Wyznacz stosunek okresu drgań wahadła w windzie...

Ruch drgający, wahadła i oscylatory. Ruch falowy i stowarzyszone z nim zjawiska. Zjawiska akustyczne.
Artut97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 265 razy
Pomógł: 1 raz

Wyznacz stosunek okresu drgań wahadła w windzie...

Post autor: Artut97 »

Zegar wahadłowy umieszczono w windzie, która porusza się w dół ruchem jednostajnie przyspieszonym z \(\displaystyle{ a=\frac{1}{4}g}\). Wyznacz stosunek okresu drgań wahadła w windzie poruszającej się ruchem jednostajnym do okresu drgań wahadła w windzie poruszającej się w dół ruchem jednostajnie przyspieszonym.

W układzie nieinercjalnym wiem jak rozwiązać to zadanie, lecz chciałbym zrobić to zadanie w układzie inercjalnym i napotykam na problem.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7910
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Wyznacz stosunek okresu drgań wahadła w windzie...

Post autor: janusz47 »

Rysunek windy z zegarem.

Narysuj i opisz siły działające na kulkę (dysk) wahadła odchyloną (odchylonego) od położenia równowagi.

Ułóż równania, wynikające z równań dynamiki Newtona z punktu widzenia obserwatora, znajdującego się poza budynkiem, odpowiednio dla ruchu jednostajnego i jednostajnie przyśpieszonego windy w dół.

Wyznacz z tych równań okresy wahań wahadła odpowiednio \(\displaystyle{ T_{1}, T_{2}.}\)

Oblicz iloraz \(\displaystyle{ \frac{T_{1}}{T_{2}}.}\)
Artut97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 265 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Wyznacz stosunek okresu drgań wahadła w windzie...

Post autor: Artut97 »

Dziękuję za odpowiedź, wstałem rano i od razu wszystko stało się dla mnie jasne, wczoraj miałem jakąś blokadę i nie mogłem sobie tego wyobrazić.
ODPOWIEDZ