Biomatematyka/ rozwój populacji/ układy dynamiczne

Dział dla użytkowników nie lubiących googlować ;) Konkretne zagadnienia matematyczne w sieci, skrypty online, poszukiwania wszelakie acz KONKRETNE!
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Biomatematyka/ rozwój populacji/ układy dynamiczne

Post autor: musialmi »

Hej. Mam w tym semestrze przedmiot "biomatematyka", niestety wykładowca na tablicy pisze prawie tylko wyrażenia algebraiczne, prawie żadnego tekstu i dlatego proszę o pomoc. Na przedmiocie były omawiane takie rzeczy jak model SIR, SI, SEIR, model Ho, model Lotki-Volterry i takie tam. Częstą rzeczą, która jest liczona, jest punkt równowagi/ equilibrium (nie wiem jak to po polsku się nazywa) oraz jego stabilność. Niestety nie kumam w ogóle przepisu na to, jak rozwiązać takie zagadnienie. Czy mógłby ktoś podać link do strony, na której znajdę objaśnienie jak szuka się równowagi i stabilności? Próbowałem szukać, oczywiście, ale chyba nie wiem nawet jak to porządnie wpisać w Googla.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Biomatematyka/ rozwój populacji/ układy dynamiczne

Post autor: janusz47 »

W języku polskim:

URSZULA FORYŚ matematyka w biologii. WNT Warszawa 2005.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Re: Biomatematyka/ rozwój populacji/ układy dynamiczne

Post autor: NogaWeza »

Jaki poziom skomplikowania Cię interesuje? Bo jeśli mówimy o układach postaci \(\displaystyle{ x' = f(t, x(t) )}\), to w każdym podręczniku lub skrypcie do teorii sterowania czy systemów dynamicznych znajdziesz odpowiednie definicje i przykłady. Jeśli chodzi o same definicje, to klasyką jest

Kod: Zaznacz cały

https://en.wikipedia.org/wiki/Lyapunov_stability
. Dla układów liniowych istnieje wiele kryteriów opierających się na badaniu wielomianu charakterystycznego, zaś jeśli chodzi o systemy nieliniowe, to kryteria Lapunowa i linearyzacja w połączeniu z twierdzeniem Grobmana-Hartmana to sprawdzone i nie tak trudne metody. Jeśli szukasz jednak czegoś bardziej zaawansowanego, to mam nadzieję, że nie uraziłem Cię poziomem mojej odpowiedzi
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Biomatematyka/ rozwój populacji/ układy dynamiczne

Post autor: janusz47 »

Raczej chodzi o podręcznik z zastosowania teorii sterowania do modelowania zjawisk w biologii. Książka Pani Urszuli Foryś z Uniwersytetu Warszawskiego te zagadnienia zawiera.
ODPOWIEDZ