studia podyplomowe na nauczyciela

Miejsce wymiany doświadczeń dla nauczycieli i wykładowców.
kaska2019
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2019, o 21:46
Płeć: Kobieta
wiek: 25

studia podyplomowe na nauczyciela

Post autor: kaska2019 »

Witam,
wkrótce kończę uczelnię ekonomiczną (Szkoła Główna Handlowa), licencjat mam za sobą na kierunku Metody Ilościowe, zaś magistra robię z Analizy Danych. Było trochę przedmiotów matematycznych, ale nie wiem jak to się ma w stosunku do wymogów merytorycznych na nauczyciela matematyki. W liceum uwielbiałam ten przedmiot, matura napisana super (podstawy oraz rozszerzenie) i.... niedawno natchnęło mnie, że chcę robić to, o czym myślałam wcześniej, czyli uczyć matematyki w szkole. I teraz moje pytanie do Was jest takie: czy mam na to szanse?

- na pewno : konieczne jest przygotowanie pedagogiczne - w formie studiów podyplomowych
- nie jestem pewna : czy muszę zrobić studia podyplomowe z matematyki? Gdyż studia na SGH to jednak nie matematyka?
- czy może od zera muszę robić studia na kierunku matematyka?
- może sama magisterka z matematyki wystarczy?

Jak widać moja sytuacja jest nieco dziwna, ponadto nie mogę zaczerpnąć konkretnej odpowiedzi z żadnych źródeł, dlatego pomyślałam, że może ktoś z Was wie/miał taką sytuację. Z góry bardzo dziękuję za przeczytanie i czekam na odpowiedź :)

Pozdrawiam serdecznie,
Kasia
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: studia podyplomowe na nauczyciela

Post autor: Jan Kraszewski »

Obecnie osoba, która nie posiada uprawnień nauczycielskich, może uprawnienia do nauczania matematyki uzyskać wyłącznie zaliczając pięć lat studiów (zatem licencjat i magisterka) na kierunku matematyka (oczywiście na takiej uczelni, która takie uprawnienia nadaje). Określa to rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 25 lipca tego roku: .

Nie mam pewności jak to jest z podyplomowymi, ale wydaje mi się, że obecnie na studiach podyplomowych będzie można uzyskać uprawnienia do nauczania matematyki (w prostszy i szybszy sposób), ale tylko wtedy, gdy już jesteśmy nauczycielami. Na mój gust wynika to stąd, że trzeba by w ramach studiów podyplomowych wcisnąć mniej więcej to samo, co w pięcioletnie studia, co jest awykonalne. Natomiast w wypadku organizowania podyplomówki dla nauczycieli odpada cała część psychologiczno-pedagogiczna. Na UWr na podyplomowe przyjmujemy "osoby legitymujące się tytułem zawodowym magistra, które ukończyły studia wyższe w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, bądź inżynieryjno-technicznych, na kierunkach studiów, których programy obejmowały efekty uczenia się w zakresie matematyki (nie mniej niż 60 godzin zajęć z matematyki w programie studiów). Ponadto, kandydaci muszą posiadać przygotowanie pedagogiczne uprawniające do wykonywania zawodu nauczyciela."

Tak czy inaczej nie jest to prosta kwestia, a ponieważ wspomniane rozporządzenie jest świeże, więc ogólnie panuje zamieszanie. Wydaje się jednak, że uzyskanie uprawnień będzie trudniejsze niż do tej pory.

JK
kaska2019
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2019, o 21:46
Płeć: Kobieta
wiek: 25

Re: studia podyplomowe na nauczyciela

Post autor: kaska2019 »

Czyli lepiej sobie to odpuścić? :( Gdyż na kolejne 5letnie studia po prostu nie mam już czasu...

Kasia

Dodano po 53 sekundach:
Ale w szkołach prywatnych sytuacja ta może wyglądać inaczej? Wystarczyłoby mi przygotowanie pedagogiczne?

Kasia
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: studia podyplomowe na nauczyciela

Post autor: Jan Kraszewski »

kaska2019 pisze: 22 paź 2019, o 00:13Ale w szkołach prywatnych sytuacja ta może wyglądać inaczej? Wystarczyłoby mi przygotowanie pedagogiczne?
Myślisz, że szkoły prywatne zatrudniają osoby bez uprawnień nauczycielskich? Sądzę, że to, kto może uczyć w szkole (publicznej bądź prywatnej - od strony formalnej nie widzę różnicy) też jest regulowane stosownymi przepisami i to dość dokładnie. No ale nie jestem ekspertem od nauczycielskiego rynku pracy.

JK
kaska2019
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2019, o 21:46
Płeć: Kobieta
wiek: 25

Re: studia podyplomowe na nauczyciela

Post autor: kaska2019 »

Nie wiem, nic nie myślę, dlatego pytam Was by się dowiedzieć, bo różne opinie chodzą w internecie....

K
ODPOWIEDZ