Nauka gry w szachy

Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11409
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

Nauka gry w szachy

Post autor: mol_ksiazkowy »

:arrow: No włąsnie watek jakby wyczerpany, gdyż duzo ciekawych wpisów sie w nim pojawiło, ale zawsze coś dodac mozna...O dużych pozytkach pracy z ksiazka to chyba nie trzeba raczej przekonywac, mimo że..."w internecie jest wszystko"-niby, a tez stałe pisma i periodyki, i tak np w czercowym nrze Panoramy Szachowej widzimy ciekawy i pomocny art, pt. Gra praktyczna, w którym autor podaje jak pracowac: wymienia na początku :arrow: Analiza wlasnych partii, wyłapywanie bledów, .zeszyt, :arrow: praktyka tu dzieli partie na turniejowe i towarzyskie, :arrow: prace badawcze nad partiami mistzrów, :arrow: Wyklady , Studia nt debiotow i koncowek, ostatni dział :arrow: Zagadnienia twórcze, tj z grubsza mowiac zadanka, -motywy matowe i kombi gry srodkowej, etc.-zeszyt i :arrow: Wyklady i referaty
:arrow: Stosowanie w/w metod "w kółko" winna -zdaniem autora dać już po niedlugim casie spory efekt...ale , Przypomina to jakby matematykę, -lub inna nauke, gdzie ciągła "młócka" zadan - z czasem coraz trudniejszych wyrabia duza biegłość i wprawe.
Na koniec dodam iz autor ciekawej jak zwykle wypowiedzi kol demon, został częśćiowo "sprowokowany" przeze mnie do napisania tego co napisał...,ale w ostatniej chwili zaswstydził i zaskoczył "oczywistymi" cytatami, ktorymi sie z innymi dziele:
:arrow: CO SPRAWIA ze szachy sa trudne?!)
:arrow: czyt W JAKI SPOSOB ROBIC POSTEP(y) w szachach....
c :arrow: czy "wszystko zalezy od tego co chcesz osiagnac i
ile zamierzasz poswiecic temu" ?

ps>>polskmisiek napisał:
No, no, stary dobry demon zawitał na nasze forum Jak tak dalej pójdzie to dorobimy się całej sekcji o szachach

coż wg mnie nie ma w tym wcale nic dziwnego , po prostu demon ma ..dobry wech, jak tylko wyczuje ze gdzies o szachach debata, to takiej okazji nie przepusci, azeby sie nie wmieszac, i na całe szczsescie zrezsta. a rzeszta na rodzimym forum yoyo jest sekcja matematyczna, wg reguly sprzezenia zwrotnego, etc
cbdo
demon_szybkosci
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 3 sie 2006, o 06:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 13 razy

Nauka gry w szachy

Post autor: demon_szybkosci »

Oczywiscie kolega Misiek ma racje . Niemniej ja mowie jedynie o OGOLNYCH i NAJWAZNIEJSZYCH sprawach. A dodatkowe elementy, ktore powinna miec 2 czy 1 kategoria to jeszcze inna para kaloszy . Poza tym tak wtrace, ze gdybym umial to co napisales, to mialbym juz 1kat . Tak czy siak jest to wg mnie material na dobra (solidna) 2kateg lub tez podstawy 1kat!
Odnosnie mojego prof. mola to jesli trzeba to wypowiadam sie na tematy szachowe. Niemniej zapraszam wszystkich zainteresowanych szachami na forum YOYO, na ktorym mozna poczytac znacznie wiecej moich wypowiedzi oraz glosow innych osob, ktore maja pojecie o szachach.
Odnosnie rozwoju szachowego to NIE MA jednoznacznego zdania w tej kwestii. Im wiecej czytam, tym jasniej jest powiedziane, ze KAZDY POWINIEN INDYWIDUALNIE dobierac sobie plan pracy szachowej, ktory bedzie danej osobie pasowal i przynosil oczekiwane skutki. Dotyczy to NAJBARDZIEJ osob, ktore prezentuja sile gry w okolicach 1800-2000.
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Nauka gry w szachy

Post autor: Emiel Regis »

Wracając do tematu...

