podanie_przedziału_dni

opolree

podanie_przedziału_dni

Post autor: opolree »

Słuchajcie mam do was takie pytanie. Konflikt na Ukrainie rozpoczął się 24.02 o godzinie 4:00, dzisiaj 08.03 powiem, że walki trwają od 12 dni.
Czy te 12 dni może oznaczać liczbę dni w znaczeniu, liczba całych dni w znaczeniu od północy do północy, 24.02 cały dzień, 25.. itd, więc 8.03 trwa 13 dzień? Czy jednak chodzi o to, że minęło 12 dób od dnia 24.02 godziny 4:00 i obecnie trwa 13 doba zmagań? Dziękuję za zdanie.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34128
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: podanie_przedziału_dni

Post autor: Jan Kraszewski »

Już wielokrotnie roztrząsałaś te kwestie, więc to zahacza o trolling.

JK
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: podanie_przedziału_dni

Post autor: Premislav »

Może ją w końcu zbanujcie i eulwina. xDDDD Język (nie tylko ten potoczny, ale nawet i literacki) nie jest absolutnie precyzyjny (inny przykład, choć o zgoła odmiennym charakterze, to brak rozróżnienia lub i albo poza logiką matematyczną) i korzysta z licznych uproszczeń, inaczej za każdym razem, by coś wyrzec, powinniśmy pisać własny Traktat logiczno-filozoficzny (co najmniej). Jest ósmy marca, gdyby ktoś rzekł, że wojna wybuchła dwa dni temu, bezpiecznym byłoby założyć, że mowa o szóstym marca. Gorzej, jeśli spytamy, czy można rzec, że wojna rozpoczęta siódmego marca wieczorem ósmego marca rano trwa już dwa dni (w znaczeniu: istnieją dwa różne dni, w trakcie których trwały działania wojenne), mimo że operując dobami, dochodzimy do wniosku, iż nie minął nawet jeden dzień. No i cóż: odpowiedź brzmi można tak powiedzieć. Teraz zaś powiem, że przyszłem do doma: przyszłem do doma. A teraz powiem (napiszę?), że trójkąt ma cztery boki: trójkąt ma cztery boki. Zatem można tak powiedzieć (czy też napisać).
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: podanie_przedziału_dni

Post autor: AiDi »

opolree pisze:8 mar 2022, o 22:08 Cześć,
Czy mogę Cię prosić o zdanie?
podanie_przedziału_dni
Podzielam to zdanie:
Jan Kraszewski pisze: 8 mar 2022, o 22:33 Już wielokrotnie roztrząsałaś te kwestie, więc to zahacza o trolling.
opolree

Re: podanie_przedziału_dni

Post autor: opolree »

Premislav pisze: 8 mar 2022, o 22:47 Może ją w końcu zbanujcie i eulwina. xDDDD Język (nie tylko ten potoczny, ale nawet i literacki) nie jest absolutnie precyzyjny (inny przykład, choć o zgoła odmiennym charakterze, to brak rozróżnienia lub i albo poza logiką matematyczną) i korzysta z licznych uproszczeń, inaczej za każdym razem, by coś wyrzec, powinniśmy pisać własny Traktat logiczno-filozoficzny (co najmniej). Jest ósmy marca, gdyby ktoś rzekł, że wojna wybuchła dwa dni temu, bezpiecznym byłoby założyć, że mowa o szóstym marca. Gorzej, jeśli spytamy, czy można rzec, że wojna rozpoczęta siódmego marca wieczorem ósmego marca rano trwa już dwa dni (w znaczeniu: istnieją dwa różne dni, w trakcie których trwały działania wojenne), mimo że operując dobami, dochodzimy do wniosku, iż nie minął nawet jeden dzień. No i cóż: odpowiedź brzmi można tak powiedzieć. Teraz zaś powiem, że przyszłem do doma: przyszłem do doma. A teraz powiem (napiszę?), że trójkąt ma cztery boki: trójkąt ma cztery boki. Zatem można tak powiedzieć (czy też napisać).
Dokładnie napisać i powiedzieć można wszystko, ja pytałam jak to rozumieć. Uważam, że można to rozumieć dwojako. "Gorzej, jeśli spytamy, czy można rzec, że wojna rozpoczęta siódmego marca wieczorem ósmego marca rano trwa już dwa dni", można powiedzieć, że ósmy marzec jak by nie było jest drugim dniem wojny, a wojna trwa kilkanaście godzin. Słowo dzień ma wiele znaczeń i można je różnie interpretować i wcale nie oznacza zawsze 24 godzin. Podobnie jeśli powiem dwudniowe szkolenie, nie zrozumiesz tego, że trwa dwie doby (generalnie to czas 1 doby i kilka godzin wliczając czas przerwy), tylko że obejmuje dwa dni, słowo dzień tutaj oznacza dobę?, no nie, jak niektórzy twierdzą, oznacza po prostu wskazanie dwóch dni, w których będzie odbywało się szolenie?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34128
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: podanie_przedziału_dni

Post autor: Jan Kraszewski »

Ponieważ to trzeci temat na ten sam temat:

Okreslenie czasu
Czas_do_swiat

więc bez wyrzutów sumienia zamykam go.

JK
Zablokowany