Matematyka i rasizm

Miejsce wymiany doświadczeń dla nauczycieli i wykładowców.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Matematyka i rasizm

Post autor: Slup »

Przesyłam link do ważnego dokumentu opublikowanego przez organizację finansowaną przez Billa i Melindę Gatesów. Mam nadzieję, że będzie on wykorzystany również przez polskich nauczycieli matematyki z dużym pożytkiem.

Kod: Zaznacz cały

https://equitablemath.org/wp-content/uploads/sites/2/2020/11/1_STRIDE1.pdf
pkrwczn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 27 paź 2015, o 23:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Re: Matematyka i rasizm

Post autor: pkrwczn »

This tool provides teachers an opportunity to examine their actions ? Co to za stek bzdur?

Ten tekst ubliża wszystkim matematykom ponieważ każdego oskarża bezpodstawnie o rasizm. Osoba, która to napisała jest idiotą - nie ma czegoś takiego jak white supremacy w matematyce. A ilu wybitnych matematyków pochodzi z Indii?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Matematyka i rasizm

Post autor: a4karo »

Czekamy też na instrukcje dla trenerów skoków narciarskich, bo na razie im uchodzi na sucho
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10211
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2359 razy

Re: Matematyka i rasizm

Post autor: Dasio11 »

Szachiści też

Kod: Zaznacz cały

https://www.whatsoninternet.com/youtube-removes-chess-video-saying-white-will-always-be-better/
.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Matematyka i rasizm

Post autor: Premislav »

Check your privilege, męskie heteronormatywne białasy, widzę tu duże pokłady white fragility. W ogóle nie ma ani jednego laureata nagrody Abela from Africa, can you imagine? Aż żyć się odechciewa, bo white supremacy odbiera taste życia.

Na koniec chciałem podkreślić rolę kobiet, POC i osób LGBT w przemyśle morskim i rybołówstwie.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Matematyka i rasizm

Post autor: kmarciniak1 »

Premislav pisze: 17 mar 2021, o 23:47 Check your privilege, męskie heteronormatywne białasy, widzę tu duże pokłady white fragility. W ogóle nie ma ani jednego laureata nagrody Abela from Africa, can you imagine? Aż żyć się odechciewa, bo white supremacy odbiera taste życia.

Na koniec chciałem podkreślić rolę kobiet, POC i osób LGBT w przemyśle morskim i rybołówstwie.
W ogóle z wieloma nagrodami jest tak, że sedno obecnej dyskusji na ich temat sprowadza się do tego czy różne dyskryminowane grupy są w nich odpowiednio reprezentowane. Dotyczy to zarówno nagród matematycznych, filmowych, literackich itd. Czy przy okazji Oscarów ktoś widział dyskusję na temat wartości artystycznej tych filmów? Nie dalej jak kilka dni temu na fanpeju pewnego portalu społeczności LGBT kłóciłem się o to że filmy queerowe nie muszą być reprezentowane w nagrodach filmowych z samej racji poruszania takiej czy owakiej tematyki. Oczywiście jak nietrudno się domyślić nie spotkałem się ze zrozumieniem redaktorów portalu. A znowu jak są ogłaszane jakieś nagrody literackie to osoby w okolicach poglądów Gazety Wyborczej zastanawiają się głównie czy proporcja kobiet do mężczyzn jest aby odpowiednia. Nawet gdy ulubiona pisarka Slupa, oskarżająca Polaków o bycie właścicielami niewolników, dostała wiadomą nagrodę słyszałem głosy że w duchu postkolonialnych dyskursów lepiej byłoby wręczyć nagrodę osobie mieszkającej na peryferiach świata a nie w środku Europy.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Matematyka i rasizm

Post autor: arek1357 »

Zawsze mówiłem i wykazywałem, że Hawking był pożytecznym idiotą bo gadał bzdury ubrane w uniwersyteckie wdzianka...

Lecz Gates i ta jego baba - Hawkinga wprost biją na łeb. Po prostu są dla mnie do utylizacji...
ODPOWIEDZ