Odwrócony teownik

StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Odwrócony teownik

Post autor: StudentIB »

Witam,

pytanie może banalne, ale zwątpiłem. Czy odwrócony teownik ma większą wytrzymałość/sztywność niż zwykły ? Ktoś mi zasugerował, że odwrócony teownik (obrócony o \(\displaystyle{ 180 ^{\circ}}\) i zginany od środnika ku półce) to najlepszy profil belki. Ale moment bezwładności takiego przekroju wychodzi taki sam jak nieodwróconego teownika. Więc naprężenia i ugięcie będą takie same. Rozważam tu tylko obliczenia wg klasycznej teorii belek, nie warunki konstrukcyjne, montaż itd.

Więc jak to jest ?
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Odwrócony teownik

Post autor: kruszewski »

A stateczność pyty utwierdzonej jednym brzegiem nic Koledze nie sugeruje? Płyta jest rozciągana zaś półka ściskana relatywnie mniejszymi naprężaniami (normalnymi). Warunki o których Kolega wspomina (montaż) nie mają na to wpływu.
StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Re: Odwrócony teownik

Post autor: StudentIB »

To też mi przyszło do głowy, że w przypadku nieodwróconego teownika półka będzie poddana działaniu naprężeń ściskających a w przypadku odwróconego będą to naprężenia rozciągające. Ale tak poza tym to najwyraźniej nie będzie różnic. Zastanawiałem się przede wszystkim czy faktycznie wychodzi takie samo ugięcie i maksymalna wartość naprężeń w przekroju,
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Odwrócony teownik

Post autor: kruszewski »

Nic tylko spróbowaać.
ODPOWIEDZ