Ramy - sprawdzenie reakcji

Konstrukcje inżynierskie: kratownice, belki, ramy i inne.
baver
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 16 gru 2019, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
wiek: 20

Ramy - sprawdzenie reakcji

Post autor: baver »

Witam.

Mam pytanie dotyczące ogólnie sprawdzenia czy policzyliśmy prawidłowo reakcje w wszelkiego rodzaju ramach. Miałem sytuacje, że po policzeniu reakcji, a później sprawdzeniu tego poprzez obliczenie sumy momentów względem punktu, którego nie użyłem do obliczenia reakcji wszystko wychodziło poprawnie, jednak w rzeczywistości reakcje były źle policzone. Szukałem informacji o tym i znalazłem jedynie uwagę, że należy robić sprawdzenie dwa razy (?). Czy jest jakaś reguła odnośnie tego? Należy sprawdzić np. sumę momentów względem wybranego punktu + suma rzutów na wybraną oś, aby być pewnym, że wszystko jest w porządku czy może jest jakaś ogólna reguła stosowana do tego typu przypadków? Spotkał ktoś się może wcześniej z podobnym problemem i byłby w stanie mi to "wytłumaczyć" skrótowo jak poprawnie sprawdzać obliczenia?

Niestety na forum nie znalazłem tematu związanego z tym, jeśli taki jest to przepraszam za zbędny spam i bym był wdzięczny za link do wątku.

Dziękuję z góry za pomoc :)
StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Re: Ramy - sprawdzenie reakcji

Post autor: StudentIB »

Przyjmuje się 2 zasady przy wybieraniu równania do sprawdzenia wyznaczonych reakcji. Po pierwsze, co oczywiste, musi to być równanie, którego wcześniej nie używaliśmy do obliczenia reakcji. Po drugie, powinno w nim być jak najwięcej wyznaczonych reakcji. Dlatego najczęściej, jeśli to możliwe, bierze się moment wzgl. takiego punktu żeby w równaniu pojawiły się wszystkie reakcje.

Jeśli masz jakiś konkretny przykład, w którym sprawdzenie wyszło dobrze mimo złych reakcji to może przedstaw go tutaj i wyjaśnimy jakiego równania należałoby użyć do sprawdzenia.
ODPOWIEDZ