Strona 1 z 1

Statyka - belka

: 12 wrz 2016, o 21:48
autor: sahacz
Mam problem z zadaniem, za które szczerze mówiąc nei potrafię się zabrać, bo z której strony liczę - wychodzą mi różne wyniki. Prosiłabym o pomoc (wytłumaczenie)

Zadanie wygląda następująco:

Należy wyznaczyć reakcje podporowe, zapisać funkcje sił przekrojowych (M i T). Zapisać równanie osi belki, które umożliwi wyznaczenie przemiszczenia punktu znajdującego się na końcu belki (tam gdzie siła 9kN) oraz zaprojektować przekróc poprzeczny belki, dla którego spełnione będa warunki nośności i sztywności ( \(\displaystyle{ \sigma_{c,dop} = 150 MPa}\) oraz \(\displaystyle{ \sigma_{t,dop} = 180MPa}\)).

Prosiłabym o wskazówki, jak zabrać się za to zadanie.

Przepraszam, w miejscu gdzie jest wartość \(\displaystyle{ 6 kN}\) powinno być \(\displaystyle{ 10 kN}\)

Statyka - belka

: 13 wrz 2016, o 00:50
autor: kruszewski
Obliczając w kolejności:
1. Reakcje w podporach, w tym i moment u twierdzenia. Proszę zauważyć, że mamy tylko trzy niewiadome. Reakcję styczną do przekroju utwierdzenia, moment utwierdzenia i reakcję podpory przegubowo przesuwnej.
(przypisać arbitralnie siłę \(\displaystyle{ 6 \ kN}\) do końca/początku którejś części belki i rozwiązywać belkę jak pokazywano na ćwiczeniach).
2.Sporządzić wykresy sił przekrojowych.
3. Określić przekroje o maksymalnym lokalnie wytężeniu i określić maksymalne globalne dla lewej i prawej części belki (chyba że maja mieć jednakowe przekroje to dla największego) a następnie dla nich dobrać przekroje poprzeczne, najpewniej prostokątne.

Statyka - belka

: 13 wrz 2016, o 19:59
autor: sahacz
A czy mogłabym poprosić o podpowiedź do rozpisania prawej strony belki? O ile z lewą sobie poradziłam, z prawej za każdym razem mam inne wyniki

Statyka - belka

: 13 wrz 2016, o 20:14
autor: kruszewski
Proszę więc pokazać obliczenia prawej strony.
A może zaglądnąć wcześniej tu:
... 010_06.pdf
I przepatrzeć przykłady tam rozwiązywane gdzie autor świetnie pokazuje metodę [postępowania i ti krok po kroku.

Statyka - belka

: 13 wrz 2016, o 21:52
autor: sahacz
Mam pytanie apropos zamieszczonych zadan w linku. Autor w nich rozpisuje rownania dla wartosci sil oraz momentów w jednym ciągu. Nie jest wiec tak, ze belke z przegubem traktujemy jak dwie osobne? Czy jest to po prostu dozwolone, ale nie konieczne?

Statyka - belka

: 13 wrz 2016, o 22:30
autor: kruszewski
W którym miejscu tak jest napisane?
Czy to nie wynika z objaśnienia, że suma reakcji w przegubie pd prawej i lewej strony zeruje się i można jej "nie widzieć" pisząc równania równowagi całej belki?

Statyka - belka

: 30 wrz 2016, o 18:53
autor: Rafal Mstowski
Pod poniższym linkiem ma Pani precyzyjnie rozpisane i wyjaśnione jak obliczyć reakcje podporowe w belce przegubowej:
... orowa#zad4
Proszę na spokojnie przeanalizować wyżej rozwiązane zadania i problem się wyjaśni.