Średnia wartość prądu i napięcia obciążenia

Chomik19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 84
Rejestracja: 3 gru 2017, o 15:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 40 razy

Średnia wartość prądu i napięcia obciążenia

Post autor: Chomik19 »

Jednopulsowy prostownik zasilany jest z sieci jednofazowej \(\displaystyle{ 230 V, 50 Hz}\) poprzez transformator o przekładni \(\displaystyle{ 230V/12V}\) i obciążony rezystancją \(\displaystyle{ 12 \Omega}\). Obliczyć średnią wartość prądu i napięcia obciążenia.
BB-2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 19 mar 2016, o 09:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 6 razy

Re: Średnia wartość prądu i napięcia obciążenia

Post autor: BB-2 »

Nie jestem tego pewien i proszę mnie poprawić jak źle piszę, ale ja bym zaczął tak:
1. Narysowałbym sobie przebieg napięcia wyjściowego z prostownika jednopołówkowego;
2. Obliczyłbym wartość napięcia obciążenia poprzez obliczenie napięcia skutecznego z prziegu napięcia wyjściowego prostownika;
3. Z prawa Ohma potem obliczyłbym wartość skuteczną prądu.
Awatar użytkownika
mdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1897
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 512 razy

Średnia wartość prądu i napięcia obciążenia

Post autor: mdd »

BB-2, jeśli to transformator sprawia jakiś problem z wyobrażeniem sobie sytuacji opisanej w treści zadania, to wystarczy zastąpić ten transformator jego schematem zastępczym. Jeśli pominąć gałąź poprzeczną schematu zastępczego tego transformatora, to obwodem zastępczym całości będzie szeregowy dwójnik "RL" połączony szeregowo z diodą. Wreszcie można pominąć także gałąź podłużną tego schematu, wtedy otrzymujemy element R połączony szeregowo z diodą. Oczywiście na schemacie prąd obciążenia będzie prądem sprowadzonym na stronę pierwotną transformatora, czyli będzie przeliczony przez przekładnię transformatora. Teraz jest już chyba jasne jak mniej więcej będzie wyglądał przebieg prądu obciążenia.
ODPOWIEDZ