powierzchni, która porusza się poziomo prostym ruchem harmonicznym z częstotliwością dwóch drgań na sekundę. Współczynnik tarcia statycznego między ciałem a tą powierzchnią wynosi \(\displaystyle{ 1}\). Jak duża może być amplituda tego ruchu, aby ciało nie ślizgało się po powierzchni?
3. W jakiej odległości od środka należy zamocować jednorodny pręt o długości \(\displaystyle{ l = 1\, m}\), aby pręt tworzył wahadło fizyczne o najmniejszym okresie?
4. Oblicz jaki jest współczynnik tłumienia \(\displaystyle{ B}\) ruchu harmonicznego jeżeli jego amplituda maleje dwukrotnie w czasie \(\displaystyle{ t = 1\, min}\). Ile razy zmalała w tym czasie energia drgań?
Ostatnio zmieniony 30 maja 2019, o 21:23 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Ruch drgający

Post autor: janusz47 »

kxoo
Swoje własne przemyślenia dotyczące rozwiązania tych zadań są mile widziane na tym forum. Wtedy na pewno pomożemy z ochotą. Masz książkę, papier, ołówek lub pióro? Chodzisz na zajęcia? Studiujesz?
Uczysz się? Czy wszystko olewasz, licząc na innych?
kxoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 maja 2019, o 18:22
Płeć: Kobieta

Ruch drgający

Post autor: kxoo »

Uczę się najlepiej na przykładach dlatego proszę o rozwiązanie tych zadań, aby szybciej przyswoić materiał, nie każdy musi mieć takie same sposoby nauki i niestety jestem tylko człowiekiem i myślę, że siedzenie przy książkach po ponad 8 godzin dziennie chyba troszkę mówi za siebie, więc bardzo proszę o niewyciąganie pochopnych wniosków na temat mojej osoby.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Ruch drgający

Post autor: janusz47 »

Patrz AGH Fizyka Kąkol Moduł 3 Test III zadania 5,6, 7, 8.

Wystarczy podstawić dane do wyprowadzonych tam wzorów.
ODPOWIEDZ