Ile danych analogowych można upchnąć w jedną sinusoidę?

nocot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 21 lut 2018, o 13:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zabrze

Ile danych analogowych można upchnąć w jedną sinusoidę?

Post autor: nocot »

Witam, obrałem sobie za cel napisać program oparty na NBTV (narow-band television - "telewizja wąskopasmowa"). Aby najlepiej spełniał swoją funkcję, musi zmieścić jak najwięcej danych, w jak najwęższym paśmie przenoszenia. Nie chodzi tu o sygnały dyskretne, a o sygnały analogowe - a więc każde dane muszą mieć możliwość zapisu w pełnym spektrum od 0 (całkowitego braku) do 1. Eksperymentowałem, póki co, tylko w Audacity (sygnał i tak ma być w pełni kompatybilny z sygnałem dźwiękowym). Póki co, wpadłem na pomysł, by zastosować następujące modulacje:
- Modulacja częstotliwościowa - tu da radę zapisać jedną informację na sinusoidzie;
- Modulacja amplitudowa - tu (zapewne) można zapisać dwie informacje - jedna na górze sinusoidy, druga na dole;
- Modulacja polegająca na przesunięciu całej sinusoidy w zakresie osi Y.
Te modulacje mają się połączyć w jedną sinusoidę, tak aby zmieściły się na niej cztery informacje.
Jednak nie jestem matematykiem ani elektronikiem, więc nie wiem czy taka opcja zadziała, i czy jest możliwe wplecenie tych modulacji w jedną całość, tak aby nie zakłócały się nawzajem. Plus, mam pytanie do znawców tematu - czy zna ktoś inne sposoby na "wplecenie" w sinusoidę jak najwięcej danych? Będę wdzięczny za odpowiedź.
ODPOWIEDZ