Kratownica zamiana jednego ceownika na dwa

Konstrukcje inżynierskie: kratownice, belki, ramy i inne.
Dziecu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 8 gru 2020, o 16:04
Płeć: Mężczyzna
wiek: 22
Podziękował: 1 raz

Kratownica zamiana jednego ceownika na dwa

Post autor: Dziecu »

Witam, jestem w trakcie obliczeń do projektu kratownicy. Po obliczeniu wszystkich sił w prętach, mamy podany jeden węzeł dla któreg trzeba dobrać kątowniki (dla sił rozciagających) i ceowniki (dla sił ściskających). Zatrzymałem się przy ceowniku gdyż wyszedł on 4-krotnie wiekszy (wysokość) od ramienia kątownika w tym samym węźle a według prowadzącego w takim przypadku mamy zamienić ten duży ceownik na dwa mniejsze utwierdzone symetrycznie względem blachy węzłowej. Czy wie ktoś jak zamienic ten jeden ceownik na dwa, jak oblicza się takie przypadki? Dodatkowym utrudnieniem jest to że blachę węzłową dobieramy na końcu znając wszystkie elementy i ma ona wynosić 120% grubości najgrubszego z nich przez co nie ma jak wyliczyć promienia bezwładnosci. Prosze o pomoc bo nikt na roku nie wie jak sobie z tym poradzic a przez zdalne naucznie kontakt z prowadzącymi jest niezwykle utrudniony
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Kratownica zamiana jednego ceownika na dwa

Post autor: kruszewski »

Tu nie ma wzoru na wysokość ceownika (profilu). Trzeba dobrać dwa (jednakowe) metodą prób.
Zacząć trzeba od oszacowania niezbędnej wartości momentu bezwładności przekroju o jeszcze nieznanym kształcie, ale zapewniającym sztywność pręta.
StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Re: Kratownica zamiana jednego ceownika na dwa

Post autor: StudentIB »

W sumie po co ta bezwładność ? W kratownicy rozpatrujemy tylko naprężenia osiowe, bez zginania. Wystarczy więc znać pole przekroju.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Kratownica zamiana jednego ceownika na dwa

Post autor: kruszewski »

Czyżby?
Czy chce Pan powiedzieć, że wysiłek p. Eulera poniesiony na określenie sily krytycznej ściskającej pręt był zbyteczny?
StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Re: Kratownica zamiana jednego ceownika na dwa

Post autor: StudentIB »

A, chyba, że pod kątem wyboczenia. Przywykłem do zadań gdzie kończy się na statyce kratownic, stąd moje zdziwienie.
Dziecu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 8 gru 2020, o 16:04
Płeć: Mężczyzna
wiek: 22
Podziękował: 1 raz

Re: Kratownica zamiana jednego ceownika na dwa

Post autor: Dziecu »

kruszewski pisze: 19 mar 2021, o 14:09 Tu nie ma wzoru na wysokość ceownika (profilu). Trzeba dobrać dwa (jednakowe) metodą prób.
Zacząć trzeba od oszacowania niezbędnej wartości momentu bezwładności przekroju o jeszcze nieznanym kształcie, ale zapewniającym sztywność pręta.
Do tego doszedłem tylko jest kolejny problem. W zeszłym semestrze mieliśmy liczenie momentów bezwładności dla figur złożonych z figur prostych ale o takim przypadku nikt nam nic nie powiedział. Jak traktować blachę pomiędzy tymi ceownikami jesli będą one skręcane? Domyślam się że trzeba policzyć oba momenty bezwładności ceowników i blachy jako jednego elementu i wybrać ten mniejszy. Od czego tutaj zacząć, jak ustawic osie główne, jak traktować blachę - jako ciągłość jednego elementu czy jako przerwę? Momenty centralne będą przechodzi przez osie symetrii wiec teoretycznie nawet nie trzeba ich liczyć. Wiem że trzeba to wyliczyć ze Steinera ale nie bardzo wiem jak. A może wystarczą mi dane z tabeli i niczego nie potrzebuję wyliczać od nowa?
Ostatnio zmieniony 19 mar 2021, o 19:41 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Kratownica zamiana jednego ceownika na dwa

Post autor: kruszewski »

Proszę zauważyć, że strzałka ugięcia, a stąd i moment zginający w ściskanym osiowo pręcie o jednakowym przekroju wzdłuż dugości pręta jest w połowie jego długości. Podobnie, jeżeli przekój poprzeczny pręta się zmienia, to strzałka ugięcia jest w pewnej odległości od przekroju mocowania pręta do blachy węzłowej. Stąd wniosek, że w przekroju maksymalnego wysiłku pręta blacha nie bierze udziału.
Jeżeli gałęzie pręta nie są łączone przewiązkami bo ich smukłość jest mniejsza od granicznej, (poprzeczkami), to każdą z nich obliczamy na przypadającą na nią część obciążenia ściskającego (osiowego) traktując każdą gałąź jak pręt pojedynczy. Jeżeli zaś pręt wymaga zastosowania przewiązek, to posłuzyć się trzeba odpowiednią przedmiotową normą ( np. PN-B - 03200 Konstrukcje stalowe -- Obliczenia statyczne i projektowanie)
Dziecu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 8 gru 2020, o 16:04
Płeć: Mężczyzna
wiek: 22
Podziękował: 1 raz

Re: Kratownica zamiana jednego ceownika na dwa

Post autor: Dziecu »

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem to po prostu dzielę siłę działająca w pręcie na dwa (pomiędzy dwa takie same ceowniki) i dalej licze tak samo jak wczesniej dla jednego?
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Kratownica zamiana jednego ceownika na dwa

Post autor: kruszewski »

Tak.
Dziecu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 8 gru 2020, o 16:04
Płeć: Mężczyzna
wiek: 22
Podziękował: 1 raz

Re: Kratownica zamiana jednego ceownika na dwa

Post autor: Dziecu »

Wiem że można tak robić w prętach rozciąganych, ale czy w ściskanych na pewno też?
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Kratownica zamiana jednego ceownika na dwa

Post autor: kruszewski »

Jeżeli gałęzie pręta ściskanego nie są połączone ze sobą (np przewiązkami) to jak wpływają na zachowanie jednej na drugą lub drugiej na pierwszą? Zauważamy, że nie wpływają. Udział każdej z nich w wysiłku pręta jest proporcjonalny do naprężeń ściskających w niej występujących. Te zaś łatwo określić zauważając, że skrócenie każdej z gałęzi jest jednakowe ( wspólna tarcza na czole pręta).
Dziecu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 8 gru 2020, o 16:04
Płeć: Mężczyzna
wiek: 22
Podziękował: 1 raz

Re: Kratownica zamiana jednego ceownika na dwa

Post autor: Dziecu »

Teraz juz wszystko wiem, dziękuje za pomoc.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Kratownica zamiana jednego ceownika na dwa

Post autor: kruszewski »

Miło mi :)
ODPOWIEDZ