System Boloński

Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

System Boloński

Post autor: Undre »

Gdyby ktoś nie wiedział, co to jest :

... ar&id=7050

Ja mam zaś pytanie - czy są tu już jakieś ofiary tego systemu i czy byłyby łaskawe po krótce przedstawić swoją opinię na temat tej ścieżki osiągania wykształcenia wyższego ?
Awatar użytkownika
ariadna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2702
Rejestracja: 22 maja 2005, o 22:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Olsztyn/Berlin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 642 razy

System Boloński

Post autor: ariadna »

System boloński jest obecnie systemem docelowym w wielu krajach. Obejmuje zdecydowaną większość kierunków oprócz medycyny, weterynarii, psychologii, oraz prawa.
Sama studiuje wg tego systemu i jest on dość powszechnie krytykowany, choć ma też kilka plusów. Już po trzech latach ma się "jakieś" wykształcenie, poprzedzone obroną pracy licencjackiej. Całość bazuje na systemie punktowym.
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

System Boloński

Post autor: Undre »

ariadna pisze:Już po trzech latach ma się "jakieś" wykształcenie
Tylko czy "jakieś" wykształcenie ma znaczenie ? Niedawno temu dowiedziałem się między innymi, że ludzie przez 3 lata takiego kształcenia na pierwszym stopniu pozyskują ogólną wiedzę w jakichś dziedzinach, ale zero biegłej w jakimkolwiek kierunku - wydłużamy etap liceum czy co ? Co taki gość po 3 latach umie ? Ponadto, ponoć studia opierają się bardziej na stawianiu studentów przed problemami, które sami muszą rozwiązywać ( i oczywiście muszą też sami pozyskać wiedzę do tego potrzebną, a skoro tak, to po co komu kadra na uczelni ? ), co imo powoduje, że zależnie od zasięgu problemu ich wiedza w niektórych sferach może być totalnie wybrakowana.
System stawia podobno na pracę zespołową i uczy komunikatywności - już ja nieraz widziałem jak wygląda praca w grupie ( zwłaszcza większej ) na studiach - jak jeden wymiata, to odwala robotę za resztę, a reszta jak głupia w temacie była tak głupia pozostaje. Dodać jeszcze warto, że po takich 3 latach wiedzy jakby nie patrzeć dość ogólnej, pacjent może sobie zmienić ukierunkowanie i skończyć powiedzmy zarządzanie czy co tam. To od czego on w takim razie jest ? Bo jak coś jest do wszystkiego, to jest do ...
Nie mówię, że pięcioletnie studia, na jakie się rzuciłem, były sensowniejsze. Ja miałem z kolei tony przedmiotów nie związanych z tematem studiów i mam nadzieję, że zjawisko to powoli wymiera, szkoda że załapałem się na aż tak wiele elektrotechniki, miernictwa i pochodnych przedmiotów Niemniej spodziewałem się jakiegoś kroku naprzód, a tutaj choć przedmioty u mnie np pojawiły się o wiele sensowniejsze w skali pięcioletniej, ten system dwustopniowy powoduje, że tego kroku naprzód imo wcale nie będzie.
Awatar użytkownika
ariadna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2702
Rejestracja: 22 maja 2005, o 22:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Olsztyn/Berlin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 642 razy

System Boloński

Post autor: ariadna »

Przez trzy lata faktycznie zdobywa się wiedzę ogólną, ale w swoim wybranym fachu. Nie obiera się wtedy jeszcze generalnie specjalizacji, ale można zakończyć już wtedy kształcenie i zacząć pracę. Co do kontynuacji, do regulacje są dosyć konkretne i nie można robić studiów uzupełniających z innego kierunku, poza małymi wyjątkami. Nie ma jeszcze absolwentów tego systemu, więc nie można go do końca ocenić.

Ja nie miałam wyboru-musiałam iść na studia licencjackie, nabór na pięcioletnie został już zamknięty.
Nie wiem jak jednak jak to dokładnie wygląda na wszystkich uczelniach, a w szczególności na politechnikach.
ODPOWIEDZ