Moment wzglęm osi? (płyta, układ przestrzenny)

Awatar użytkownika
juznic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 19 sty 2014, o 12:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wa-wa
Podziękował: 1 raz

Moment wzglęm osi? (płyta, układ przestrzenny)

Post autor: juznic »

Cześć, mam do rozwiązania takie zadanie:

Obliczyłem siły względem osi, momenty od sił, nie mam tylko pojęcia jak 'ruszyć' ten moment, który działa równolegle do osi Z i do którego równania go dopisać.



Bardzo prosiłbym o pomoc i jakieś krótkie wytłumaczenie, dlaczego właśnie tak jest.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Moment wzglęm osi? (płyta, układ przestrzenny)

Post autor: kruszewski »

Proszę zauważyć, że:
1. Płyta choć jest nieważka, to jest absolutnie sztywna z czego wynika to, że moment skupiony przyłożony do płyty przenoszą swoimi częściami reakcje w podporach wzdłuż lewej krawędzi.
Będzie to para sił prostopadłych do płaszczyzny w której działa ten moment. W utwierdzeniu cięgna w prawym rogu płyty nie występuje żaden moment, bowiem cięgno ma na obu końcach przeguby.
Udziały reakcji "od obciążenia" płyty siłą P z racji równoległości wektora P i cięgna do osi 0,y będą mieć kierunek już wiadomo jaki, zatem wypadkowe reakcji będą sumami geometrycznymi udziałów składowych a ich kierunek będzie zależny od ich stosunku, bo tg(...) = (...)/(...) .

W.Kr.
Awatar użytkownika
juznic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 19 sty 2014, o 12:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wa-wa
Podziękował: 1 raz

Moment wzglęm osi? (płyta, układ przestrzenny)

Post autor: juznic »

Hm, czy w takim razie moment M z rysunku będzie 'kręcić' osią Z, więc równanie momentów dla osi Z będzie wyglądało:
M - S *2a*sin(a) + P * 2a *sin(a) = 0?

-- 22 sty 2014, o 18:48 --

Pozostałe linie są oczywiste ;) Działanie momentu M, w tej chwili również też, mam tylko wątpliwości co do jego znaku w równaniu, nie za bardzo potrafię sobie wyobrazić skutków jego działania, tak, żeby jasno określić czy jest na plusie czy na minusie względem osi Z.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Moment wzglęm osi? (płyta, układ przestrzenny)

Post autor: kruszewski »

... uA65qutZMw

Tu podpowiedź obrazkiem.
proszę zauważyć, że tu, w tym zadaniu, moment zewnętrzny jest prostopadły do płaszczyzny płyty, zatem płaszczyzna do której przynależy para sił dająca moment równoważący jest też prostopadła do płaszczyzny płyty.
W ogólnym przypadku para sił dająca w wyniku moment równoważący leży w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny w której działa zewnętrzny moment skupiony lub, co na jedno wychodzi, wektory tych momentów są równoległe.
W.Kr.
ODPOWIEDZ