Okreslenie czasu

opolree

Okreslenie czasu

Post autor: opolree »

Cześć, takie pytanie mam.
Czy określenie za dwa dni(itp. za jeden dzień) wypowiadanie w ciągu dnia oznacza, za 2 doby mniej więcej ?
Czy jeszcze inaczej to należy interpretować?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Okreslenie czasu

Post autor: AiDi »

1. Tak.
2. Nie.
opolree

Re: Okreslenie czasu

Post autor: opolree »

A dlaczego nie liczba dni z kalendarza jako sama liczba tylko doby?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Okreslenie czasu

Post autor: AiDi »

Bo tak się przyjęło i nie ma powodu by to zmieniać.
opolree

Re: Okreslenie czasu

Post autor: opolree »

Ok, dzięki.
Natomiast dlaczego jeśli dzień to doba, nie mówimy za dwie doby, tylko za dwa dni?
Czy za dwa dni nie może oznaczać czegoś takiego: jeden dzień to ten dzień, który aktualnie trwa(jedna doba, liczę cały dzień) i drugi dzień(tj. jutrzejszy), czyli za tymi dwoma dobami tj. za 2 dni?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Okreslenie czasu

Post autor: AiDi »

AiDi pisze: 29 cze 2021, o 20:32 Bo tak się przyjęło i nie ma powodu by to zmieniać.
opolree

Re: Okreslenie czasu

Post autor: opolree »

Ok, dzięki.
Czyli jeśli mówię za dwa dni to traktuję to jako 2 doby liczone od chwili wypowiadania słów?

Natomiast te wcześniejsze dywagacje nie mają użycia, ok.
A jeśli liczysz dni w kalendarzu do jakiegoś wydarzenia, dajmy to jest za 4 dni to jest to liczbowo za 4 dni (za 4 dni jako za 4 dni liczbowo), a nie za 4 dni gdzie dzień traktujesz jako dobę?
Taka analogi do lat np. za 4 lata, można traktować rocznikowo w odniesieniu do liczby tj. dany rok, podobnie z dniami tak jakby za 4 dni "dniowo" liczone 4 dni liczbowo.

Poza tym dzień ma też znaczenie czasu kiedy jest jasno, zawsze za 4 dni mogło by też oznaczać za 4 dniami(dzień kiedy jest jasno), w taki sposób liczyć liczbę dni?

Dodano po 12 godzinach 6 minutach 20 sekundach:
AiDi można prosić o komentarz.

Dodano po 6 godzinach 14 sekundach:
Hallo? Albo dzień wcześniej, mi się wydaje, że dzień wcześniej nie oznacza doby do tyłu tylko wskazanie dnia wczorajszego, dzień przed tym trwającym?

Dodano po 1 dniu 15 godzinach 14 minutach 4 sekundach:
Proszę o zdanie:
Jeśli liczę dni w kalendarzu od dzisiaj i powiem, 3 dni później to mogę to interpretować jako 3 dni dalej(czyli 5 lipiec nie uwzględniając znaczenia dzień jako doba), ale tylko jako liczba dni w kalendarzu, nie koniecznie oznacza to zawsze 3 doby później?(mogę to odnieś do po prostu do dni w kalendarzu)?

Dodano po 5 godzinach 34 minutach 32 sekundach:
Chyba uprawiam monolog :)

Dodano po 9 godzinach 8 minutach 57 sekundach:
To ostatnie pytanie, dlaczego częściej mówimy za dwa dni zamiast za dwie doby?
opolree

Re: Okreslenie czasu

Post autor: opolree »

Nikt nie wyrazi swojego zdania? Podobnie np. 2 dni później dlaczego nie liczyć 2 dni tak, dzisiaj jest środa więc jeden dzień później to czwartek i drugi dzień później to piątek? Nie liczę dób, tylko kolejne dni, czwartek - to jest jeden dzień później, i piątek to jest drugi dzień później.

Dodano po 20 minutach 56 sekundach:
Proszę o zdanie.

Dodano po 5 godzinach 27 minutach 9 sekundach:
Podobnie mówiąc dzień wcześniej czy pomyślicie, dobę wcześniej, czy po prostu dzień wcześniejszy wczorajszy, dzień, który był wcześniej np. ten dzień wcześniejszy to wtorek?

