Jak zostać nauczycielem matematyki?

Miejsce wymiany doświadczeń dla nauczycieli i wykładowców.
Revius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 27 maja 2007, o 19:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 20 razy
Pomógł: 65 razy

Jak zostać nauczycielem matematyki?

Post autor: Revius »

Jestem absolwentem politechniki krakowskiej (budownictwo), ale chciałbym zostać nauczycielem matematyki. Aby uczyć matematyki w szkole muszę mieć trzy rodzaje kwalifikacji:
- Merytoryczne (z matematyki)
- Metodyczne z metodyki nauczania matematyki
- Kwalifikacje pedagogiczne (psychologia, pedagogika).

Dwie pierwsze uzyskam na Studiach Podyplomowych z Matematyki na UJ, a trzecią kwalifikacje na kursie pedagogicznym. Na UJ prowadzone są zajęcia w soboty dwa-trzy razy w miesiącu. Oba kursy trwają po 3 semestry. Moje pytania:

1. Czy ktoś z Was robił jednocześnie takie kursy i czy jest możliwość studiowania ich w tym samym czasie?
2. Znacie jakiś kurs pedagogiczny w Krakowie, który jest prowadzony w ciągu tygodnia lub tylko w niedziele? (nie znalazłem w internecie)
3. Jakie są szanse, że po takich dwóch kursach dostane prace jako nauczyciel matematyki? Jest niż demograficzny, są zmiany w systemie edukacji, a poza tym będę miał mniejsze szanse niż absolwenci matematyki. Warto wydawać tyle pieniędzy, żeby potem zostać i tak bezrobotnym?

Dziękuję za odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 31 sie 2016, o 01:24 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie podpinaj się pod cudze tematy.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Jak zostać nauczycielem matematyki?

Post autor: kruszewski »

Po studiach na wydziale budownictwa żeby móc pracować jako inżynier trzeba praktykować (teraz może to się zmieniło) około trzech lat w wykonawstwie i omal tyle samo w projektowaniu w dobrym biurze projektów, i po jednej jak i drugiej praktyce złożyć odpowiednie egzaminy. Co prawda nie jest to za psi grosz robota, ale uprawnienia projektowe to "jest to coś" w tym fachu. Belferka jest wyrobnictwem.Tylko ci co są na najwyższej półce kreacji nie są takimi. Ale o to trzeba zabiegać niekiedy kilkuletnią wytężoną pracą. Co prawda, nie ma tu pojęcia 'błąd w sztuce ....", i jest bezpieczniej, ale frajda z porządnej budowli jest też nie mniejsza niż wysoka zdawalność matematyki uczniów na egzaminie dojrzałości (do studiów w uniwersytecie). Ale robić należy to co się lubi robić. Żenić się z nielubianą nie należy.
W.Kr.
Kiedyś belfrujący na kontrakcie lat kilka.
Revius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 27 maja 2007, o 19:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 20 razy
Pomógł: 65 razy

Jak zostać nauczycielem matematyki?

Post autor: Revius »

Nauczyciel to aż tak niewdzięczna praca? Ostatnio same negatywne opinie słyszę...

Może ktoś jeszcze chciałby mi odpowiedzieć na pytania? (podbijam)
MatWojak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 180
Rejestracja: 15 lip 2012, o 19:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 116 razy

Jak zostać nauczycielem matematyki?

Post autor: MatWojak »

Revius pisze:Nauczyciel to aż tak niewdzięczna praca? Ostatnio same negatywne opinie słyszę...(podbijam)
1. Jako matematyk na pewno będziesz mógł sobie znaleźć ciekawszą, lepiej płatną pracę.
2. Nauczycieli matematyków traktuje się na często jako zło wcielone. Sam jestem jeszcze uczniem i wiem, jak uczniowie traktują nauczycieli, i jak mało nauczyciel im może zrobić.
3. Przyjmijmy, że jednak kochasz swoją pracę, lubisz pracować z młodzieżą. Jako nauczyciel zmierzysz się z wyzwaniem i sprawdzisz jak mało masz czasu na tłumaczenie, a ile materiału musisz przerobić (u mnie zdarzają się sytuacje, że mam przerabiane 3 tematy na jednej lekcji ). Nie zapominajmy o sprawach organizacyjnych: sprawdzanie obecności, kartkóweczki, sprawdziany i inne sprawy. Program i system edukacyjny skutecznie utrudniają życie. Możesz przez to odczuwać niedosyt, potem stwierdzisz jednak, że nie masz warunków do tego, żeby coś zmienić, co prowadzi do utraty zapału do pracy...

Jak chcesz pracować jako nauczyciel, to albo w prywatnych albo jako korepetytor .
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Jak zostać nauczycielem matematyki?

