przemieszczenie końca dzwigni hamulca

marej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 12 mar 2021, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 1 raz

przemieszczenie końca dzwigni hamulca

Post autor: marej »

Witam,
Poniżej zadanie z rozwiązaniem z książki Siemieniec, Wolny.
Obliczyć pionowe i poziome przemieszczenie końca dźwigni hamulca klockowego jak na rysunku.

Kod: Zaznacz cały

https://i.ibb.co/jfytB5Z/11.jpg
Dzwignia stanowi ramę statycznie wyznaczlną, na którą podczas hamowania naciska się nogą, działając siła P=300N, pod kątem α =30 °.Wymiary odpowiednio wynoszą:a=0,5m , b=1m, h=0,6m. Wartość współczynnika tarcia \(\displaystyle{ \mu=0,1}\), a sztywność dźwigni na zginanie \(\displaystyle{ EI=5kNm^2}\).
Rozwiązanie:
\(\displaystyle{ R_{Ax}=259N,\ R_{B}=1090N,\ R_{Ay}=830N,\ T=109N}\)
Aby wyznaczyć przemieszczenia pionowe końca dźwigni, sporządamy wykresy momentów od obciążenia siłą P(rys.c) oraz od sił jednotkowych\(\displaystyle{ P_{dy}=1}\)(rys.d) i\(\displaystyle{ P_{dx}=1}\)(rys.e) przyłożonych w punkcie C:
- przedział I \(\displaystyle{ 0\le x\le b \\
M_{g}=-P\cos\alpha\cdot x, \ M_{g(P_{dy})=1}=-1\cdot x,\ M_{g(P_{dx=1})}=0 \\
przedział\ II\ 0\le x\le a \\
M_{g(p)}=R_{B}\cdot x-P\cos\alpha\cdot (x+b),\ M_{g(P_{dy}=1)}=-1(x+b)+3x, \ M_{g(P_{dx}=1)}=\frac{h}{a}\cdot x}\)

Dlaczego siła tarcia jest skierowana w lewo? według mnie powinna działać w prawo.W lewo działa na bęben, a w prawo na belkę. By nie zmieniać całości rozwiązania założyłem, że bęben obraca się w przeciwną stronę.
I kolejne pytanie dlaczego TB nie jest brane pod uwagę przy wyliczaniu momentów?Według mnie powinno być:
\(\displaystyle{ M_{g(P_{dy}=1)}=-1(x+b)+\frac{3a}{a-h\mu }\cdot x, \ M_{g(P_{dx}=1)}=\frac{h}{a-\mu h}\cdot x}\)
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: przemieszczenie końca dzwigni hamulca

Post autor: kruszewski »

Dlatego w lewo, że jest to siła hamująca obracający się "w prawo" bęben.
marej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 12 mar 2021, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 1 raz

Re: przemieszczenie końca dzwigni hamulca

Post autor: marej »

według mnie na bęben siła tarcia będzie działała w lewo i przeciwdziała jego obrotowi, a na belkę w prawo i do obliczeń powinniśmy wziąć siłę w prawo.
ODPOWIEDZ