Dodano po 10 minutach :
Skąd moje rozterki, mówiąc 2 dni wcześniej myślimy około dwie doby wcześniej, OK. Natomiast mówiąc w ten sposób można też pomyśleć o dniach, które były wcześniej, dzień jako nie doba tylko dzień od północy do północy, np. wczorajszy dzień. Czyli liczba dwóch dni do tyłu, wskazanie dnia drugiego. Więc jedno znaczenie dnia pokrywa się z drugim i zastanawiam się dlaczego ta interpretacja z dniem jako nie dobą, nie jest stosowana, a może jest?

Dodano po 2 dniach 22 godzinach 51 minutach 57 sekundach:
Dziękuję za pomoc

Dodano po 1 godzinie 31 minutach 35 sekundach:
To tak jak powiedzieć dwa domy wcześniej analogicznie dwa dni wcześniej. Nie liczę dób, tylko dwa dni wstecz by wskazać dzień, o który mi chodzi. Jest sobota, jeden dzień wcześniej to był piątek, drugim dniem wcześniej był czwartek i co AiDi takiego znaczenia być nie może?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Okreslenie czasu

Post autor: a4karo »

opolree pisze: 2 lip 2021, o 22:49
To ostatnie pytanie, dlaczego częściej mówimy za dwa dni zamiast za dwie doby?
Bo możesz wywołać zamieszanie używając dopełniacza liczby mnogiej
opolree

Re: Okreslenie czasu

Post autor: opolree »

:):)...takiego znaczenia być nie może? odnośnie powyższego

Dodano po 17 godzinach 28 minutach 38 sekundach:
Jeśli powiem dzień wcześniej to mogę mieć na myśli cały wczorajszy dzień lub dobę wstecz. Prawda?
Jeśli tak to idę dalej 2 dni wcześniej, tu już pojawia się problem z tym podwójnym znaczeniem tych słów(jak dzień wcześniej), bo znaczenie cały drugi dzień to już słabi natomiast 2 doby tak. Stąd moja rozterka, dzień wcześniej ma jakby 2 znaczenia, to też próbuję odnieść dla określeń dni wstecz, czy tam w przód, których jest więcej niż jeden. Dlatego takie "wywody" :)
opolree

Re: Okreslenie czasu

Post autor: opolree »

Za dwa dni to za dwie doby mniej więcej, ale liczone od kiedy, zawsze od północy, czy chwili mówienia?
I jeszcze takie pytanie szkolenie trwa dwa dni, jak to rozumieć 48 godzin, bo dzień to doba? (A może też data z kalendarza)?

Dodano po 39 minutach 43 sekundach:
I ostatnie, powiedzmy, że powiesiłam gdzieś ogłoszeni. Następnego dnia o podobnej porze powiem, że to ogłoszenie wisi tutaj 2 dni bo okala to o dwa dni(powiedzmy 2 dni poniedziałek i wtorek w znaczeniu dzień to doba bo takowe pasuje ze słownika) czy też 1 dzień bo to będzie doba?
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Okreslenie czasu

Post autor: kruszewski »

Nie!
Powie, że ogłoszenie "wisi" drugi dzień.
opolree

Re: Okreslenie czasu

Post autor: opolree »

Dzieki.
A te dwa pytania wcześniej?

Dodano po 55 minutach 12 sekundach:
Odnośnie tego ogłoszenia, ale zawsze ktoś tak może powiedzieć, bo policzy dwa dni (doby poniedziałek i wtorek).
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Okreslenie czasu

Post autor: kruszewski »

Jak będzie słaby w języku polskim a nie mocny w fizyce, to napisze, że ogloszenie "wisi" już 32 godzimy, 43 minuty i 11 sekund.
opolree

Re: Okreslenie czasu

Post autor: opolree »

Ok, czyli nie dwa dni w sensie doby poniedziałek i wtorek.
A te dwa pytania wczesniej?

Dodano po 2 dniach 10 godzinach 36 minutach 10 sekundach:
Cześć, taka refleksja jeszcze mnie naszła. Mianowicie, mówimy (rocznikowo) dwa lata temu, (rocznikowo) dwa lata młodsza, a jeśli powiem 2 dni temu, dlaczego nie rozumieć tego właśnie podobnie jak z rocznikowym określaniem lat, tylko "dniowo" dwa dni temu(liczbowo dwa dni do tyłu, nie doby dwie wstecz)? Tak jak w przypadku rocznikowym odnosimy się do lat liczbowo to podobnie można z dniami. Z góry dziękuję za zdanie.

Dodano po 15 godzinach 52 minutach 35 sekundach:
Jakieś zdanie odnośnie ostatniego?:)

Dodano po 21 godzinach 19 minutach 14 sekundach:
Plissss
Zablokowany