Stosunek ilości liczb pierwszych w zbiorach

Dział dla użytkowników nie lubiących googlować ;) Konkretne zagadnienia matematyczne w sieci, skrypty online, poszukiwania wszelakie acz KONKRETNE!
dykow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 17 lis 2018, o 18:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Stosunek ilości liczb pierwszych w zbiorach

Post autor: dykow »

Problem dotyczy rozmieszczenia licz pierwszych. Napisałem program, który oblicza stosunek ilości wystąpień licz pierwszych w przedziale \(\displaystyle{ 1...a^b}\) do ilości wystąpień liczb pierwszych w przedziale \(\displaystyle{ 1...a^{b-1}}\).
Zauważyłem, że obliczając ten stosunek dla kolejnych potęg jakiejkolwiek liczby naturalnej wydaje się, że:
1) zmierza on do jakiejś wartości;
2) przyrost liczb pierwszych w przedziale \(\displaystyle{ 1...a^b}\) w stosunku do przedziału \(\displaystyle{ 1...a^{b-1}}\), czyli wzrost stosunku jednego przedziału do drugiego zmierza do jakiejś wartości;
3) dowodzi to po prostu tyle, że liczb pierwszych jest nieskończenie wiele, a im większe liczby tym mniejsza częstotliwość ich wystąpień, a ja po prostu nie dokonałem sprawdzenia dla odpowiednio dużych wartości i później schemat się załamuje.

Może jest jakieś twierdzenie, dowód, który mi pomoże odpowiedzieć na pytania, bo nawet nie wiem jak mam tego szukać?
Jeżeli nie, to jak zweryfikować prawdziwość punktów 1,2,3? Można uda się użyć którejś funkcji przybliżającej liczbę wystąpień liczb pierwszych w danym przedziale \(\displaystyle{ 1...a}\) i przekształcić ją, aby można było obliczyć granicę ww. stosunku i przyrostu ww. stosunku dla kolejnych potęg liczby \(\displaystyle{ a}\). Jest w stanie to ktoś zrobić?

Funkcje przybliżające liczbę liczb pierwszych:

Kod: Zaznacz cały

https://en.wikipedia.org/wiki/Prime-counting_function

Program obliczający proporcje:
Ostatnio zmieniony 17 lis 2018, o 22:01 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
ODPOWIEDZ