Wzory zegarowe(wskazówkowe)

Tutaj można wpisywać swoje propozycje tematów do kompendium oraz dyskutować na tematy, które później trafią do właściwego działu Kompendium.
Straznik Teksasu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 426
Rejestracja: 29 paź 2015, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 90 razy

Wzory zegarowe(wskazówkowe)

Post autor: Straznik Teksasu »

a4karo pisze:Niestety wzorki świadczą o nieporadności autora (np dla godziny 00:00:01) kąt obliczony z pierwszego wzoru jest większy niż 360 stopni
Światło docierając do oczu obserwatora przebywa pewną drogę w danym czasie. Położenie wskazówki, które obecnie widzimy nie jest tym, które jest obecne w rzeczywistości. Autor na drodze doświadczeń doszedł do takiego wniosku i uwzględnił odpowiednią poprawkę.
zr3456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 29 lis 2015, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 5 razy

Wzory zegarowe(wskazówkowe)

Post autor: zr3456 »

a4karo pisze:Mam propozycję: proszę rozwiązać przy użyciu swoich wzorów zadanie z książki Sam Loyda "Mathematical puzzles" (1959): wskazówki zegara pokazują godzinę około 8:20, ale kąty, jakie tworzą z pionowa osią są takie same. Która jest dokładnie godzina.
Godzina jest 8:18:27,69.Ważne jest w zadaniu podkreslenie około" wskazówki zegara pokazują godzinę około 8:20"
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22204
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3753 razy

Wzory zegarowe(wskazówkowe)

Post autor: a4karo »

Zadanie dałem po to, żeby unaocznić, że nie każdy czas da się przedstawić w postaci h:m:s i wartościach w podanych zakresach.
zr3456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 29 lis 2015, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 5 razy

Wzory zegarowe(wskazówkowe)

Post autor: zr3456 »

a4karo pisze:Zadanie dałem po to, żeby unaocznić, że nie każdy czas da się przedstawić w postaci h:m:s i wartościach w podanych zakresach.
Mam propozycję, aby rozwiązać zadanie, które przedstawiłem w: Podstawy matematyki-zadania"z treścią"-Położenie wskazówek;dla konkretnych kątów, które tam podałem; to też coś unaoczni.


a4karo pisze::) Ja myślę że chodzi o opatentowanie podziału godziny na 60 minut, a minuty na tyleż sekund.
Niestety wzorki świadczą o nieporadności autora (np dla godziny \(\displaystyle{ 00:00:01}\) kąt obliczony z pierwszego wzoru jest większy niż \(\displaystyle{ 360}\) stopni, a z drugiej postaci "kąta minutowego" wynika, że mając dane \(\displaystyle{ t}\) należy sobie najpierw pracowicie wyliczyć \(\displaystyle{ h}\).
Do kompendium z pewnościa się nie nadaja (pomijając fakt braków w \(\displaystyle{ LaTeX{u}}\)
.
Miałem na to nie odpowiadać ale co tam;
Wystarczy do moich wzorów podstawić h=11, m=60 i s= 1 no i wszystko gra.Ostrzegałem, nie wolno lekceważyć tych wzorków i zadań zegarowych("Niebezpieczne związki, tfu, wzorki "); no to kto jest nieporadny?


SlotaWoj pisze:Wyjaśniam za A4karo.

Skoro:
zr3456 pisze:... h=1.2...12, m= 1.2....60 , s = 1,2...60
to czasu \(\displaystyle{ 00:00:01}\) nie można wyrazić inaczej jak: 12:60:01, a wówczas \(\displaystyle{ A=390,008(3)^circ}\). Ze względu na cytowane ograniczenia nie można również w ogóle zakodować innych czasów, np. \(\displaystyle{ 01:01:01}\).
Czy posiadacz praw autorskich do ww. wzorów od 2006 r. tego nie zauważył? Oj!, nie dobrze!
zr3456 pisze:Od 2006r gdy opracowałem te wzory,nikt nie rozwiązał zadania(vide zadania "z treścią" - położenie wskazówek); ...
Ono jest za trudne, jak na nasze umiejętności.
Miałem na to nie odpowiadać ale co tam;
Wystarczy do moich wzorów podstawić h=11, m=60 i s= 1 no i wszystko gra.Ostrzegałem, nie wolno lekceważyć tych wzorków i zadań zegarowych("Niebezpieczne związki, tfu, wzorki ");
Cyt.Ze względu na cytowane ograniczenia nie można również w ogóle zakodować innych czasów, np. \(\displaystyle{ 01:01:01}\). to jest bzdura !