1. Chessmaster 10 & Fritz 10 są w drodze.
2. Poszukam w Krakowie W. E. Goleniszczew - "Program szkolenia szachistów na III kategorię", albo przez neta może zamówie. Najrozsądniej od podstaw zacząć a ta książeczka ma dobre komentarze.
3. Zagrałem sobie parę partii na kurniku, głównie z ludzmi co mają koło tysiąca gier w profilu (w tym mają mniej wiecej połowe wygranych) i mysle że całkiem dobrze mi poszło, jedna wygrana i dwie przegrane - w tym te przegrane uważam że głównie przez czas (razstricte mi brakło czasu a raz juz musialem sie na tyle spieszyć że głupie rzeczy porobiłem). 10 minut dla gracza na partie to jak dla mnie bardzo mało. Nie znam na pamiec zadnych kombinacji to się człowiek musi zastanowic...
4.
kluczyk pisze:Przed kim masz się kompromitować?
no przed Wami chociazby: p ale okej...

Przed chwilą grałem ze znajomym, 15 minut na partię plus 30 sekund po każdym ruchu, czyli w końcu dużo czasu i jest kiedy pomyslec. Poniżej zamieszczam "stenogram" z partii, jeśli ktoś ma ochotę to z checią przeczytam analize partii; )

[gram białymi]

Kod: Zaznacz cały

1. e4      e5
2. Nf3     d6
3. d4      exd4
4. Nxd4  c5 
5. Nf5    g6 
6. Ng3   Nf6 
7. Bc4   Qa5+ 
8. c3     Be6 
9. Na3   Nc6 
10. Qf3  Qd8 
11. O-O  Ne5 
12. Qe2  a5 
13. Rd1  h5 
14. Bf4   h4 
15. Nh1  Rg8 
16. Bxe5   dxe5 
17. Rxd8+ Rxd8 
18. Bxe6   fxe6 
19. Qb5+  Nd7 
20. Qxa5   b6 
21. Qb5    g5 
22. Nc4    g4 
23. Nxb6   h3 
24. Rd1    Ke7 
25. Nxd7   hxg2
26. Kxg2    Kf7 
27. Ng3    Bh6
28. Nh5    Rb8 
29. Qxb8  Rxb8 
30. Nxb8   Kg6 
31. Ng3    Bf8 
32. a4      c4 
33. a5     Bc5 
34. a6     Kf7 
35. b4     Bb6 
36. Nc6    Ke8 
37. Nxe5  Ke7 
38. Nxg4  e5 
39. Nxe5  Ke6 
40. Nxc4  Kf6
41. Nxb6  Ke5 
42. a7     Kf4 
43. a8=Q Kg4 
44. Ne2    Kg5 
45. Rd3    Kf6 
46. Rd5    Ke6 
47. Na4    Kf6 
48. Qa6+  Ke7 
49. Rb5    Kd7 
50. Rh5    Kc7 
51. Qg6    Kd7 
52. Rh7+  Kd8 
53. Qg8#
1-0
W moim odczuciu najciekawszy poczatek i środek, końcówka to już zwykłe dorżnięcie ofiary.
Sama gra mi się podobala ze względu na ofensywny charakter [wg mnie].
Od 28 ruchu już jest w zasadzie po grze. Choć i ja w nim bez sensu zrobiłem, nie wiem czemu najpierw hetmanem uderzyłem (z drugiej strony od razu stracił dwie wieże, tak to by pewnie drugą zachował, a miałem na tyle przewagi materialnej że mogłem sobie pozwolić nawet na strate hetmana, przynajmniej dwa pionki z lewej moge pozniej zamienic na hetmany). Ale cóż, mimo wszystko na plus znacznie wyszedłem.
Piotr Rutkowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2234
Rejestracja: 26 paź 2006, o 18:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 390 razy

Nauka gry w szachy

Post autor: Piotr Rutkowski »

