Poprawność liczenia

Miejsce wymiany doświadczeń dla nauczycieli i wykładowców.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Poprawność liczenia

Post autor: kmarciniak1 »

Pozwolicie,że pociągnę jeszcze ten offtop
mortan517 pisze: A no tak właśnie edukacja w Polsce wygląda. Naszła mnie taka refleksja i aż zmieniłem swój podpis profilowy. Obecnie studiuję i uważam, że ostatnie 2 lata mojej edukacji były dopiero konkretne. Wcześniejsze 6 (gimnazjum + szkoła średnia) były stratą czasu, który mógłbym poświęcić śmiało na rzeczy, które lubię robić. Ale nie, musiałem odrobić ćwiczenia z geografii, biologii, historii, przeczytać lekturę, pooglądać kilka obrazów i nauczyć się historii ich autorów, przygotować do matury.
Szkoła średnia zapewnia pewną różnorodność pod tym względem. Szerokie horyzonty, człowiek renesansu etc. Czy to dobrze? Moim zdaniem tak.
mortan517 pisze: Oczywiście zaraz ktoś naskoczy na mnie, ale jak to? Nie znać podstaw historii swojego kraju? Nie znać dzieł najsłynniejszych poetów polskich? Nie wiedzieć jak obliczyć ratę kredytu, oprocentowanie w banku? Jasne, że trzeba to znać, ale otwórzcie sobie podręczniki i popatrzcie czego oni wymagają, a ile procent tej "wiedzy" przyda się w prawdziwym życiu.
Szkoła średnia nie jest obowiązkowa.Wybierając zawodówkę można sobie ograniczyć wiedzę szkolną do minimum.Jeżeli jednak ktoś chce iść do liceum, to nie widzę powodów aby ograniczać mu program do dwóch czy trzech przedmiotów.Osoba która widząc równanie kwadratowe mówi: "Ja tam jestem na humanie, mi to nie potrzebne." I tak samo mat-fiz, który mając zinterpretować wiersz mówi:"Po jakich prochach on to pisał?"
Obie te osoby nie powinny znaleźć się w liceum nomen omen ogólnokształcącym.
szw1710

Poprawność liczenia

Post autor: szw1710 »

Bardzo ładne podsumowanie z tymi dwiema osobami. Dobrze też wpisuje się w to, co napisałem o języku łacińskim.

Specjalizacja następuje na studiach. Jednak nawet tam są przedmioty ogólnokształcące. Ze swoich na studiach matematycznych pamiętam filozofię i socjologię. Wykształcenie ogólne jest niezmiernie potrzebne w zrozumieniu świata i społeczeństwa. Kto wie czy to nie dzięki niemu uważam się także za humanistę.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34128
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Poprawność liczenia

Post autor: Jan Kraszewski »

Skoro mamy podsumowanie, to ja zamknę ten temat. Odpowiedź na wyjściowe pytanie została udzielona, ponad połowa dyskusji powinna trafić tutaj, ale nie chce mi się dłubać i przenosić po kawałku. Na dalszą dyskusję o maturze i edukacji zapraszam np. do tematu "Czy matura z matematyki powinna być obowiązkowa?".

JK
Zablokowany