jarzabek89 pisze:Chciałbym jeszcze szanownego Pana, który ma patenty na te wzory zapytać jedną rzecz.
A,B,C = 0....360 stopni;
Rozumiem nawet idee, choć nie wiem do końca czym się będzie różniło 0 od 360, ale to ja tutaj jestem głupi nie autor.
To w sumie nieważne jest.
Ważne jest jak szanowny Pan chce uzyskać 0 z tego równania:
\(\displaystyle{ A=30(h+ frac{m}{60}+ frac{s}{60} )}\)
biorąc pod uwagę, że:
h=1.2...12, m= 1.2....60 , s = 1,2...60 ;
Wyrażenie w nawiasie nigdy nie będzie równe 0.
Tak wiem, człowiek z patentami może więcej niż zwykły szary człowiek.
Miałem na to nie odpowiadać ale co tam;
Wystarczy do moich wzorów podstawić h=11, m=60 i s= 1 no i wszystko gra.Ostrzegałem, nie wolno lekceważyć tych wzorków i zadań zegarowych("Niebezpieczne związki, tfu, wzorki ");



Sz. Pan Jarzabek napisał "No dobrze, zdarza się najlepszym. Lecz niestety nadal nie wiem co ma być niezwykłego w tych wzorach. Przecież to w głowie idzie wyprowadzić w 5 minut."
Sz.Panie
Mnie te wzory podobają się bo są 1.Proste, ale wnoszą dużo pułapek, w które dużo osób wpadło 2.Przy ich pomocy zadania dot. zegarów rozwiazuje się powiedziałbym profesjonalnie, kompleksowo 3.Jako automatykowi podoba się to,że zawierają sprzężenie zwrotne.4.Trudno jest przy obecnym postępie wiedzy znaleść krótkie, nowe przydatne wzory(o ile to jest nowość, do tej pory nikt mi ich nowości nie podważył, dlatego piszę prawa autorskie).


Straznik Teksasu pisze:
a4karo pisze:Niestety wzorki świadczą o nieporadności autora (np dla godziny 00:00:01) kąt obliczony z pierwszego wzoru jest większy niż 360 stopni
Światło docierając do oczu obserwatora przebywa pewną drogę w danym czasie. Położenie wskazówki, które obecnie widzimy nie jest tym, które jest obecne w rzeczywistości. Autor na drodze doświadczeń doszedł do takiego wniosku i uwzględnił odpowiednią poprawkę.
Chuck ochoczo dołączył do królewskich zwierząt - bizonów radośnie, porykując z nimi; niestety"światło nie tylko przebywa pewną droge w danym czasie " ale po przejsciu przez pryzmat przybiera, o zgrozo, barwy tęczy; w tym nowym świetle, padajacym i odbitym pod różnymi kątami Chuck spostrzegł ,że dołączył nie do bizonów ale do sympatycznych baranów i porykuje z nimi; jak to Chuck.
a4karo napisał(a):
Niestety wzorki świadczą o nieporadności autora (np dla godziny 00:00:01) kąt obliczony z pierwszego wzoru jest większy niż 360 stopni
Miałem na to nie odpowiadać ale co tam;
Wystarczy do moich wzorów podstawić h=11, m=60 i s= 1 no i wszystko gra.Ostrzegałem, nie wolno lekceważyć tych wzorków i zadań zegarowych("Niebezpieczne związki, tfu, wzorki "); no to kto jest nieporadny?