Hmm, przydałoby się żebyś zamieścił swoją analizę do partii (znaczy coś trochę dokładniejszego)
Moje ogólne odczucia:
1. e4 e5
2. Nf3 d6
3. d4 exd4
4. Nxd4 c5?! ruch bez sensu, osłabia pole d5
5. Nf5? (lepsze były naturalne odejścia skoczkiem jak Sf3 lub Sb3, grozi Gxf5, exf5, d5 z centrum dla czarnych i czarne wyrównały pozbawiając siebie słabości na d5) g6? (oczywiście lepsze Gxf5
6. Ng3 Nf6
7. Bc4 Qa5+
8. c3? (słabe, lepsza byłaby zasłona Sc3 lub Gd2) Be6?! (ryzykowny ruch, pozbawia osłony króla i uniemożliwia w zasadzie roszadę)
9. Na3 (myślę, że zdecydowałbym się na zwykłe pobicie w tym momencie) Nc6
10. Qf3?! (ja bym tu preferował raczej wariant Gxe6, fxe6, Sc4, Hc7(d8), Gf4(g5) ze słabością na d6) Qd8
11. O-O (dla mnie agresywniejsze i trochę lepsze byłoby Gg5 i O-O-O z utrzymaniem słabości na d5 i d6) Ne5
12. Qe2 a5? (ten ruch pokazuje, że czarne grają bez planu gry, osłabia jedynie pozycję)
13. Rd1 h5? (czarne cały czas osłabiają strukturę pionową)
14. Bf4 h4? (jakaś próba ataku)
15. Nh1? (obiektywnie lepsze było Sf1 z planem Se3, Sd5) Rg8?? (utrata figury)
16. Bxe5 dxe5?? (oddanie hetmana za wieżę)
17. Rxd8+ Rxd8 (tu czarne powinny się już poddać)
18. Bxe6 fxe6
19. Qb5+ Nd7
20. Qxa5 b6
21. Qb5 g5
22. Nc4 g4
23. Nxb6 h3
24. Rd1 Ke7? (dalsza utrata figury, sugerowane Wg7)
25. Nxd7 hxg2
26. Kxg2 Kf7
27. Ng3? (czarną wieżę wygrywa: Sxe5+ z dalszym Wxd8+ lub w razie Ke7 widły Sc6+) Bh6
28. Nh5 Rb8??
29. Qxb8?? (a czemu nie po prostu Sxb8, litość ) Rxb8
30. Nxb8 Kg6
31. Ng3 Bf8
32. a4 c4
33. a5 Bc5
34. a6 Kf7
35. b4 Bb6
36. Nc6 Ke8
37. Nxe5 Ke7
38. Nxg4 e5
39. Nxe5 Ke6
40. Nxc4 Kf6
41. Nxb6 Ke5
42. a7 Kf4
43. a8=Q Kg4
44. Ne2 Kg5
45. Rd3 Kf6
46. Rd5 Ke6
47. Na4 Kf6
48. Qa6+ Ke7
49. Rb5 Kd7
50. Rh5 Kc7
51. Qg6 Kd7
52. Rh7+ Kd8
53. Qg8#
1-0

Reszty już nie warto analizować, bo jest to już tylko dożynanka.
Cóż mogę powiedzieć, było sporo błędów po jednej i drugiej stronie, ale z pewnością więcej błędów robiły czarne, więc białe zasłużenie wygrały Co prawda nie ustrzegły się kilku błędów, ale po to jest ta analiza aby jest wyłapać i poprawić Powodzenia w dalszym szachowym rozwoju Drizzt
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Nauka gry w szachy

Post autor: Emiel Regis »

Dziękuje za analize.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11409
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

Nauka gry w szachy

Post autor: mol_ksiazkowy »

Drizzt napisaL:
Ściągnąłem sobie na emulu "Aleksander Kotow - Jak zostać arcymistrzem", wygląda ciekawie
drobne i dobre rady do Drizzt:
przestudiuj gruntownie tego kotowa...
pograj nieco na kurniku
w tym turniej na 7 czy 10 min
postudiuj nieco koncowki
analizuj wlasne gry
no i zagraj w kolejnej edycji
turnieju na naszym forum
cbdo
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Nauka gry w szachy

Post autor: Emiel Regis »

Zacząłem czytać Kotowa i pozytywnie oceniam lekturę, natomiast zamówiłem dziś w/w książkę Goleniszczewa, troche podstaw mi brakuje, Kotow pójdzie na drugi ogień: ]

W turnieju oczywiscie nie omieszkam zagrać.

