Siła docisku kontra siła tarcia

borgir12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 17 cze 2018, o 14:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy

Siła docisku kontra siła tarcia

Post autor: borgir12 »

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=CkHogiorT2c&ab_channel=jasmineyang

Mam pytanie, a do jego lepszego zobrazowania wysyłam link z filmikiem.

Chcemy przymocować do pionowoego słupa z profila H o szerokości \(\displaystyle{ x}\) dwie płytki poprzez ściśnięcie ich na profilu za pomocą 4 śrub dokręcanych momentem znamionowym \(\displaystyle{ M_z}\). Do płytki jest przyspawany profil o długości \(\displaystyle{ 5m[/tex], o obciążenie całego przymocowanego układu to \(\displaystyle{ m=400kg}\). Profil H jest ze stali, a płytki sa z aluminium. Współczynniki tarcia to odpowiednio \(\displaystyle{ \mu_S, \mu_A}\).

Chciałbym policzyć, czy 4 śruby wystarczą, aby profile się nie ześlizgnęły w dół i bardzo bym prosił o napisanie, czy to w jaki sposób chce to rozwiązac jest poprawne.

Rozwiązanie:
Współczynnik tarcia stal-aluminium wynosi \(\displaystyle{ \mu =0,61}\).
Siła działająca w kierunku osi pionowej to \(\displaystyle{ F=4000N}\).
Siła tarcia pomiędzy profilem a blaszką to latex]T=0,61*4000N=2440N}\)
.

No i teraz na podstawie momentu znamionowego dokręcenia śruby M10, obliczę sobie jakie nacisk wywiera śruba w kierunku osi poziomej. Jako że mam 4 śruby, to pomnożę tę siłę cztery razy i jeśli wypadkowa siła nacisku będzie większa od siły tarcia \(\displaystyle{ T}\), to będzie oznaczało, że to zamocowanie nie zsunie się w dół? Proszę o opinie czy podejście jest dobre i czy czegoś nie pominąłem dodatkowo.
StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Re: Siła docisku kontra siła tarcia

Post autor: StudentIB »

\(\displaystyle{ T=\mu \cdot N}\) to maksymalna siła tarcia, którą musi przekroczyć siła dążąca do wywołania ruchu aby ten ruch faktycznie zainicjować. Najlepiej narysuje sobie uproszczony schemat tej konstrukcji i zaznacz na nim wszystkie działające siły (naciski, siły tarcia, siły ciężkości). Korzystając z równań równowagi statycznej możesz uzyskać rozwiązanie.
ODPOWIEDZ