Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: SlotaWoj »

Albo jest poprawny, a wtedy nadlew pod korek powinien odstawać o 14 mm od bryły korpusu zaworu i jest błąd (wizualny) na rysunku, albo błędny i żeby rysunek był OK, to powinien wynosić ok. 195 mm (zmierzyłem na rysunku dokładniej).
djoaza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 233
Rejestracja: 15 mar 2012, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 7 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: djoaza »

Czyli jeśli robimy z błędem wizualnym na rysunku, to ten błąd również występuje na widoku z góry.
Ponieważ kołnierz, przyłącze ma średnicę 385, a średnica poprzeczna zewnętrznej owaloidy jest równa 380 mm?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: SlotaWoj »

Błąd polega na rozbieżności pomiędzy wymiarem 204 a wizualną wysokością odstawania nadlewu pod korek. Na widoku z góry nie widać nadlewu więc wszystko jest OK.

Zastanawiam się, jak rozwiązałbym dół korpusu zaworu, gdybym był jego projektantem.

Nadlew pod korek ma za zadanie ochronę przed uszkodzeniem powierzchni czołowej przy gwincie, do której będzie przylegała jakaś uszczelka. Czołowa (obrobiona powierzchnia nadlewu jest tak mała, że trudno jest wyobrazić sobie możliwość skutecznego (bez utraty równowagi) postawienia na niej chociażby korpusu zaworu, więc może lepiej, aby nadlew w ogóle nie wystawał u dołu poniżej płaszczyzny stycznej do zewnętrznych powierzchni bocznych kołnierzy Φ385. Jeżeli zewnętrzna powierzchnia czołowa nadlewu nie pełni żadnej dodatkowej funkcji (np. pozycjonowanie przy montażu), to może nie być obrabiana.

Mało tego, można by zaprojektować tę strefę korpusu tak, aby wewnątrz nadlewu schować cały korek, a tym samym zapewnić ochronę przed uszkodzeniem także łba korka. W tym celu od wewnątrz korpusu zaworu niezbędne jest wybrzuszenie zwiększające lokalnie grubość ścianki korpusu, aby na jego wysokości zmieścić: gwint 16 mm, talerzyk korka 2 mm, łeb korka 16 mm, dodatkowo 1 mm, razem 35 mm. Wyraziste wystawanie nadlewu na zewnątrz korpusu ma swoje zalety, więc rozważyłbym zmniejszenie średnic poprzecznych wcześniej wspomnianej owaloidy obrotowej na Φ338 i Φ370.

Zauważyłem, że wg PN/M-02037 gwint M32 nie jest zalecany do stosowania w pierwszej kolejności. Użyłbym gwintu drobnozwojnego M30×2.

Edit:

Uwagi Kruszewskiego poniżej, jak zwykle trafne.
Widać z nich, że nie jestem jakimś „wytrawnym” projektantem. Jednocześnie wskazują na potrzebę dyskusji kompetentnych osób nad projektem, podczas różnych faz jego realizacji – sprzyja to uniknięciu błędów w projekcie, które zawsze są niepożądane, a czasami bywają bardzo kosztowne.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2017, o 03:20 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: kruszewski »

"Mało tego, można by zaprojektować tę strefę korpusu tak, aby wewnątrz nadlewu schować cały korek, a tym samym zapewnić ochronę przed uszkodzeniem także łba korka. W tym celu od wewnątrz korpusu zaworu niezbędne jest wybrzuszenie zwiększające lokalnie grubość ścianki korpusu, aby na jego wysokości zmieścić: gwint 16 mm, talerzyk...."
Otwór, gwintowany pod "zamykadło" którym jest korek służy do opróżniania wnętrza. Nie może więc mieć wewnątrz wzgórków. Średnicę otworu spustowego określają najpewniej jakieś praktyczne zasady, może nawet ujęte normą. Nie znam się na tym bo nie konstruowałem takich wynalazków.
Ten nadlew spełnia kilka funkcji, nie tylko ochronną ale i uzupełnia "wytrzymałość" korpusu osłabionego otworem. Chowanie łba śruby (korka) w gniazdo nie ma uzasadnienia ochrony łba. Ma natomiast uzasadnienie swobodny i łatwy dostęp prostym kluczem do śruby. Gniazdo ma ochronić uszczelkę. być ochroną przylgni i gwintu przy układaniu korpusu gdzie tam i na stole obrabiarki.
djoaza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 233
Rejestracja: 15 mar 2012, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 7 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: djoaza »

Mam pytanie. Grubość na rysunku jest oznaczona jako g i na zdjęciu poniżej widzimy dwa wyróżnione oznaczenia grubości tą samą literą, ale jedna grubość wynosi 16mm natomiast druga 17mm. Czy takie oznaczenie jest ok czy może jakiś błąd?


Tak samo z oznaczeniem grubości gs

Widać, że grubość gs to 15mm, a w centralnej części rysunku mamy wymiary z boku 20, ale przecież 15 i 4 nie daje 20
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: kruszewski »

Zapytam, czy rysunek ten jest rysunkiem wykonawczym w procesie obróbki, inaczej z tymi wymiarami odlewu, rysunkiem wytworu w postaci końcowej?
Dla mnie, wg tego co tam jest ponapisywane, te symbole grubości, to nie jest to taki rysunek.
Rysunki z książki wzięte należy interpretować tak, jak jest w przypisie w książce o tym rysunku.
djoaza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 233
Rejestracja: 15 mar 2012, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 7 razy

Rysunek zaworu. Problem z wymiarami

Post autor: djoaza »

W sumie ciężko mi powiedzieć. Ja taki rysunek dostałem do narysowania. Ale dziękuje za pomoc
ODPOWIEDZ