Odkształcenia wyrażane w %

StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Odkształcenia wyrażane w %

Post autor: StudentIB »

Witam,

mam pytanie dotyczące odkształceń. Wiadomo, że są one bezwymiarowe, ale często dla wygody przelicza się je na procenty. Przykładowo obliczone odkształcenie równe \(\displaystyle{ 0.003}\) niewiele mówi, ale przeliczone na \(\displaystyle{ 0.3 \%}\) już zdecydowanie bardziej obrazuje z jaką deformacją mamy do czynienia. A to dlatego, że odkształcenie liniowe jest stosunkiem zmiany długości do długości początkowej. Pytanie jednak jak to jest w przypadku:

a) odkształceń logarytmicznych - wcześniejsze rozważania dotyczyły odkształceń nominalnych a jak jest z logarytmicznymi ? Dla małych deformacji te 2 miary są równe, ale dla dużych już nie. Wtedy mamy 2 różne wartości i czy obie możemy zamienić na procenty uznając po prostu, że jedne (logarytmiczne) są bardziej realistyczne a drugie mniej ?

b) odkształceń postaciowych - tu mówimy o zmianie kąta a nie długości - w poprzednim przypadku mogliśmy skorzystać z analogii do wydłużenia procentowego \(\displaystyle{ A}\) a tutaj nie ma odpowiednika w procentach, więc czy wyrażanie tego w ten sposób ma sens ?

c) plastycznych odkształceń zastępczych (PEEQ) - to specyficzny rodzaj odkształceń. Czy i tu możemy zamieniać na procenty ?

Przypuszczam, że we wszystkich 3 przypadkach dozwolone jest przeliczanie na procenty, ale chciałbym się upewnić, ponieważ to dosyć istotna kwestia w praktyce.

Z góry dziękuję za pomoc
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Odkształcenia wyrażane w %

Post autor: kruszewski »

Z praktyki wakacyjnej w 1951 roku w Instytucie Szybownictwa zapamiętałem takie zdanie o modernizacji
zastanego:
"Jeżeli chcesz modernizować jakąś konstrukcję zadaj sobie pytania:
- czym kierowno się rozwiązując problem tak a nie inaczej?
- jak inni uznawani za specjalistów w tej dziedzinie rozwiązali podobne?
- czy jesteś mądrzejszy od tych których chcesz poprawiać i masz większe od nich wiedzę i doświadczenie ?
- jeżeli znasz odpowiedzi na pierwsze dwa, i przekonnie o trzecim, wtedy dopiero podejmuj trud modernizacji lub konstrukcji nowego."
ODPOWIEDZ