Blokowanie przesuwania piasty po wale

mech2015
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 24 sty 2015, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 2 razy

Blokowanie przesuwania piasty po wale

Post autor: mech2015 »

Witam. Mam problem konstrukcyjny, otóż nie wiem jak zablokować możliwość przesuwania się koła po wale. Wał połączony z kołem wpustem pryzmatycznym. Chodzi o to, że nie wiem jakie są praktyczne możliwości, jak to się wykonuje i czym. Poniżej rysunek połączeń. Długość wpustu jest losowa, także nie brać pod uwagę tego, że wystaje.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Blokowanie przesuwania piasty po wale

Post autor: kruszewski »

To, o co pyta Kolega nie nazywa się "blokowaniem".
Sposób zależy od rodzaju koła i napędu. Inaczej będzie w przypadku wału pędnianego niż wału w przekładni (reduktorze). A co na ten temat zalecają/polecają: prof.prof. Moszyński, Korewa, Łysakowski, Demeter?
mech2015
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 24 sty 2015, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 2 razy

Blokowanie przesuwania piasty po wale

Post autor: mech2015 »

Napęd będzie podany na ten wał. Zadaniem jest obrót rur osadzonych na dwóch takich kołach, więc będzie to wał pędniany.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Blokowanie przesuwania piasty po wale

Post autor: kruszewski »

Jeżeli tak, to należy udostępnić rysunek wału z tymi, z tym jednym kołem.
Będzie to wał -rura? Tym bardziej rysunek konstrukcyjny z wymiarami piasty i onej rury jest niezbędny.
mech2015
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 24 sty 2015, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 2 razy

Blokowanie przesuwania piasty po wale

Post autor: mech2015 »




kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Blokowanie przesuwania piasty po wale

Post autor: kruszewski »

Ja osadziłbym to koło na wale tak jak w tym szkicu który załączam.
Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2429
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 608 razy

Blokowanie przesuwania piasty po wale

Post autor: siwymech »

Sposoby ustalanie(mocowania) elementów osadzonych na wałach w zależności od wielkości sił poosiowych- wzdłużnych:
- znaczne siły posiowe eliminuje się przez zastosowanie odsadzeń oporowych na wale, tulei dystansowych, połączeń wciskowych, pierścieni skurczowych,
- siły średniej wielkości kasuje się przez zast. zaciskanych poł. czopowych, nakrętek,
- przy niewielkich siłach wzdłuznych stosuje się pierścienie osadcze -sprężynujące,
pierścienie osadcze, wkręty dociskowe.

Znormalizowane elementy do ustalania
... 6-06000201
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Blokowanie przesuwania piasty po wale

Post autor: kruszewski »

Pisze Pan: "- przy niewielkich siłach wzdłużnych stosuje się pierścienie osadcze -sprężynujące,
pierścienie osadcze,"

Pozwolę sobie zauważyć, że pierścienie osadcze sprężynujące (wg np Polskiej Normy M- 85111) wbrew pozorom mogą przenosić znaczne siły osiowe , wzdłuż wału, powiedziałbym, że nawet duże.
W.Kr.
mech2015
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 24 sty 2015, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 2 razy

Blokowanie przesuwania piasty po wale

Post autor: mech2015 »

Dziękuje za pomoc, po lekkim zmodyfikowaniu wału zastosuje pierścień osadczy sprężynowy.
Myślę, że temat został wyczerpany.
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2429
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 608 razy

Blokowanie przesuwania piasty po wale

Post autor: siwymech »

Trzeba pamiętać, że w celu wzmocnienia czopa wału osłabionego rowkiem, zwiększamy jego średnicę o (5-6%). Ponadto rowek to karb, a więc trzeba go właściwie ukształtować, aby zmniejszyć spiętrzenie naprężeń.
Duch_88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 24 mar 2017, o 10:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska

Blokowanie przesuwania piasty po wale

Post autor: Duch_88 »

Witajcie,
pozwolicie że rozpocznę przygodę na tym forum tym postem.
Temat, już raczej domknięty, użytkownicy praktycznie wyczerpali sposoby ustalania piasty na wale, jednak skoro wiedzy nigdy za wiele, dorzucę wam dwie znane już zdobycze techniki o których raczej powyżej nie wspomniano a wnoszą praktycznie same korzyści.

Otóż, to co piszecie rzeczywiście jest prawdą, każdy rowek osłabia zarówno wałek jak i piastę, co niekiedy pociąga za sobą konieczność wykonania obliczeń, być może zwiększenia średnicy no i w znaczący sposób podraża element bo dodatkowa (tolerowana) obróbka i więcej materiału również.

Stosując pierścienie rozprężne, nie tylko nie ma konieczności wykonywania wspomnianej obróbki rowków, ale i można nie wykonywać odsadzeń na średnicy wału. W mniej obciążonych urządzeniach/podzespołach można pokusić się zakupem wałka ciągnionego (powiedzmy fi50h9) na nim zabudować pierścień a na nim z kolei osadzić piastę koła. Ponadto są samocentrujące. Odpadają karby i zwiększone momenty bezwładności, obrabiasz (zawsze) piastę pod pierścień i trzyma. A demontaż to chwila moment. Polecam zaznajomić się z pojęciem pierścieni rozprężnych i zaciskowych. Producentów rodzimych ogrom. Wytyczne znajdziesz w każdym katalogu.

Do tego (jak nie jest za późno, zaciekawisz prowadzącego), powodzenia.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Blokowanie przesuwania piasty po wale

Post autor: kruszewski »

Pierścienie z ich zaletami i wadami znane i stosowane dłużej niż pół wieku.
Nie spotkałem by były użyte do osadzania łożysk na wałach.
W.Kr.
Duch_88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 24 mar 2017, o 10:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska

Blokowanie przesuwania piasty po wale

Post autor: Duch_88 »

Również nie spotkałem takiego sposobu mocowania, dlaczego więc został on wywołany przez Pana?
Ostatnio zmieniony 25 mar 2017, o 20:19 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Blokowanie przesuwania piasty po wale

Post autor: kruszewski »

Dla zwrócenia uwagi na ten przypadek.
Pozwolę sobie zauważyć, że pierścień taki nałożony na wałek jest też karbem dla wałka. A razem z piastą wcale nie małym, że nie wspomnę o efektach wywołanych frettingiem.
W.Kr.
Duch_88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 24 mar 2017, o 10:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska

Blokowanie przesuwania piasty po wale

Post autor: Duch_88 »

Ze studiów pamiętam że karbem zwykło nazywać się raczej zmianę średnicy, zestopniowanie, rowki itd.

Zadał Pan intrygujące pytanie, gdyż jak przeanalizować definicję karbu, to faktycznie można by podciągnąć pod definicję osadzone na wałach elementy.
Z drugiej strony (przejrzałem dwa katalogi dostawców pierścieni) żaden z nich nie zakwalifikował swoich wyrobów jako elementy wnoszące karb w konstrukcję. Ba, przytoczono efekt karbu w konfrontacji ze "wpustowym" sposobem mocowania elementów, oczywiście na korzyść pierścieni. Cóż, marketing.

Odnośnie frettingu, nie spotkałem jeszcze zjawiska dla pierścieni. Zachowując zasady osadzania pierścieni na wale i w piaście, tj. dotrzymując chropowatości, wymiaru w tolerancji, zasad montażu poprzedzonego przygotowaniem powierzchni i kolejnością rozprężania złącza śrubowego, wspomniane zjawisko nie powinno wystąpić. Należy dochować oczywiście odległości między łożyskowej, by minimalizować ugięcie.
ODPOWIEDZ