Kratownica płaska

Konstrukcje inżynierskie: kratownice, belki, ramy i inne.
Aurelix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 20 maja 2018, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Kratownica płaska

Post autor: Aurelix »

Witam, nie wiem co czynić dalej, jak zabrać się za obliczenie reakcji i sił w prętach, na podstawie twierdzenia o prętach zerowych wyznaczyłem takie dwa, obliczyłem też z sumy rzutów w danym węźle dwie siły w prętach, moment dodatni - przeciwny do ruchu wskazówek zegara, nie wiem jak się dalej za to zabrać, proszę o pomoc
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Kratownica płaska

Post autor: kruszewski »

1. Zauważyć, że "odcinek" do górnego mocowania nie jest częścią kratownicy a jest cięgnem podtrzymującym, o znanym kierunku działania i nieznanej w nim sile.
Może tu nim być nić wiotka, czyli wiotki a wytrzymały sznurek.
2. W pozostałych dwu podporach nie znamy reakcji, ale znamy ich kierunki.
3, Niewiadomymi są więc: siła w nici, dwie siły (o znanych kierunkach) w podporach, razem trzy niewiadome.
Liczba równań dla płaskiego układu sił wynosi trzy, czyli obliczenie sił reakcji w podporach i siły w nici jest możliwe.
Zatem można przystąpić do rozwiązywania kratownicy.
Uwalniamy kratownicę od więzów czym nazywa się zastępowanie materialnych podpór siłami w nich działającymi. (Tu znamy ich kierunki i możemy je, kierunki, narysować)
Układamy równania równowagi, owe sumy rzutów sił i równania momentów sił względem biegunów - punktów,zmyślnie wybranych i rozwiązujemy te równania.
W wyniku otrzymujemy wartości tych sił o znanych kierunkach, nici i normalnych do podpór.
Teraz "pozbywamy" się prętów zerowych w których siły są zerowe i polecanym sposobem, planem sił Cremony, metodą równoważenia się sił w węzłach czy Ritter lub Culmana rozwiązujemy węzeł za węzłem, pamiętając, że w rozwiązywanym węźle mogą być tylko dwa pręty o niewiadomych w nich siłach. W pozostałych prętach węzła jeżeli jest ich więcej niż dwa, siły muszą być już znane, czyli wcześniej obliczone.
Więcej i lepiej pisze na forum pan siwymech którego listy warto przeczytać.
Zachęcam do przeczytania w podręczniku mechaniki rozdziału o kratownicach płaskich.
ODPOWIEDZ