A propos programów...
korzystał ktoś z "Szachy 2001"?
demon_szybkosci
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 3 sie 2006, o 06:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 13 razy

Nauka gry w szachy

Post autor: demon_szybkosci »

I jak drodzy Panowie? :

Czy sa jeszcze jacys szachisci, ktorzy sa nieodkrytymi na forum matematycznym? Moze tak by zorganizowac jakis turniej w kilkunastu chlopa, aby nieco rozgrzac szare komorki? Mysle, ze wiele osob, ktore wciaga matematyka - ma szanse, aby byc wciagnietymi takze przez szachy!
Przy okazji WAZNA uwaga: nie polecam poczatkujacym (sredniozaawansowanym tez nie!) grywania partii <10 czy tez 15minut! Takie (tj. za szybkie) tempo spowoduje, ze wasza gra bedzie "dziurawa" (czyli okraszona duza iloscia bledow), tylko dlatego, ze nie bedzie mozliwosci pomyslenia, zdecydowania, sprawdzenia (ruchu) a dopiero potem jego wykonania!

Przy okazji jesli sie nie myle, to byl kiedys jakis watek o szachistach (tzn. osobach, ktore chca/umieja grac w szachy) na tym forum matematycznym, tak czy nie? Jesli tak bylo to prosilbym o link
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Nauka gry w szachy

Post autor: Emiel Regis »

Ja niestety stwierdziłem, że tak dużu czasu już poświecam matematyce, że w chwilach wolnych potrzebuję coś mniej intelektualnego niż szachy... Także jak mam za dużo czasu [czyli prawie nigdy] to sport, a ostatnio zafascynowała mnie akwarystyka. No ale to już osobny temat: )


A link to sadzę, że o ten Ci chodzi:
Turniej szachowy matematyka.pl
demon_szybkosci
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 3 sie 2006, o 06:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 13 razy

Nauka gry w szachy

Post autor: demon_szybkosci »

Dzieki za odpowiedz i za link (wlasnie o tym myslalem, ale nie moglem znalezc!)

Zycze powodzenia (nie tylko w matematyce i rybkoznawstwu) - Tomasz (demon_szybkosci)
rutra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 131
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy

Nauka gry w szachy

Post autor: rutra »

Emiel Regis pisze:Te 90% wiele wyjaśnia w moim niedostrzeganiu matów... No ale spójrz na coś takiego:

Zapata - Anand


Bez kitu, że chłop sie poddał
Będzie mała wymiana ciosów ale bez przesady... zresztą tak analizuje sobie to Anand nawet na zero mógłby po niej wyjść. A tu poddanie...
Obecny mistrz świata zagrał nowinke 5. ...Gf5, którą wyczytał w Šahovskim Informatorze. >< białe zagrają d3 i skoczek jest związany z królem. Przy stracie figury lekkiej na tym poziomie (właściwie to od poziomu I a nawet II kategorii) dalsza gra będzie miała jednostronny przebieg.
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

Nauka gry w szachy

Post autor: major37 »

Na kurniku można założyć konto i pograć w szachy Wolę tam grać niż na komputer chodź czasami są booty i gra komputer na kurniku.
rutra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 131
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy

Nauka gry w szachy

Post autor: rutra »

major37 pisze:Na kurniku można założyć konto i pograć w szachy Wolę tam grać niż na komputer chodź czasami są booty i gra komputer na kurniku.
Polecam freechess.org boty są eliminowane, nie ma chamstwa (przeciwnik po przegranej partii nie wyzywa, nie oskarża o oszustwa).
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11409
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

Nauka gry w szachy

Post autor: mol_ksiazkowy »

major37 napisał(a):
Na kurniku można założyć konto i pograć w szachy Wolę tam grać niż na komputer chodź czasami są booty i gra komputer na kurniku.
Polecam freechess.org boty są eliminowane, nie ma chamstwa (przeciwnik po przegranej partii nie wyzywa, nie oskarża o oszustwa).
A zatem kurnik ma sporo zalet, a tu m. in duża swoboda w grze - ustalenie czasu gry i innych parametrów, jak też pokoje bez rankingowe
Inna zateta to ze istnieja na kurniku rózne gry () wiec mozna sobie wybierac no co w danym dniu sie ma chec ; były tez swego czasu sf960, ale już ich nie ma....
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34285
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Nauka gry w szachy

Post autor: Jan Kraszewski »

Ja tam grywam na .

JK
ODPOWIEDZ