Odwrotna transformata Laplace'a

Równania różniczkowe i całkowe. Równania różnicowe. Transformata Laplace'a i Fouriera oraz ich zastosowanie w równaniach różniczkowych.
mlp99
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 95
Rejestracja: 13 wrz 2009, o 12:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 25 razy
Pomógł: 4 razy

Odwrotna transformata Laplace'a

Post autor: mlp99 »

Witam,

Muszę wyznaczyć odwrotną transformatę Laplace'a metodą rozkładu na ułamki proste.

\(\displaystyle{ F(s)= \frac{1}{\left( s ^{2}+4\right) ^{2} }}\)

Zrobiłem tak:

\(\displaystyle{ F(s)= \frac{1}{(s-2j) ^{2}(s+2j) ^{2} } = \frac{A}{s-2j}+ \frac{B}{(s-2j) ^{2} } + \frac{C}{s+2j} + \frac{D}{(s+2j) ^{2} }}\)

\(\displaystyle{ A(s-2j)(s+2j) ^{2} +B(s+2j) ^{2} +C(s+2j)(s-2j) ^{2}+D(s-2j) ^{2}=1}\)

Czy do tego momentu zadanie rozwiązuję poprawnie? Bo żeby to teraz wyznaczyć do końca to obliczenia wychodzą tragicznie długie. Podobne przykłady mam dostać na kartkówce. Jednak to co napisałem nie jest do obliczenia w 10min. Chyba, że coś źle robię :/.
Ostatnio zmieniony 16 paź 2016, o 13:43 przez mlp99, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Odwrotna transformata Laplace'a

Post autor: NogaWeza »

No jest ok. Skoro każą Ci rozkładać na ułamki proste, to chyba niestety musisz to robić. Szybciej byłoby pewnie metodą residuów,
a już w ogóle najszybsze rozwiązanie daje skorzystanie z twierdzenia Borela o splocie.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Odwrotna transformata Laplace'a

Post autor: kerajs »

Inaczej:
\(\displaystyle{ \frac{1}{(s^2+2^2)^2} = \frac{-1}{8} \cdot \frac{-8}{(s^2+2^2)^2}=\frac{-1}{8} \cdot \frac{(s^2-4)-(s^2+4)}{(s^2+2^2)^2}=\\= \frac{-1}{8} \cdot ( \frac{s^2-4}{(s^2+2^2)^2}- \frac{1}{s^2+2^2})=\frac{-1}{8} \cdot ( \frac{s^2-2^2}{(s^2+2^2)^2}- \frac{1}{2} \frac{2}{s^2+2^2})}\)
Oryginały obu ułamków są znane ( tablicowe).
mlp99 pisze: \(\displaystyle{ A(s-2j)(s+2j) ^{2} +B(s+2j) ^{2} +C(s+2j)(s-2j) ^{2}+D(s-2j) ^{2}=1}\)
Czy do tego momentu zadanie rozwiązuję poprawnie? Bo żeby to teraz wyznaczyć do końca to obliczenia wychodzą tragicznie długie. Podobne przykłady mam dostać na kartkówce. Jednak to co napisałem nie jest do obliczenia w 10min. Chyba, że coś źle robię :/.
Na razie liczysz poprawnie. Pewnie wiesz, że wstawienie \(\displaystyle{ s=2j}\) oraz \(\displaystyle{ s=-2j}\) od razu da dwa szukane współczynniki. Kolejne dwa dostaniesz z układu równań dla dwóch różnych i jeszcze nie użytych \(\displaystyle{ s}\).
Należy mieć nadzieję ze na karkówce przykład będzie obliczeniowo szybszy.
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Odwrotna transformata Laplace'a

Post autor: Mariusz M »

Jeżeli masz rozkładać na sumę ułamków prostych to tylko nad zespolonymi ma on jakiś sens
Nad rzeczywistymi to już jest ułamek prosty i w grę wchodzi twierdzenie Borela o splocie
albo przewidywanie postaci odwrotnego przekształcenia Laplace na podstawie różniczkowania obrazu
kerajs, no nie wiem czy to jest tablicowa

\(\displaystyle{ \left( \frac{2}{s^2+4} \right)'=\frac{0\left( s^2+4\right)-2\left( 2s\right) }{\left( s^2+4\right)^2 } \\
\left( \frac{2}{s^2+4} \right)'=-\frac{4s}{\left(s^2+4\right)^2}\\
\left( \frac{s}{s^2+4} \right)'=\frac{1 \cdot \left( s^2+4\right)-s \cdot 2s }{\left( s^2+4\right)^2 }\\
\left( \frac{s}{s^2+4} \right)'=-\frac{s^2-4}{\left( s^2+4\right)^2 }\\}\)


\(\displaystyle{ \mathcal{L}\left{t\cos{2t}\right}=\frac{s^2-4}{\left( s^2+4\right)^2 }\\
\mathcal{L}\left{t\sin{2t}\right}=\frac{4s}{\left( s^2+4\right)^2}\\}\)
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Odwrotna transformata Laplace'a

Post autor: kerajs »

mariuszm pisze: kerajs, no nie wiem czy to jest tablicowa
Zaintrygowany zajrzałem do Krysickiego, Włodarskego (t.2 str. 380) i faktycznie nie ma transformaty z \(\displaystyle{ t\cos \omega t}\) (choć jest z \(\displaystyle{ t\sin \omega t}\)).
Drugie podejście: Tablice całek (taka mała książeczka Piłat, Wasilewski) już ją zawierała. Co więcej, jest też:
\(\displaystyle{ \mathcal{L}^{-1}\left( \frac{a^2}{(s^2+a^2)^2} \right)= \frac{1}{2}(\sin at-at\cos at)}\)
ODPOWIEDZ