Odległość między źródłami a długość fali

Ruch drgający, wahadła i oscylatory. Ruch falowy i stowarzyszone z nim zjawiska. Zjawiska akustyczne.
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

Odległość między źródłami a długość fali

Post autor: AndrzejK »

AU
AU
bzRsc38.png (6.21 KiB) Przejrzano 1163 razy
Dwa głośniki \(\displaystyle{ G_1}\) i \(\displaystyle{ G_2}\) są podłączone do tego samego generatora sygnału harmonicznego (sinusoidalnego) o częstotliwości \(\displaystyle{ 2200\:Hz}\). Głośniki ustawiono w odległości \(\displaystyle{ 1,7\:m}\) od siebie, a mikrofon w punkcie \(\displaystyle{ B}\) – jak na rysunku. Zestaw znajduje się w powietrzu, w którym prędkość dźwięku wynosi \(\displaystyle{ 340\:\frac{m}{s}}\) . Głośniki i mikrofon są bardzo małe.

Gdy zwiększono odległość między głośnikami \(\displaystyle{ G_1}\) i \(\displaystyle{ G_2}\), odległość od punktu, w którym dźwięk jest wzmocniony, do najbliższego punktu, w którym jest osłabiony
a) zmalała
b) wzrosła
c) nie zmieniła się.

Mógłby ktoś powiedzieć dlaczego poprawna jest odpowiedź. a)?
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2018, o 21:41 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości. Jednostki wielkości należy (z wyjątkami: ° i %) oddzielać od wartości odstępem.
daras170
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 707
Rejestracja: 24 mar 2014, o 19:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toronto
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 73 razy

Odległość między źródłami a długość fali

Post autor: daras170 »

Z warunku wygaszenia : \(\displaystyle{ d\sin \alpha = (2n - 1) \frac{\lambda}{2}}\)
wyznaczysz \(\displaystyle{ \sin \alpha \approx \frac{1}{d}}\) więc jeśli d wzrośnie to kąt zmaleje.

Szanowny adminie w gorącej wodzie kąpany, nie poprawiaj mi postu w trakcie, gdy go edytuję, umiem używać TeXa.

———
A po co zapisujesz niedopracowany post, zamiast korzystać z przycisku Podgląd! SlotaWoj
Ostatnio zmieniony 7 cze 2015, o 12:10 przez daras170, łącznie zmieniany 2 razy.
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

Odległość między źródłami a długość fali

Post autor: AndrzejK »

Nie rozumiem, mógłbyś mi to rozjaśnić? Po co nam warunek wygaszenia fali?
SidCom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 716
Rejestracja: 5 sty 2012, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 125 razy

Odległość między źródłami a długość fali

Post autor: SidCom »

Poczytaj o interferencji fal.
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

Odległość między źródłami a długość fali

Post autor: AndrzejK »

Czytałem i wiem na czym polega, znam te warunki, ale nie wiem jakie jest ich zastosowanie w tym zadaniu. Odległość od punktu, w którym dźwięk jest wzmocniony, do najbliższego punktu, w którym jest osłabiony to \(\displaystyle{ \frac{\lambda}{2}}\) . Więc innymi słowy muszę wykazać, że po zwiększeniu odległości między źródłami długość powstałej fali zmalała.
AnnaS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 kwie 2018, o 16:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

Odległość między źródłami a długość fali

Post autor: AnnaS »

daras170 pisze:Z warunku wygaszenia : \(\displaystyle{ d\sin \alpha = (2n - 1) \frac{\lambda}{2}}\)
wyznaczysz \(\displaystyle{ \sin \alpha \approx \frac{1}{d}}\) więc jeśli d wzrośnie to kąt zmaleje.
To wzór na siatkę dyfrakcyjną. Dwa głośniki są tu jak dwie szczeliny siatki. Zwiększając odległość między szczelinami zmniejszamy kąty, pod jakimi będą widoczne prążki na ekranie, więc również zmniejszamy odległości między prążkami.
ODPOWIEDZ