Lekcje matematyki w TVP

kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Lekcje matematyki w TVP

Post autor: kruszewski »

Dla mnie to duże wyzwanie. Za duże!
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Lekcje matematyki w TVP

Post autor: Niepokonana »

Nie no Panie Kruszewski, miałam po prostu gorszy tydzień, ale ja się naprawdę będę starać, ja znajdę sobie podręcznik.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Lekcje matematyki w TVP

Post autor: kruszewski »

Na stare lata to trudna sprawa. To już prawie ćwierć wieku jak odeszedłem od tablicy dając przed nią wykład o wytrzymałości belek i dwadzieścia mięło od ostatniej kreski na rajzbrecie.
Ale na konkretne pytania w miarę moich możliwości zawsze odpowiadam.
Na Pani pytanie też odpowiem.
krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Re: Lekcje matematyki w TVP

Post autor: krl »

Właśnie oglądam z podziwem piękną lekcję matematyki dla klasy IV, o ułamkach. (9:00 - 9:30, TVP Regionalna). Nauczyciel uczy dzieci, jak dodawać ułamki wykorzystując klocki Lego (i tablicę interaktywną). Piękne w tym jest to, że nie podaje uczniom suchych abstrakcji, lecz wywodzi te abstrakcje wprost z doświadczenia, tak że dzieci rozumieją, że ta matematyka to nie sztuczne układanki, ale wiedza mająca odniesienie do rzeczywistości.
Widziałem też inne lekcje matematyki w TVP i niestety im wyższa klasa, tym było gorzej: lekcje skupiały się na uczeniu formalizmu, na uczeniu suchych przekształceń, bez wskazywania odniesień do rzeczywistości, bez uzasadniania. Przekazywane były zazwyczaj zaklęcia, wzory do wykucia, bez uzasadnienia. Ten nauczyciel jest inny: tłumaczy dzieciom dlaczego dodaje się ułamki tak, a nie inaczej. Podaje uzasadnienia.
Myślę, że to jest bardzo dobry nauczyciel.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Lekcje matematyki w TVP

Post autor: Niepokonana »

Ooo faktycznie może mieć Pan rację, chociaż nauczanie małych dzieci mnie nie interesuje, więc się nie wypowiem za bardzo.
ODPOWIEDZ