Ciepło właściwe

Archiwum kompendium.
Awatar użytkownika
rafaluk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 497
Rejestracja: 26 wrz 2007, o 14:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: x=213; y=33; z=79;
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 10 razy

Ciepło właściwe

Post autor: rafaluk »

Witam!

Opiszę cząstkę podstawy fizyki gimnazjalnej, czyli ciepło właściwe. Z ogólnej definicji ciepło właściwe to:
wikipedia.org pisze:Ciepło właściwe – energia termiczna potrzebna do podniesienia temperatury jednej jednostki masy ciała o jedną jednostkę temperatury. W układzie SI ciepło właściwe podaje się w dżulach na kilogram razy kelwin (\(\displaystyle{ \frac{J}{kg*K}}\)). Ciepło właściwe jest to wielkość, która charakteryzuje każdą substancję pod względem energetycznym.
Czyli wiem już czym to to to jest, możemy przejść do bardziej przydatnych rzeczy.

Ciepło właściwe masowe

Ciepło właściwe (oznaczane małą literą \(\displaystyle{ c}\)) wprowadza się jako współczynnik proporcjonalności w prawie fizycznym mówiącym, że:

Zmiana energii wewnętrznej (ΔE) ciała jest proporcjonalna do masy ciała (m) i zmiany temperatury (Δt).

\(\displaystyle{ \Delta E=c m \Delta t}\)

Prawo to jest prawem doświadczalnym i spełnione jest z pewnym przybliżeniem oraz pod warunkiem, że ciało nie zmienia stanu skupienia lub fazy.

Formalnie ciepło właściwe określa wzór:


\(\displaystyle{ c= \frac{1}{m}(\frac{dQ}{dT})}\)

gdzie:

* c - ciepło właściwe
* m - masa substancji,
* Q - ciepło dostarczane do układu,
* T - temperatura.


Ciepło właściwe ciał stałych i cieczy jest niezmienną cechą zależną tylko od struktury chemicznej tych ciał i nie zależy od ich kształtu i rozmiarów. Ciepło właściwe większości substancji zmienia się jednak nieznacznie ze zmianami temperatury nawet w obrębie jednego stanu skupienia.

Wprowadza się także przez analogiczne ciepła właściwe odniesione nie do jednostki masy lecz do jednostki objętości lub jednego mola substancji, nazywają się wówczas ciepłem właściwym objętościowym, ciepłem właściwym molowym.
Zablokowany