Prędkość dźwięku...

Ruch drgający, wahadła i oscylatory. Ruch falowy i stowarzyszone z nim zjawiska. Zjawiska akustyczne.
TheMatizek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 6 mar 2011, o 15:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 2 razy

Prędkość dźwięku...

Post autor: TheMatizek »

Witam
Mam takie zadanie: Opisz efekty świadczące o tym, że prędkość dźwięku nie zależy od wysokości dźwięku ani od jego głośności.

Nie wiem dokładnie o co chodzi gdyby to była wysokość taka ogólna ale wysokość dźwieku... Mógłby ktoś nakierować?

Edit
Chodzi o to, że np. jak jest burza a widzimy błyskawice, to grzmot można usłyszeć dopiero po chwili?
szw1710

Prędkość dźwięku...

Post autor: szw1710 »

To akurat wynika z małej prędkości dźwięku a wielkiej prędkości światła. Błyskawicę widzisz natychmiast. Dźwięk pochodzący ze źródła znajdującego się w odległości 1 km od Ciebie słyszysz po ok. 3 sekundach, gdyż prędkość dźwięku to ok. 340 m/s. Taki efekt zaobserwujesz też na długim peronie kolejowym stojąc pod megafonem i słuchając dźwięku zapowiedzi pochodzącego z megafonu na drugim końcu peronu. Jeśli peron ma powiedzmy 100 m, już bardzo wyraźnie słychać opóźnienie.

Mnie za to interesuje inna rzecz. Są w domu włączone dwa telewizory. Stoję tak, że widzę oba ustawione na ten sam program. Czemu jeden potrafi nadawać program o sekundę wcześniejszy?
Macabre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 28 lis 2008, o 18:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 12 razy

Prędkość dźwięku...

Post autor: Macabre »

szw1710 pisze: Mnie za to interesuje inna rzecz. Są w domu włączone dwa telewizory. Stoję tak, że widzę oba ustawione na ten sam program. Czemu jeden potrafi nadawać program o sekundę wcześniejszy?
Jeden telewizor jest kineskopowy a drugi cyfrowy (LCD,plazma)?

Zgadłem?
szw1710

Prędkość dźwięku...

Post autor: szw1710 »

Nie, oba kineskopowe. Program naziemny, np. TVP1.
Macabre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 28 lis 2008, o 18:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 12 razy

Prędkość dźwięku...

Post autor: Macabre »

Przeprowadziłem szybki eksperyment i wychodzi na to że moja teoria była błędna. Telewizory LCD i kineskopowy nie maja względem siebie opóźnienia.

Opóźnienie w układach cyfrowych telewizorów powoduje "poślizg" podczas przełączania kanałów. Myślałem że przez to cała transmisja jest opóźniona o ten czas, ale byłem w błędzie za co przepraszam.
szw1710

Prędkość dźwięku...

Post autor: szw1710 »

Nie masz za co przepraszać Ja się zwyczajnie pytam, bo nie znam odpowiedzi.
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

Prędkość dźwięku...

Post autor: kalwi »

Prędkość dźwięku w substancjach zależy od prędkości przekazywania kolejnym cząsteczkom tej substancji prędkości cząsteczek zwiększonej ciśnieniem dźwięku. Dla małych natężeń dźwięku ta dodatkowa prędkość jest znacznie mniejsza od prędkości ruchu cieplnego cząsteczek, dlatego prędkość dźwięku nie zależy od jego natężenia

pierwsze 2 zdania z wikipedii.
TheMatizek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 6 mar 2011, o 15:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 2 razy

Prędkość dźwięku...

Post autor: TheMatizek »

Ja miałem to samo w książce tyle, że miałem opisać efekt, który to wyjaśnia. Fizyka jest jutro, się zapytam bo pewnie sprawdzać tego nie będzie a później dostają pały na sprawdzianie bo prac domowych nie robią i trwoga Jak coś się dowiem to napiszę może komuś się przyda.
ODPOWIEDZ