Siła/moment oporu podczas cięcia piłą tarczową

Konstrukcje inżynierskie: kratownice, belki, ramy i inne.
StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Siła/moment oporu podczas cięcia piłą tarczową

Post autor: StudentIB »

Witam,

zastanawiam się czy jest sposób żeby policzyć w przybliżeniu jaka jest siła cięcia/moment oporu podczas cięcia za pomocą piły tarczowej. To zagadnienie przyszło mi do głowy gdy pomagałem koledze w obliczeniach do projektu przecinarki do betonu. Nie było tam wymogu uwzględnienia oporu podczas cięcia, ale z ciekawości zacząłem się zastanawiać czy da radę to wyznaczyć analitycznie. Tzn. czy można policzyć jaki opór będzie występował w trakcie cięcia piłą tarczową żeby dobrać silnik do niej i ew. sprawdzić jej wytrzymałość. Podstawą musiałaby tu być zależność tego oporu od głębokości cięcia i od materiału.

Szukałem informacji na ten temat w literaturze z zakresu obróbki skrawaniem, ale najbliższe co znalazłem to krótkie opracowania dotyczące siły skrawania frezami walcowymi. Nie wiem czy można to zastosować do piły tarczowej a poza tym najczęściej jest tam mowa jedynie o pomiarach siły skrawania. Wiem, że nie da się jej dokładnie policzyć, ponieważ wpływa na nią zbyt wiele czynników, ale powinny istnieć jakieś przybliżone wzory. Najlepiej żeby pozwalały na policzenie oporu przy cięciu nie tylko metali, ale też drewna czy właśnie betonu.

Czy ktoś z użytkowników forum wie jak można to policzyć ?

Z góry dziękuję za pomoc
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Siła/moment oporu podczas cięcia piłą tarczową

Post autor: kruszewski »

Proszę poszukać zagadnienia w teorii obróbki skrawaniem. Siła na ostrzu freza tarczowego.
Zagadnienie rozwiązywane na drodze eksperymentu, wielokrotnych badań w różnych warunkach. Prędkości skrawania, posuwu na ostrze, właściwości fizyczny mareriału przecinanego, ...
ODPOWIEDZ