równanie różniczkowe

Równania różniczkowe i całkowe. Równania różnicowe. Transformata Laplace'a i Fouriera oraz ich zastosowanie w równaniach różniczkowych.
shreder221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 5 cze 2015, o 21:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 2 razy

równanie różniczkowe

Post autor: shreder221 »

Dzień dobry na mechanice coraz więcej równań różniczkowych pojawia i przestaje sobie radzić zwłaszcza że nie mieliśmy wcześniej żadnych metod ich obliczania wprowadzonych ;( W czasie wielkanocy zamierzam samodzielnie nadrobić żeby chociaż podstawy łapać a tymczasem proszę o pomoc:

Pierwsze z którym sobie samodzielnie nie poradziłem to:
\(\displaystyle{ m\dot{x}^{2}+kx^{2}=2c}\) (1) gdzie k i c są stałymi i \(\displaystyle{ k<0}\)
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4069
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: równanie różniczkowe

Post autor: Janusz Tracz »

Zacznijmy od przekształcenia

\(\displaystyle{ m\dot{x}^{2}+kx^{2}=2c}\)

\(\displaystyle{ \dot{x}^{2}+ \frac{k}{m} x^{2}= \frac{2c}{m} }\)

niech \(\displaystyle{ \frac{k}{m} = a}\) oraz \(\displaystyle{ \frac{2c}{m} =b}\)

\(\displaystyle{ \dot{x}^{2}+ a x^{2}= b }\)

\(\displaystyle{ \dot{x}^{2}= b-a x^{2} }\)

zatem

\(\displaystyle{ \dot{x}= \pm \sqrt{b-a x^{2} } }\)

wszystko więc opiera się o znak stałych \(\displaystyle{ a,b}\). Czyli bez sprecyzowania dokładnie jakie znaki mają \(\displaystyle{ m,k,c}\) można jedynie dumać. A nie chce nic zakładać bo skoro piszesz, że \(\displaystyle{ k<0}\) to \(\displaystyle{ m<0}\) też mnie nie zdziwi. Tak czy inaczej (o ile \(\displaystyle{ b<0}\) i \(\displaystyle{ a>0}\)) to sprowadzi się to do jakiegoś podstawiania Eulera czy \(\displaystyle{ \tg x}\) czy jakiejś hiperbolicznej funkcji bo

\(\displaystyle{ \dot{x}= \pm \sqrt{b-a x^{2} } }\)

\(\displaystyle{ \frac{ \dd x }{\sqrt{b-a x^{2} }} = \pm \dd t }\)

\(\displaystyle{ \int \frac{ \dd x }{\sqrt{b-a x^{2} }} = \pm \int \dd t }\)

to jest gotowa całka do policzenia, czeka jedynie na dookreślenia znaku stałych.

PS \(\displaystyle{ 1)}\) Na mechanice często nie trzeba rozwiązywać analitycznie równań wystarczy zapisać ich postać. \(\displaystyle{ 2)}\) Skąd to równanie? Z jakiegoś modelu? Skąd te nieliniowości \(\displaystyle{ x^2}\) itd? Skąd założenie, że \(\displaystyle{ k<0}\) (ja wiem, że matematyka...) ale skoro to mechanika to \(\displaystyle{ k}\) to pewnie jakaś sprężystość?
shreder221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 181
Rejestracja: 5 cze 2015, o 21:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 2 razy

Re: równanie różniczkowe

Post autor: shreder221 »

Jak skończę obecne zadanie to przeanalizuje i ew się o coś dopytam a tymczasem szybko odpowiem na postscriptum.
Janusz Tracz pisze: 2 kwie 2020, o 19:33 PS \(\displaystyle{ 1)}\) Na mechanice często nie trzeba rozwiązywać analitycznie równań wystarczy zapisać ich postać.
Masz na myśli że polecenia brzmią znaleźć równanie xxx?
Janusz Tracz pisze: 2 kwie 2020, o 19:33 \(\displaystyle{ 2)}\) Skąd to równanie? Z jakiegoś modelu? Skąd te nieliniowości \(\displaystyle{ x^2}\) itd? Skąd założenie, że \(\displaystyle{ k<0}\) (ja wiem, że matematyka...) ale skoro to mechanika to \(\displaystyle{ k}\) to pewnie jakaś sprężystość?
Polecenie brzmiało
Ukryta treść:    
Zatem wyliczyłem potencjał. \(\displaystyle{ v=\frac{1}{2}kx^{2}}\)

znalazłem jakieś parametry ruchu z użyciem zasady zachowanie energii oraz z użyciem równania oscylatora (w jednym z poprzednich zadań podali jego wygląd i rozwiązanie co wykorzystałem do znalezienie równań ruchu przy dodatnim \(\displaystyle{ k}\)

Przy ujemnym zaczęły się schody. Jedyny rozsądny parametr który potrafię wysnuć z zasad zachowania to minimalna prędkość potrzebna do przekroczenia szczytu potencjału. Trochę mało jak na takie polecenie. Wtedy zrozumiałem że prawdopodobnie mieliśmy policzyć całkę energii zamiast korzystać z równań oscylatora (do czego też mam wątpliwości przez ujemne k nie można normalnie podstawić \(\displaystyle{ \omega^{2}}\) a podstawiając z minusem mam postać której rozwiązania nie znam :p póki nie ogarnę rr to mam bardzo ograniczoną możliwość modyfikowania równań)

Zatem zostałem z równaniem \(\displaystyle{ E=T+V=\frac{1}{2}(mv^{2}+kx^{2})=const}\), coś tam kombinowałem w strzelanie ale to \(\displaystyle{ 2c }\)mocno utrudniało. Bo bez niego odpowiednia potęga eksponensa załatwiała chyba sprawę i ot cała historia ;)

Podsumowując nwm czym jest \(\displaystyle{ k}\) w tym przypadku. Bo sprężyna raczej nie działa tak jak wskazuje wykres takiego potencjału (o ile dobrze go rozumiem

Tak czy inaczej dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4069
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: równanie różniczkowe

Post autor: Janusz Tracz »

Masz na myśli że polecenia brzmią znaleźć równanie xxx?
Tak. Czasami (to zależy od prowadzącego) wystarczy napisanie równanie różniczkowego bez konieczności jego rozwiązania. Oczywiście nie twierdzę, że u Ciebie tak musi być ale z mojej praktyki wynika, że ma kursie mechaniki przy temacie związanym z drganiami wystarczyło ułożyć odpowiednie równanie lub układ równań. Podobnie z mechaniką analityczną gdzie zadanie kończyło się wyznaczeniem równania Lagrange'a i doprowadzeniu do układu równań najczęściej (choć to akurat zrozumiał bo często równania były nieliniowe).
Zatem wyliczyłem potencjał \(\displaystyle{ v=...}\)
Jeśli o zadanie chodzi to się nie wypowiem bo się nie znam na tym.
ODPOWIEDZ