Strona 1 z 1

Obliczyć napięcie na zaciskach otwartego łącznika

: 7 lis 2018, o 23:56
autor: Benny01
W obwodzie jak na rysunku https://ibb.co/ddzHQA w chwili \(\displaystyle{ t=0}\) nastąpiło otwarcie łącznika \(\displaystyle{ W}\). Obliczyć napięcie na zaciskach otwartego łącznika w stanie nieustalonym dla dwóch przypadków:
\(\displaystyle{ 1.}\) wymuszenia napięciowego \(\displaystyle{ E}\)
\(\displaystyle{ 2.}\) wymuszenia prądowego \(\displaystyle{ I}\)
Dane: \(\displaystyle{ E=10V}\) - napięcie stałe; \(\displaystyle{ I=10A}\) - prąd stały; \(\displaystyle{ R_1=R_2=R_3=R_4=10 \Omega}\); \(\displaystyle{ C=10mF}\); \(\displaystyle{ L=0,1H}\).

Moim zadaniem jest rozwiązać to zadanie metodą klasyczną, bo tylko takiej do tej pory używaliśmy. Nie mam pojęcia jakie równanie mógłbym tutaj ułożyć.

Obliczyć napięcie na zaciskach otwartego łącznika

: 11 lis 2018, o 09:47
autor: mdd
Benny01 pisze: Nie mam pojęcia jakie równanie mógłbym tutaj ułożyć.
Należy napisać trzy równania napięciowe (w tym jedno postaci \(\displaystyle{ u_{w}=u_{R4}}\)) i jedno równanie prądowe. Postępujemy standardowo.

Trzeba zwrócić uwagę na to, że przerywamy obwód elementu \(\displaystyle{ L}\), a prąd elementu \(\displaystyle{ L}\) nie może się zmienić skokiem, dlatego w obwodzie powstanie przepięcie. Na początku napięcie \(\displaystyle{ u_{w}}\) poszybuje w nieskończoność, po czym "równie szybko" opadnie.