Nauczyciel matematyki

Miejsce wymiany doświadczeń dla nauczycieli i wykładowców.
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Nauczyciel matematyki

Post autor: leg14 »

Czy żeby zostać nauczycielem matematyki w gimnazjum trzevmba mieć ukonczone studia matematczne? Wystarcza tylko jakies kursy doksztalcajaceb po pedagogice? Czy analigiczne wymagania obowiazuja dla nauczycieli w liceach ( czy moze trzeba byc bardziej "matematycznie" wyksztalconym)?
szw1710

Nauczyciel matematyki

Post autor: szw1710 »

Sądzę, że sensownym minimum jest licencjat. Nie jestem na czasie, bo sam mam uprawnienia do nauczania na każdym możliwym poziomie, od podstawówki do studiów doktoranckich. Jednak - jak mówiła mi zawsze mama - nauczycielka biologii - nauczyciel musi być o kartkę mądrzejszy od ucznia.

Mama też mówiła mi o osobie niemal niedorozwiniętej, jaką zdarzyło się jej uczyć. Jej matka prosiła o ocenę dostateczną z argumentacją: ja wiem że nikim wielkim nie zostanie. Ale może chociaż nauczycielem będzie.

Czy chcesz, aby tacy ludzie uczyli Twoje dzieci?

PS. W szkole podstawowej moje dziecko matematyki uczy pani po pedagogice na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Wydział w Cieszynie.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Nauczyciel matematyki

Post autor: Jan Kraszewski »

Musisz zdobyć stosowne uprawnienia. Np. na UWr możesz je zdobyć realizując specjalność nauczycielską na studiach licencjackich. Zrealizowanie tej samej specjalności na studiach magisterskich daje Ci uprawnienia do nauczania w liceum. I to jest wg mnie dość rozsądna droga.

Ale oczywiście są inne sposoby na zdobycie takich uprawnień, np. ukończenie stosownych studiów podyplomowych.

JK
squared
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1017
Rejestracja: 21 mar 2009, o 11:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 167 razy
Pomógł: 152 razy

Nauczyciel matematyki

Post autor: squared »

Tu raczej chodziło o to co trzeba "dorobić" do pedagogiki, by uczyć matematyki.

To ja mam inne pytanie, czy jest możliwość uczyć matematyki, po kierunku, który nie jest matematyką. Mam na myśli, czy może być nauczyciel matematyki nie po matematyce oraz nie po podyplomówce z nauczania matematyki.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Nauczyciel matematyki

Post autor: AiDi »

Można uczyć matematyki np. kończąc fizykę.
squared
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1017
Rejestracja: 21 mar 2009, o 11:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 167 razy
Pomógł: 152 razy

Nauczyciel matematyki

Post autor: squared »

Ale chyba tylko kończąc fizykę nauczycielską z matematyką?

A np. można skończyć studia nienauczycielskie i niematematyczne i uczyć matematyki? Załóżmy jakieś studia techniczne i zrobić podyplomówkę z pedagogiki? Z ciekawości pytam.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Nauczyciel matematyki

Post autor: AiDi »

jezarek pisze:Ale chyba tylko kończąc fizykę nauczycielską z matematyką?
Fizykę nauczycielską (bez dodatku matematyki w nazwie), albo zwykłą fizykę, robiąc dodatkowy blok pedagogiczny. Wiele osób u mnie na studiach tak robiło, ja z premedytacją bloku pedagogicznego nie robiłem.
A np. można skończyć studia nienauczycielskie i niematematyczne i uczyć matematyki?
Jak wyżej. Na UW jest specjalny "blok pedagogiczny", na fizyce nauczycielskiej jest on oczywiście obowiązkowy, dla zwykłej fizyki nie. Ale można go zrobić i uzyskać uprawnienia do nauczania w szkole (w gimnazjum po licencjacie i liceum po magisterce).
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Nauczyciel matematyki

Post autor: Jan Kraszewski »

AiDi pisze:Fizykę nauczycielską (bez dodatku matematyki w nazwie), albo zwykłą fizykę, robiąc dodatkowy blok pedagogiczny. Wiele osób u mnie na studiach tak robiło, ja z premedytacją bloku pedagogicznego nie robiłem.
Wedle mojej wiedzy żeby uzyskać uprawnienia do nauczania matematyki trzeba zrealizować odpowiedni blok przedmiotów, związanych z nauczaniem matematyki właśnie (Metodyka matematyki). Albo taki blok jest realizowany w ramach ww. ścieżek edukacyjnych, albo UW coś naciąga...

