Kara śmierci

Awatar użytkownika
Zlodiej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1910
Rejestracja: 28 cze 2004, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 108 razy

Kara śmierci

Post autor: Zlodiej »

Kolejny temat, który pojawia się na wielu forach. Co o tym sądzicie ?

A oto +/- kary śmierci, które udało mi się wychwicić analizując różne dyskusje.

Zalety:
- normalny człowiek nie będzie musiał płacić podatków za utrzymanie takiego zbrodniarza, który został skazany na dorzywocie.
- normalny człowiek będzie czuł się bezpieczniej wiedząc, że po świecie mniej takich chodzi.
- odstraszy to innych ludzi przed czynieniem zła.
- rodziny ofiar odczują w pewnym sensie ulgę psychiczna i zadośćuczynienie.

Wady:
- tych ludzi jest tak mało, że normalny podatnik nie odczuwa tego, czy za takiego zbrodniarza płaci, czy nie.
- będzie czuł się bezpieczniej, ale tez z biegiem czasu nastąpi pewna znieczulica na śmierć, przez co pułap kary śmierci będzie coraz bardziej obniżany. Efekt: za 100 lat za zwykłe przekleństwo, wyrzucenie papierka na ulice można zostać skazanym na śmierć.
- udowodniono, że przestepca nawet nie myśli o tym, że go mogą złapać ... Z założenia oni czynią zło nie przewidując tego konsekwencji.
- a jeśli ten człowiek był niewinny ?? przecież życia nie da się zwrócić ... O ile pamiętam już zdarzyły sie takie wypadki.
- nie można postepować jak zbrodniarz.
- A po piąte : nie zabijaj.
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

Kara śmierci

Post autor: Undre »

i po raz kolejny odpowiem pierwszy - to co sie dzieje na ulicach mego miasta ( Nostry potwierdzi ) przechodzi ludzkie pojęcie ... powiem wprost i bez owijania w bawełnę nie wiadomo po co : Jestem ZA

" ale tez z biegiem czasu nastąpi pewna znieczulica na śmierć, przez co pułap kary śmierci będzie coraz bardziej obniżany. Efekt: za 100 lat za zwykłe przekleństwo, wyrzucenie papierka na ulice można zostać skazanym na śmierć " LOL chyba żartujesz
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

Kara śmierci

Post autor: liu »

Ja osobiscie jestem za kara smierci + ograniczenie praw czlowieka dla ludzi przebywajacych w zakladach karnych.
Awatar użytkownika
dem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 5 sty 2005, o 21:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 17 razy

Kara śmierci

Post autor: dem »

Zlodiej Opowiem ci pewna historie.

Wiesz od dawna jestem strasznym zapaleńcem rowerowym street/dirt moje dyscypliny wiesz hmmmmmmm..... historyjka miała miejsce naprawdę.
Koleś jechał sobie na rowerku spokojnie po ulicy wieczorkiem bardzo spokojny człowiek a w niego się wp*******ł jakiś pijany koleś......Co się później okazało że to poseł....Niestety kolega nie przeżył kolejnych 24h:(((..............a wiecie co najgorsze że posełek dostał K**** 2 lata żeby było lepiej w zawieszeniu a na dodatek prowadził po pijaku....Jaka sprawiedliwość w tym kraju? Takiego to mało zabić......


W takich wypadkach jestem jak najbardziej za karą śmierci.





pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 22 mar 2005, o 21:54 przez dem, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zlodiej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1910
Rejestracja: 28 cze 2004, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 108 razy

Kara śmierci

Post autor: Zlodiej »

Undre,
Ojć z tym lolem to ja bym uwazał ... Nawet nie wiesz jak Media i politycy potrafia namieszać większości głupiego społeczeństwa w głowach ...

dem,
Ojć to już inny temat ... Niestety już tak jest w tym kraju i cóż można zrobić ?? Postarasz sie to zmienić, a i ciebie zniszczą ...
Awatar użytkownika
dem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 5 sty 2005, o 21:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 17 razy

Kara śmierci

Post autor: dem »

Zlodiej

Ale to jest zle a najgorsze dokładnie nic nie możemy zrobić bo nas zgnoja:| Jak myśle o tym kumplu naprawde..........Taki bogaty snop może miec władze.......bo ma hajs ma wpływy.......Jemu nikt nic nie zrobi:||
Wiem że to inny temat ale bardzo ściśle powiązany z tym.....



pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Zlodiej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1910
Rejestracja: 28 cze 2004, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 108 razy

Kara śmierci

Post autor: Zlodiej »

dem,
Jakby to wyglądało zabijanie posła ?? To jest coś nie tak ...

PS wiem co to znaczy wykorzystywać swoje wpływy u władz ... Dlatego nie przepadam za nią, no ale będąc wierzącym w Boga uznaje, ze tylko on może zabrać życie ... A zabijając morderców stajemy się mordercami ... Więc co ? nas trzeba zabić ? wiem ze są nieścisłości ale ...
Awatar użytkownika
dem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 5 sty 2005, o 21:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Pomógł: 17 razy

Kara śmierci

Post autor: dem »

Zlodiej

Gdyby odsiedział te 2 lata............a on załatwi sobie że nawet tygodnia w pierdlu nie posiedzi a może by mu to coś dało.......i tak wątpie w to takim nic już nie pomoże:|




pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Comma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 647
Rejestracja: 22 lis 2004, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: B-j
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 77 razy

Kara śmierci

Post autor: Comma »