jarzabek89 pisze:Chciałbym jeszcze szanownego Pana, który ma patenty na te wzory zapytać jedną rzecz.
A,B,C = 0....360 stopni;
Rozumiem nawet idee, choć nie wiem do końca czym się będzie różniło 0 od 360, ale to ja tutaj jestem głupi nie autor.
To w sumie nieważne jest.
Ważne jest jak szanowny Pan chce uzyskać 0 z tego równania:
\(\displaystyle{ A=30(h+ frac{m}{60}+ frac{s}{60} )}\)
biorąc pod uwagę, że:
h=1.2...12, m= 1.2....60 , s = 1,2...60 ;
Wyrażenie w nawiasie nigdy nie będzie równe 0.
Tak wiem, człowiek z patentami może więcej niż zwykły szary człowiek.
Wystarczy podstawić h=11, m=59, s=60 i otrzyma się 360 co odpowiada 0 czyli nigdy stało się teraz.



Uwagi, refleksje, ogólne; czytając swoje teksty zauważam dużo błędów gramatycznych(znaleźć, brak przecinków, kiedyś napisałem sprzedarz itd.); z czego się to bierze? do kiedy pisałem ręcznie piórem błędów ortograficznych prawie nie popełniałem; pisanie komputerowe psuje, rozleniwia-opcja kopiuj i wklej; zaczynam doceniać nauczanie kaligrafii w szkole, uczenia się wierszyków na pamięć; spostrzegłem też, że część starszych ludźi doskonale akcentuje i mówi bardzo zrozumiale(wystarczy posłuchać przedwojennych piosenkarzy, aktorów) ; moja hipoteza, oni byli uczeni łaciny i greki; te języki to podstawa współczesnych języków.


a4karo pisze:Zadanie dałem po to, żeby unaocznić, że nie każdy czas da się przedstawić w postaci h:m:s i wartościach w podanych zakresach.
Nic mi to nie unaoczniło; przyjęte jest ,że czasy mniejsze od 1s podaje się w systemie dziesiętnym.Natomiast mnie do obliczeń nie przeszkadzałoby w podanych wzorach stosować, że h,m,s należy do liczb rzeczywistych; tylko nasza percepcja na to nie pozwala;jakoś trudno mi sobie wyobrazić, aby umawiać się z kimś na godz.17,777777777865 i nie byłoby piosenki "Umówiłem się z nią na dziewiatą" ; ja stosuję do obliczeń zaokrąglenie do 0,01 s tak na wszelki wypadek, bo są tacy ???(zwłaszcza komentatorzy sportowi np.w zjeździe,że wychwytują różnicę do 0,1 s ale chyba to jest pomroczność jasna)



Komentarz wyjaśniajacy bo można się pogubić o co chodziło: przez niedopatrzenie, podając wzory zegarowe dla I postaci wzorów pominąłem h=0,m=0 i s=0; co zabawniejsze, rozwiązując zadania, przeważnie stosowałem h=0; poza tym, wysyłałem,od pewnego czasu,wcześniej maile z tymi brakami na zasadzie kopiuj- wklej; natomiast pisząc ręcznie na kartce tego niedopatrzenia nie popełniałam; wniosek- pisanie odręczne zmusza do myślenia; dzięki forum to niedopatrzenie zostało natychmiast wychwycone;przekazane zostało to mi, jak się wydawało niektórym,w bardzo dowcipny, wysublimowanozjadliwy sposób; nic z tego, wzory spłatały psikusa, z polujacych stali się polowanymi; okazało się,że można nawet przy braku h=0 przedstawić wszystkie potrzebne kąty; co ciekawsze jakbym napisał h=1,3,5..11 to też bym sobie poradził; jakbym nawet napisał h= 3,5,7,9,11 to też bym przedstawił wszystkie potrzebne kąty; jak dla mnie h, m,s może należeć do liczb rzeczywistych.Reszta wzorów jest na 412756.htm
ODPOWIEDZ