Post autor: kmarciniak1 »

MatWojak pisze: 1. Jako matematyk na pewno będziesz mógł sobie znaleźć ciekawszą, lepiej płatną pracę.
Wszyscy z tą ciekawą pracą wyskakują .Ale do konkretnych przykładów to już mało kto jest zdolny.
MatWojak pisze: 3. Przyjmijmy, że jednak kochasz swoją pracę, lubisz pracować z młodzieżą. Jako nauczyciel zmierzysz się z wyzwaniem i sprawdzisz jak mało masz czasu na tłumaczenie, a ile materiału musisz przerobić (u mnie zdarzają się sytuacje, że mam przerabiane 3 tematy na jednej lekcji ).
Nadmiar(hehe ) materiału z matematyki szczególnie w gimnazjum jest problemem znanym od lat.

Ja bym tak nie demonizował pracy nauczyciela bo jakoś nie widać osób, które uciekają z tego zawodu.A nawet większość wygląda na zadowoloną. Ogólnie raczej jest nadmiar chętnych w stosunku do ilości wakatów. O czymś to świadczy.
Awatar użytkownika
PiotrowskiW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 649
Rejestracja: 14 lis 2011, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 67 razy

Jak zostać nauczycielem matematyki?

Post autor: PiotrowskiW »

Ja np. jako matematyk mam ciekawą pracę. Jeżdżę ciężarówką
MatWojak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 180
Rejestracja: 15 lip 2012, o 19:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 116 razy

Jak zostać nauczycielem matematyki?

Post autor: MatWojak »

Różnie się w życiu powodzi. Ale skoro matematycy wszystko robią lepiej ...
Awatar użytkownika
PiotrowskiW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 649
Rejestracja: 14 lis 2011, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 67 razy

Jak zostać nauczycielem matematyki?

Post autor: PiotrowskiW »

Prawda o dzisiejszym swiecie jest taka, że jak się nie jest lekarzem, prawnikiem albo farmaceutą (albo jeszcze parę takich na prawdę szkół zawodowych, które dają pracę) to trzeba albo być informatykiem albo znać angielski jak rodowity anglik. Inaczej dobrej pracy się nie ma.
mac18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 316
Rejestracja: 3 wrz 2013, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 23 razy

Jak zostać nauczycielem matematyki?

Post autor: mac18 »

To nie jest prawda o dzisiejszym świecie.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34128
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Jak zostać nauczycielem matematyki?

Post autor: Jan Kraszewski »

Żeby nam dyskusja nie odeszła od tematu napisałbym, że to jest prawda PiotrowskiegoW o dzisiejszym świecie, co nie oznacza, że inni też uznają ją za prawdę i może w tym miejscu zakończymy ten off-topic i wrócimy do podstawowego tematu tego wątku - Revius zadał bardzo konkretne pytania.

A jeżeli dyskutanci chcą kontynuować dyskusję o prawdach w dzisiejszym świecie, to proszę założyć nowy wątek w stosownym miejscu.
Sanderka_098
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 14 lip 2021, o 14:56
Płeć: Kobieta
wiek: 26

Re: Jak zostać nauczycielem matematyki?

Post autor: Sanderka_098 »

Widzę, że wątek dość stary. Natomiast aktualnie myślę, że praca nauczyciela jest bardzo ciekawa :) zależy kto czego oczekuje od pracy :) ja na przykład zawsze chciałam być nauczycielem :) kwalifikacje uzyskałam dziekim studiom podyplomowym, które skonczyłam na [...]:) teraz nauczam matematyki w liceum i jestem bardzo zadowolona :)
Ostatnio zmieniony 8 gru 2021, o 15:58 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
kinia7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 704
Rejestracja: 28 lis 2012, o 11:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 94 razy

Re: Jak zostać nauczycielem matematyki?

Post autor: kinia7 »

Sanderka_098 pisze: 14 lip 2021, o 15:00 ... ja na przykład zawsze chciałam być nauczycielem :) ...
No widzisz, a zostałaś nauczycielką. Żeby być nauczycielem, trzeba mieć jaja :)
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Jak zostać nauczycielem matematyki?

Post autor: arek1357 »

Coś do tego dołożę otóż niedawno rozmawiałem z kilkoma dziewczynami, które uczą w szkole (matematyki) ale uzupełniają magisterkę z matematyki sobie. To dobrze, ale narzekają na złośliwych doktorów i wykładowców, którzy dają im trudne zadania np. z analizy, algebry szczególnie abstrakcyjnej, geometrii różniczkowej, itd... Zastanawialiśmy się no i po co skoro w szkole podstawowej a nawet średniej wiedza na poziomie funkcji trygonometrycznych, liczenia średnich i funkcji prostych zupełnie wystarcza więc w jakim celu się produkować w tematach, gdzie dziewczyny mają tego dość a i tak do niczego nie potrzebne... czy ma ktoś sensowną propozycje jak być powinno skoro to co jest mija się z praktyką...
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34128
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Jak zostać nauczycielem matematyki?

Post autor: Jan Kraszewski »

To mi przypomina opowieść mojej znajomej, która na pedagogice miała zajęcia z matematyki dla dziewczyn, które szykowały się do zostania nauczycielkami nauczania początkowego. Dawała im zadania z piątej klasy podstawówki, a one oburzały się, że daje im takie trudne zadania i że im to przecież nie będzie potrzebne...

JK

PS Chociaż geometrię różniczkową to bym odpuścił :P
ODPOWIEDZ