Elektrotechnika zadanie - oczbliczyć rozpływ prądów i napięć oraz wykresy fazowe

stary_wyjadacz_cyfr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 13 mar 2022, o 13:18
Płeć: Mężczyzna
wiek: 20
Podziękował: 12 razy

Elektrotechnika zadanie - oczbliczyć rozpływ prądów i napięć oraz wykresy fazowe

Post autor: stary_wyjadacz_cyfr »

Obliczyć rozpływ prądów i napięć w obwodach metodą praw Kirchhoffa oraz sporządzić
wykresy wskazowe. Dane: \(\displaystyle{ e(t)=10\sqrt{2}\sin(t + 90^\circ)V,\ R_1 = 5 \,\Omega,\ R_2 = 10 \,\Omega,\ C = 0,1\, F.}\)
zad_2_2_1.png
Udało mi się na razie tyle wyciągnąć z tych danych, ale czym jest \(\displaystyle{ \Psi = 90^\circ}\)?
Domyślam się, że trzeba będzie przejść później na liczby zespolone ale nie wiem jak.
Ostatnio zmieniony 8 maja 2022, o 21:19 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z https://matematyka.pl/viewtopic.php?t=178502 .
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8570
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 306 razy
Pomógł: 3347 razy

Re: Elektrotechnika zadanie - oczbliczyć rozpływ prądów i napięć oraz wykresy fazowe

Post autor: kerajs »

Dane:
\(\displaystyle{ E=j10 \\ Z_c=-j \frac{1}{\omega C} }\)
Rozwiąż układ równań:
\(\displaystyle{ \begin{cases} E-J_2R_1-J_2R_2 =0 \\ E-J_3R_1-J_3Z_C =0 \\ J_1=J_2+J_3\end{cases} }\)
i zrób wykres wskazowy ( CIUL ).
stary_wyjadacz_cyfr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 13 mar 2022, o 13:18
Płeć: Mężczyzna
wiek: 20
Podziękował: 12 razy

Re: Elektrotechnika zadanie - oczbliczyć rozpływ prądów i napięć oraz wykresy fazowe

Post autor: stary_wyjadacz_cyfr »

Udało mi się policzyć prądy \(\displaystyle{ I_1}\), \(\displaystyle{ I_2}\) i \(\displaystyle{ I_3}\).
zad_2_2_2.png
Z czego wyprowadziłeś \(\displaystyle{ E}\), \(\displaystyle{ Z_C}\) i ten układ równań?
I czy mój wykres wskazowy jest dobry, bo napisałeś, że ma być "(CIUL)"?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8570
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 306 razy
Pomógł: 3347 razy

Re: Elektrotechnika zadanie - oczbliczyć rozpływ prądów i napięć oraz wykresy fazowe

Post autor: kerajs »

Sorry, ale nie chce mi się sprawdzać obliczeń.

Układ równań to prawa Kirchhoffa.
Pierwsze równanie to II prawo Kirchhoffa dla oczka złożonego z lewej i środkowej gałęzi.
Drugie równanie to II prawo Kirchhoffa dla oczka złożonego z lewej i prawej gałęzi.
Trzecie równanie to I prawo Kirchhoffa dla górnego węzła.
Nie wprowadzałem nowych prądów oczkowych gdyż byłyby tożsame z prądami w środkowej i prawej gałęzi.


CIUL to przaśna, lecz skuteczna sztuczka mnemoniczna:
Czytając od lewej masz: na kondensatorze (C) prąd (I) wyprzedza napięcie (U) o 90 stopni
Czytając od prawej masz: na cewce (L) napięcie (U) wyprzedza prąd (I) o 90 stopni

Wykres wskazowy zawiera wskazy czyli strzałki, a Twój nie ma żadnej. Chodzi w nim o sprawdzenie równania wektorowego dla prądów \(\displaystyle{ J_1=J_2+J_3}\) i napięć \(\displaystyle{ E=U_{R_1}+U_{C}}\), czyli tu powinny pojawić się trójkąty złożone z tych wektorów.
ODPOWIEDZ