Wzmacniacze napięcia - funkcja przenoszenia i wykresy Bodego

Awatar użytkownika
Assassin-Girl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 22 lut 2013, o 18:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Maczu-Pikczu
Podziękował: 33 razy

Wzmacniacze napięcia - funkcja przenoszenia i wykresy Bodego

Post autor: Assassin-Girl »

Witam. Mam takie oto zadanie.

Wyznaczyć funkcję przenoszenia \(\displaystyle{ \frac{U_{out}}{U_in}}\) układu z rysunku oraz narysować wykresy Bodego z oznaczeniem wartości punktów charakterystycznych \(\displaystyle{ | \frac{U_{out}}{U_in}(\omega)[dB],\phi(\omega)|}\). Stała czasowa \(\displaystyle{ CR = 10^{-5}}\)



Połączenie R i C potraktowałam jako równoległe. W tym przypadku mamy styczność z układem odwracającym. Doszłam jak na razie do takiego wyniku:

\(\displaystyle{ \frac{U_{out}}{U_in}= - \frac{1}{1+R\omega j}}\)

Nie mam pomysłu, jak to ruszyć dalej, żeby otrzymać z tego eksponentę tak jak w odpowiedzi.

EDIT.

Udało mi się dotrzeć do takiego przekształcenia:

\(\displaystyle{ \frac{U_{out}}{U_in}=\frac{ \sqrt{1+(R\omega C)^{2}} }{1+R\omega C}e^{j*arctg(R\omega C)}}\).

Hm, wydaje mi się, że w odp. jest błędny wynik, skoro po rozdzieleniu na Im i Re mamy:

\(\displaystyle{ -\frac{1}{R\omega C} + \frac{R\omega C+1}{1+R\omega C}*j}\).

EDIT. 2

Odpowiedź prawidłowa, "zjadłam" w mianowniku kwadrat przy \(\displaystyle{ R\omega C}\). :)

Problem mam tylko z wykresami Bodego. Nie do końca wiem, jak się za nie zabrać. Jest wzór z tym logarytmem, tyle że co dalej?
Lothmel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 1 lut 2012, o 20:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: StW/Kr
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 11 razy

Wzmacniacze napięcia - funkcja przenoszenia i wykresy Bodego

Post autor: Lothmel »

1. Wyznaczenie zer i biegunów charakterystyki amplitudowej łącznie z ich krotnością. (miejsca zerowania się licznika i miejsca zerowania się mianownika)
2. Zaznaczenie powyższych na osi częstości.
3. Określenie początku wykresu przez zbadanie charakterystyki dla ω bliskiemu 0.
4. Kreślenie wykresu, charakterystyka:
-przy zerze n-tego rzędu, zwiększa nachylenie o \(\displaystyle{ n \cdot 20\frac{\textnormal{Db}}{\textnormal{dec}}}\)
-przy biegunie n-tego rzędu, zmniejsza nachylenie o \(\displaystyle{ n \cdot 20\frac{\textnormal{Db}}{\textnormal{dec}}}\)
I to są takie odcinki o współczynniku nachylenia \(\displaystyle{ n}\)
ODPOWIEDZ