JK
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Nauczyciel matematyki

Post autor: AiDi »

Albo ja o czymś nie wiem, co jest możliwe, bo nigdy mnie do nauczania w szkole nie ciągnęło W sumie wydaje się to sensowne, nigdy nikt przy mnie tej kwestii nie poruszał, więc myślałem, że nauczanie matematyki przychodzi tak gratisem. Później popatrzę jak ten blok nauczycielski wygląda konkretnie.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Nauczyciel matematyki

Post autor: Jan Kraszewski »

U nas jak ludzie realizujący specjalność nauczycielską chcą mieć uprawnienia do nauczania informatyki, to realizują dodatkowo blok związany z nauczaniem informatyki właśnie.

JK
adelajda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 4 maja 2016, o 16:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Nauczyciel matematyki

Post autor: adelajda »

leg14 pisze:Czy żeby zostać nauczycielem matematyki w gimnazjum trzevmba mieć ukonczone studia matematczne? Wystarcza tylko jakies kursy doksztalcajaceb po pedagogice? Czy analigiczne wymagania obowiazuja dla nauczycieli w liceach ( czy moze trzeba byc bardziej "matematycznie" wyksztalconym)?
Znalazłam w sieci taki artykuł: Może będzie Ci pomocnym? Pozdr
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Nauczyciel matematyki

Post autor: leg14 »

Na najwyższe zarobki mogą liczyć nauczyciele dyplomowani posiadający tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym. Pensja nauczycieli o takim stopniu awansu zawodowego wynosi bowiem 3109 zł
Skandal
michal2323
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 12 lut 2017, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 3 razy

Re: Nauczyciel matematyki

Post autor: michal2323 »

Jaki to w ogole ma sens?Zawod nauczyciela nic dla mnie nie znaczy.Oczywiscie nie kazdy skonczy nawet studia pedagogiczne,ale w praktyce sa one niepotrzebne.Jesli ktos rozumie matme to doskonale wytluamczy ją innym-obojętne czy będzie to uczeń,student czy nauczyciel po studiach. W praktyce obecny poziom matmy w szkolach jest na tak niskim poziomie,że nie jeden menel spod sklepu opanowal by te zagadnienia w maksymalnie rok.Tacy nauczyciele uważaja sie za nie wiadomo kogo,żądają podwyżek,a w rzeczywistosci są jedną z najlepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce!Tak,wiem co piszę.W jakim zawodzie dostaje sie ok. 3 tys netto za prace w wymiarze 18h tygodniowo?Do tego dochodzą wakacje,ferie,więcej wolnego na święta-w praktyce nauczyciel pracuje ok.9 msc rocznie.Wiem,ze podobno mają sporo papierkowej roboty,ale z tego co uslyszalem od mojej cioci,ktora uczy polskiego to wlasciwie jest tak,że jedni nie robią praktycznie nic,podczas gdy na innych zrzucana jest cala robota. Oczywiście nauczyciel nauczycielowi nierowny-jedni nie robią nic a inni mogą mieć w cholerę dodatkowej roboty w domu przy sprawdzianach itp. Uważam,że cześc nauczycieli zasluguje na zarobki i dlugie wakacje.Mowa o tych,ktorzy rzeczywiscie staraja sie jak najlepiej uczyc,przygotowywuja dodatkowe materialy,dlugo siedza nad poprawianiami sprawdzianow.Niestety to dotyczy tych pracujacych w najlepszych szkolach,gdzie czesto sa to nauczyciele z pasją. W typowej polskiej szkole wystarczy raz na jakis czas zrobic zwykly,nic niesprawdzający tescik ABCD,poprawic go na lekcjach zamiast realizować normalnie material.
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Re: Nauczyciel matematyki

Post autor: leg14 »

Jesli ktos rozumie matme to doskonale wytluamczy ją innym-obojętne czy będzie to uczeń,student czy nauczyciel po studiach.
Takiego kogoś też ktoś musiał nauczyć.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Nauczyciel matematyki

Post autor: AiDi »

michal2323 pisze:Jesli ktos rozumie matme to doskonale wytluamczy ją innym
Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz...
ODPOWIEDZ