Ja jestem przeciwko przywróceniu kary śmierci, a to z kilku powodów.
- Przede wszystkim ze względu na religię. Jest napisane "nie zabijaj". (Co do wojny, to sytuacja konfliktu zbrojnego jest z gruntu zła, więc trudno doszukiwac sie tutaj jakiegokolwiek dobrego rozwiazania, jeżeli obie strony nie wykażą się chęcia zażegnania konfliktu.)
- Poza tym uważam, że kara śmierci nie jest karą wystarczajacą. Po prostu ktoś kto posuwa sie do morderstwa ma życie ludzkie za nic, więc czym kara śmierci bedzie dla niego?
- Ostatecznie kara wprowadzona została nie tylko ze względu na powinność "odpokutowania" zbrodni, ale przede wszystkim jako resocjalizacja, a więc zmuszenie do poprawy. W jaki sposób człowiek martwy może się poprawić?
- I ostatnie. Kara śmierci jest nieodwracalna, więc jeżeli okaże się, że skazany był niewinny...? Ponadto kara śmierci z pewnościa prowadziłaby do nadużyć, a w naszym zkorumpowanym kraju zapewne również do "usuwania niewygodnego świadka", a więc "uciszania" na zawsze i to pod przyzwoleniem prawa. Przy obecnym stanie polskiego życia politycznego dochodziłoby do takich nadużyć, że Polska stałaby sie państwem wielkich przekrętów. Ludzie "niewygodni" poszliby na krzesło i znowu sie okazałoby się, że pieniądz rządzi światem. Kto ma kasę, albo plecy może sobie kupić życie. Kogo nie stać - no, cóż... do widzenia.
Chodzi mi o to, że nie może dojśc do sytuacji paradoksalnej kiedy państwo musi morderców utrzymywać (przymusowe roboty są tutaj dobrym rozwiązaniem), ale zasadnicza wadą kary śmierci jest jej nieodwracalnośc, co bardzo zmniejszałoby wykrywalność nadużyć.
Poza tym... "śmierć za śmierć", to brzmi jak gangsterski porachunki.
Btw. moim zdaniem powinno się ograniczyc immunitety posłów. Mocno ograniczyć.
Kendo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 23 lut 2006, o 23:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź

Kara śmierci

Post autor: Kendo »

Nauki płynące z Biblii są za karą śmierci, kościół katolicki też popiera tą karę.

Co innego że dowolny wyrok jest porażką systemu resocjalizacji i samego społeczeństwa. Ale to że w systemie zdarzają się błędy to potwierdzenie naszej niedoskonałości. Od niedostrzegania błędów czyli nie wykonywania kary śmierci nie staniemy się doskonalsi.
Awatar użytkownika
Comma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 647
Rejestracja: 22 lis 2004, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: B-j
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 77 razy

Kara śmierci

Post autor: Comma »

(ad. Kościoła katolickiego) Nie popiera, tylko w określonych okolicznościach przyzwala. To zasadnicza różnica.
Kendo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 23 lut 2006, o 23:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź

Kara śmierci

Post autor: Kendo »

Kara śmierci nie jest traktowana warunkowo, kościół po prostu uznaje że można ją stosować.
Kiedy można ją stosować to już zależy od okoliczności w jakich kościół działa. Dziś w dobie więzień i powszechnej kontroli nad przestępcami, może być stosowana naprawdę rzadko i warunki stosowalności kary śmierci są obostrzone wieloma szczegółowymi przepisami.

Ale Biblia mówi jasno, że kara śmierci nie jest zakazana przez Boga, dlatego można ją stosować.
Awatar użytkownika
Comma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 647
Rejestracja: 22 lis 2004, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: B-j
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 77 razy

Kara śmierci

Post autor: Comma »

Chodziło mi o semantyczną różnicę między słowem "popierać", a "pozwalać".
Wyjaśnię na przykładzie:
Nie popieram organizowania Marszu Równości, bo uważam to za niepotrzebne zwracanie na siebie uwagi, niemniej jednak nie sprzeciwiam się temu, bo skoro ludzie chcą tego marszu, to niech go mają.
Tak więc można jednocześnie pozwalać na coś, ale tego nie popierać.
I tak moim zdaniem jest w przypadku Kościoła i jego stosunku do kary śmierci.
btw. KKK mówi, ze karę śmierci można zastosować, jeżeli niemożliwe jest uwięzienie i odseparowanie winnego od społeczeństwa, a ten stanowi zagrożenie dla innych ludzi.

[ Dodano: Wto Lut 28, 2006 3:07 pm ]
Żeby nie było nieporozumień. Miałam na myśli Katechizm Kościoła Katolickiego, a nie Ku Klux Klan

[ Dodano: Wto Lut 28, 2006 4:49 pm ]
Znalazłam odpowiedni cytat.
W Katechiźmie Kościoła Katolickiego czytamy:
"Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. "
Czyli właściwie kiedy?
Zawsze zostają więzienia. Izolatki itp.
Kendo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 23 lut 2006, o 23:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź

Kara śmierci

Post autor: Kendo »

Katechizm mówi dość przewrotnie o udowodnieniu winy i to już jest wystarczający powód do wykonania kary śmierci przez kościół. Bo zawsze możemy powiedzieć, że przestępca z udowodnioną winą może uciec z więzienia. Dlatego dla ochrony ludzi przed potencjalnym niebezpieczeństwem można karę śmierci wykonać.

Tym samym katechizm umywa ręce stwierdza że to od ludzi zależy kiedy karę śmierci wykonamy i za jakie przestępstwo - po prostu musi być udowodniona wina.
Awatar użytkownika
Comma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 647
Rejestracja: 22 lis 2004, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: B-j
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 77 razy

Kara śmierci

Post autor: Comma »

Może okrężną drogą, ale w końcu doszliśmy do porozumienia w kwestii o którą mi chodziło na początku. :>
ODPOWIEDZ