[Analiza] Domknięcia sinusów

Projekty i prace naukowe i badawcze. Nowatorskie idee matematyczne. Literatura specjalistyczna.
Awatar użytkownika
fon_nojman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1599
Rejestracja: 13 cze 2009, o 22:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 255 razy

[Analiza] Domknięcia sinusów

Post autor: fon_nojman »

Wyznaczyć zbiory:

a) \(\displaystyle{ \overline{\{ \sin 2^n: n=1,2,\ldots \}},}\)

b) \(\displaystyle{ \overline{\{ \cos 2^n: n=1,2,\ldots \}},}\)

c) \(\displaystyle{ \overline{\{ \sin n!: n=1,2,\ldots \}},}\)

d) \(\displaystyle{ \overline{\{ \cos n!: n=1,2,\ldots \}}.}\)

Komentarz:
Podejrzewam, że \(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty} \sin 2^n=0, \lim_{n\to \infty} \cos 2^n=1}\) bo tak mówi wolfram Co do podpunktu c) to ciąg \(\displaystyle{ \sin n!}\) jest prawdopodobnie rozbieżny, tutaj była dyskusja na ten temat.
szw1710

[Analiza] Domknięcia sinusów

Post autor: szw1710 »

Coś nie tak z tym komentarzem. Chyba, że \(\displaystyle{ n\to-\infty}\) Dlatego nie korzystam z Wolframa.

Można pokazać, że zbiór \(\displaystyle{ \{\sin n:n\in\NN\}}\) jest gęsty w \(\displaystyle{ [-1,1]}\). Przedstawionego zadania nigdy nie rozwiązywałem, więc nie znam odpowiedzi, sądzę jednak, że wzięcie podciągów niewiele tu zmieni, toteż wszystkie domknięcia będą przedziałem \(\displaystyle{ [-1,1]}\). Oczywiście mogę być w grubym błędzie, ale najpierw testowałbym tę hipotezę.

No chyba, że topologia jest dyskretna, wtedy domknięcie nie da niczego nowego.
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

[Analiza] Domknięcia sinusów

Post autor: Zordon »

Pytasz w gruncie rzeczy o gęstość zbiorów typu \(\displaystyle{ \left\{ \left\{ \frac{2^n}{\pi} \right\} :n \right\} \subseteq \left[ 0,1 \right]}\). Z tego co mi wiadomo jest to problem otwarty. Polecam zainteresować się pojęciem "equidistribution modulo 1", a później zajrzeć na prace Koksmy.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10218
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

[Analiza] Domknięcia sinusów

Post autor: Dasio11 »

fon_nojman pisze:Co do podpunktu c) to ciąg \(\displaystyle{ \sin n!}\) jest prawdopodobnie rozbieżny, tutaj była dyskusja na ten temat.
Ta dyskusja jest niewiele warta. ;-)

W sedno problemu trafił Zordon.
ODPOWIEDZ