Strona 1 z 1

Pytanie o materiały z mechaniki (belki,reakcje,momenty)

: 30 sty 2011, o 11:13
autor: greggg
Witam,
Mógłby mi ktoś pomóc gdzie na necie moge znaleźć materiały dotyczace oblicznia reakcji na belkach, momentów i wykresów na koniec?
tzn. potrzebuje jakiś przykładów gdzie jest to wytłumaczone od pcozątku do końca, gdzie i czemu coś np zmienia się na minus..
Ostatecznie jakiej książki mam szukać? O mechanice ogólnej? Jakiś autor?

Chodzi mi tu o takie najprostsze belki, sa dwie podpory i belka

Pozdrawiam.

Pytanie o materiały z mechaniki (belki,reakcje,momenty)

: 30 sty 2011, o 12:35
autor: steal
Marek Bijak-Żochowski
Mechanika materiałów i konstrukcji tom 1

Pytanie o materiały z mechaniki (belki,reakcje,momenty)

: 31 sty 2011, o 14:11
autor: kruszewski
Prawdopodobnie rzecz idzie o przypadki, kiedy obliczona reakcja ma znak 'minus'. Ten znak jest konsekwencja tego, że przyjmując do obliczeń dodatni, zgodny z dodatnim zwrotem osi y-y, zwrot reakcji w rzeczywistoci jest on przeciwny do tak przyjętego. Moduł wektora reakcji jest obliczony poprawnie, tylko jej zwrot trzeba zmienić na przeciwny niż ten przyjęty.
Podobnie rzecz ma sie z momentem w utwierdzeniu belki, słupa ramy. Przyjmujemy wstępnie że jest on zgodnie zegarowy. Z obliczeń wynika że ma znak minus. Zatem w rzeczywistości jest przeciwnie kręcący. Zmienić więc trzeba jego zwrot na przeciwny.
Tak jest przy rozwizywaniu belki czy ramy z równań równowagi statycznej, uważanych tu za nieodkształcalne, absolutnie sztywne.
Inaczej zaś jest ze znakami siły poprzecznej 'T' i momentu zginającego belkę. Tu obowiązuje inna konwencja, umowa. I tak, siłę poptrzeczną T uważamy za dodatnią jeżeli w myślowo wyciętym dwoma poprzecznymi przekrojami odcinku belki siła z jego lewej strony chciałaby ten plasterek belki obracać zgodnie-zegarowo- w prawo. Moment gnący uważamy za dodatni jeżeli stara się wyginac belkę wypukłościa do dołu. I na wykresach siły poprzecznej, czy momentu zginającego je rysyjemy. Dodatnie odkładamy nad osią x-x, ujemne pod osią. Ale do określania siły poprzecznej T i momentu gnącego Mg, belka jest rozwiążana, znane są reakcje podporowe i momenty utwierdzenia Mu.
W.Kr.