Uśredniony błąd metody numerycznej

Równania różniczkowe i całkowe. Równania różnicowe. Transformata Laplace'a i Fouriera oraz ich zastosowanie w równaniach różniczkowych.
saintles
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 27 cze 2016, o 23:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Uśredniony błąd metody numerycznej

Post autor: saintles »

Witam.

Mam za zadanie wykonać analizę porównawczą nieliniowej metody strzałów z nieliniową metodą różnic skończonych.
Moje pytanie brzmi jak porównać dokładność? Jeżeli znam rożnice miedzy wartoscią dokładną a otrzymaną z metody np. na 100 węzłach to czy mogę uśrednić błąd jednej metody a następnie drugiej i porównać? W tym sensie, że na podstawie tej uśrednionej wartości mogę twierdzić, że w danym przypadku dana metoda zadziałała lepiej/gorzej czy jest to nadużycie? Jeśli jest to jak się porównuje w sposób odpowiedni?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Uśredniony błąd metody numerycznej

Post autor: janusz47 »

Uśredniania błędu nieliniowej metody strzałów i porównywanie z błędem nieliniowej metody różnic skończonych w praktyce numerycznej nie stosuje się. Rozwiązujemy to samo zagadnienie brzegowe (Cauchy) tymi metodami. Powtarzamy iteracje dopóty, dopóki nie osiągniemy wymaganego przyjętego poziomu błędu \(\displaystyle{ \epsilon. }\) Obliczamy błędy każdej iteracji w każdej z metod. Porównujemy błędy iteracyjne jednej i drugiej metody.
Dochodzimy do wniosku, że dokładność tych nieliniowych metod różnicowych zależy od postaci funkcji występujących po prawej stronie zagadnień brzegowych ilości wykonanych iteracji i przyjętego poziomu błędu.
ODPOWIEDZ