Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

djoaza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 233
Rejestracja: 15 mar 2012, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 7 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: djoaza »

Witam rysuję oto taki zawór


I mam dwa pytania gdzie znaleźć wymiary średnicy/promienia zaznaczonych na czerwono?
Oraz czy średnice na niebiesko dobrze wyznaczyłem ?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: SlotaWoj »

Czerwonych wymiarów nie ma na tym rysunku. Zresztą, one są uzależnione o położenia płaszczyzny półprzekroju, a ta nie jest zaznaczona. Wymiary te są związane z innymi wymiarami surowego odlewu i powinny być na oddzielnym rysunku. Na tym rysunku są za to inne, wymiary surowego odlewu, jakieś promienie zaokrągleń, grubości ścianek, etc. i to jest dziwne. Tak jakby konstruktor zaworu nie przestrzegał dyscypliny obowiązującej przy sporządzaniu dokumentacji technicznej.
Zasada jest taka: na rysunku wykonawczym odlewu podlegającego obróbce mechanicznej umieszcza się jedynie te wymiary surowego odlewu, które określają jego gabaryty, a także są istotne podczas jego mocowania do obróbki lub określania baz pomiarowych/obróbkowych.
Informuję Cię, że odlew korpusu tego zaworu jest dość skomplikowany i na rysunku surowego odlewu, który jest podstawą do sporządzenia modeli formierskich, jest całe mnóstwo różnych wymiarów, których nawet śladu nie ma na tym rysunku.
Wymiar niebieski 385 to nie jest promieniem, ale średnicą. Jest to średnica zewnętrzna górnego kołnierza.
Wymiar niebieski 388 jest promieniem, też go nie ma na rysunku. Przy założeniu, że rysunek jest wykonany starannie, to można go z pewną dokładnością odczytać (mierząc) z rysunku jako orientacyjny, ale nie można na nim polegać.
djoaza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 233
Rejestracja: 15 mar 2012, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 7 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: djoaza »

Dziękuje za pomoc. Z tego co wiem ten rysunek jest stary i tak mi się wydaje, że nie jest za dokładny. Ponieważ na dolnym rysunku gdzie jest średnia na niebiesko zaznaczony prze zemnie 385 i 388 widać jak linie się stykają przy osi, a powinna tam być przerwa. Po wrzuceniu rysunku to AutoCAD i odpowiedniemu przeskalowaniu to widać, że są różnice w wymiarach. Wydaje mi się, że otwory są źle narysowane na tych rzutach powinny być tak jak narysowałem na niebiesko i czerwono ? Ale nie wiemy co ile są rozstawione te otwory.

SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: SlotaWoj »

W sprawie otworów.
Ze względu na ułatwienie wymiarowania stosuje się czasami lokalne obracanie płaszczyzny przekroju, ale powinno to być wyraźnie zaznaczone na skojarzonym rzucie. Tutaj nie jest to potrzebne i można się bez tego obyć.
W przypadku korzystania z takich skanów jako podkładu w np, do AutoCADu należy je wcześniej obrócić (uzgodnienie jednej osi), pochylić (prostopadłość osi) i ewentualnie przeskalować wzdłuż jednej osi (zamiana elips na okręgi).
djoaza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 233
Rejestracja: 15 mar 2012, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 7 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: djoaza »

Czyli otwory są dobrze narysowane? Ale nie jesteśmy wstanie powiedzieć co ile są rozstawione ?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: SlotaWoj »

Nie jesteśmy w stanie. Domyślam się, że co \(\displaystyle{ 45^\circ}\) i symetrycznie względem osi, ale powinno to być zwymiarowane.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: kruszewski »

Jesteśmy w stanie. Jest to osiem otworów równomiernie rozstawionych na średnicy owiercania kołnierza i tak, jak pokazuje rysunek. Nie ma otworu na osiach pionowej i poziomej.
Rysunek maszynowy bywa kłopotliwszy w wykonaniu i czytaniu go niż niektóre rysunki z "kresek", że nie wspomnę o wymiarowaniu..
djoaza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 233
Rejestracja: 15 mar 2012, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 7 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: djoaza »

Mam jeszcze problem z narysowaniem jednego elementu.

Jak widać po pociągnięciu żółtych linii pomocniczych element zaznaczony na czerwono na zdjęciu będzie nieco inaczej wyglądał niż na rysunku wzorcowym.

Nie wiem czy rysunek zaworu jest niedokładny czy gdzieś u mnie jest błąd?
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: kruszewski »

Gdzie Kolega znalazł ten rysunek? Ma jeszcze inny mankament, na rysunku "głównym" otwory w kołnierzu są inaczej rozmieszczone niż na tym 'czarnym".
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: SlotaWoj »

Brak linii.



Po za tym otwór pod korek na oby rzutach wygląda tak samo.
djoaza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 233
Rejestracja: 15 mar 2012, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 7 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: djoaza »

Rysunek po prostu dostałem. Pochodzi on z starej książki a jakiej dokładnie to nie wiem. Wiem że nieco kołnierz się różni, Jak narysuję kołnierz tak jak są pociągnięte linie pomocnicze to wygląda to tak:

Kod: Zaznacz cały

http://wstaw.org/w/4jul/

Wymiary takie same co na rysunku wzorcowym, ale jednak się różnią oba rysunki w tym elemencie. Chyba, że jednak coś u mnie jest nie tak.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: SlotaWoj »

A na czym polegają te różnice, bo ja nic nie widzę.
djoaza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 233
Rejestracja: 15 mar 2012, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 7 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: djoaza »


Otwór gwintowany jest nieco głębiej umiejscowiony. Widać to dobrze na zdjęciu powyżej.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: SlotaWoj »

Z oryginalnego rysunku wynika, że „zakrzywiona” część korpusu zaworu jest pustą w środku bryłą, której wewnętrzna ściana jest fragmentem owaloidy obrotowej o średnicy (na oryginalnym rysunku brak „fi”) poprzecznej 348 mm i promieniu wzdłużnym (na dole) 372 mm. Różnica promieni wzdłużnych (z 388 mm) wskazuje, że grubość ścianki tej bryły wynosi g=16 mm, czyli średnica poprzeczna zewnętrznej owaloidy powinna być równa 380 mm. Na przekroju głównym zaworu zewnętrzna powierzchnia tej bryły powinna sięgać 190 mm poniżej osi poziomej zaworu, a tym samym nadlew pod korek zaworu powinien wystawać o 14 mm w dół. Na oryginalnym rysunku wystaje o ok. 8 mm i to jest błąd, bo umieszczony obok wymiar 8 mm jest głębokością pogłębienia czoła pod korek, a nie wystawaniem nadlewu.
Przestrzeganie tych zależności gwarantuje, że rysunki powiązanych fragmentów rzutów będą zgodne. Nie są, bo na Twoim rysunku np. na przekroju głównym grubość ścianki (na dole) bryły wynosi 16 mm, a na prawym rzucie ok. 18,6 mm.
djoaza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 233
Rejestracja: 15 mar 2012, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 7 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: djoaza »

Czyli wymiar 204 od osi do nadlewu pod korek jest błędny?
ODPOWIEDZ