Quiz literacki

Awatar użytkownika
Chewbacca97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 464
Rejestracja: 9 lis 2013, o 22:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 120 razy

Re: Quiz literacki

Post autor: Chewbacca97 »

Rok 1996, Polska jest pod okupacją bolszewicką (z racji alternatywnego zakończenia wojny polsko-sowieckiej), w Europie Środkowo-Wschodniej okrucieństwo wojny jest już codziennością (władza rosyjska dość skutecznie tłumi wszelkie powstania wolnościowe). No i pojawia się samozwańczy pułkownik-rewolucjonista, który chce odmienić status quo. Powieść opowiedziana oczami pewnego amerykańskiego dziennikarza, który przybył w te rejony by przeprowadzić wywiad z wcześniej wspomnianym rewolucjonistą. Będąc na miejscu, dziennikarz zmienia swoje spojrzenie na sytuację w tym rejonie oraz widzi, iż rewolucjonista gotów jest zrobić wszystko w imię większego dobra!

Powieść inspirowana pierwszą i drugą wojną czeczeńską, gdzie trudno obiektywnie powiedzieć kto jest ten "zły".
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8570
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 306 razy
Pomógł: 3347 razy

Re: Quiz literacki

Post autor: kerajs »

Także Dukaj. Tym razem Xavras Wyżryn.
Awatar użytkownika
Chewbacca97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 464
Rejestracja: 9 lis 2013, o 22:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 120 razy

Re: Quiz literacki

Post autor: Chewbacca97 »

Oczywiście!
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8570
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 306 razy
Pomógł: 3347 razy

Re: Quiz literacki

Post autor: kerajs »

Pewien awanturnik i amator archeologii prowadził wykopaliska czerpiąc dane z pewnego poematu. Jaki był to poemat, skoro dzięki niemu odkrył on słynne starożytne miasto?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Quiz literacki

Post autor: Premislav »

Pewnie chodzi o „Iliadę" i Heinricha Schliemanna.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8570
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 306 razy
Pomógł: 3347 razy

Re: Quiz literacki

Post autor: kerajs »

Owszem. Teraz Ty.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Quiz literacki

Post autor: Premislav »

No to może sentymentalna podróż do czasów, w których uczęszczałem* na lekcje języka polskiego. Proszę wyjaśnić znaczenie i˙pochodzenie hasła „Polska Winkelriedem narodów".


*właściwie to częściej nie uczęszczałem, nawet w klasie maturalnej miałem być nieklasyfikowany z tego tytułu…
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Quiz literacki

Post autor: kmarciniak1 »

Rzecz odnosi się do szwajcarskiego rycerza nazwiskiem Arnold Winkelried, który w czasie bitwy pod Sempach skierował austriackie kopie na siebie, tym samym stworzył wyłom we wrogich szeregach i przyczynił się tym aktem do zwycięstwa Szwajcarów.(Taka sobie legenda przynajmniej jest)


No i to chyba chodzi o to, że Polska ma się poświęcić dla dobra ludzkości po prostu.Różni się to trochę od tego co proponował Mickiewicz, bo tutaj mamy pochwałę aktywnej walki a nie biernego cierpienia.Chociaż ja nie umiem za bardzo w romantyzm, więc jak coś to mnie popraw.


edit:
Oczywiście to zdanie pochodzi z "Kordiana" Juliusza Słowackiego.

Mimo mojej ogólnej awersji do polskiego romantyzmu jednak team Słowacki
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Quiz literacki

Post autor: Premislav »

No w zasadzie się zgadza, tylko że ten wyłom to miał być tak, jak w szykach austriackich pod Sempach – w Imperium Rosyjskim (tak mi się zdaje); miało to ułatwić innym narodom (trochę ich w Imperium Rosyjskim było) wyzwolenie się spod jarzma (a przynajmniej ja tak to zrozumiałem), czyli trochę konkretniejsze. Zadajesz.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Quiz literacki

Post autor: kmarciniak1 »

"Szybko spoturałam, mimo, że głowa tępa, do jakiej mi trzeba tańczyć melodii, kto tu gra na skrzypkach, kto na basetli, kto na puzonie i jak muszę do nich krok dostroić. Głupi mówi w swoim sercu: Boga nie ma. A jak nie ma, skoro mnie ulepił, a ze mną- i opowieść moją, którą mi do ucha naszeptał? Skąd ja tam miałam wiedzieć, w Wilnie dalekim, w Lubczu, w Kobylniku, w Miadziołach, brnąca przez ślapać w mężowskim szynelu i baszmakach dziurawych, że tu na mnie czekają, że nikogo tak nie wyglądają jak starej bazylijanki bliznowatej, którą Moskale obili i której każda blizna na wagę złota? Że do ich werku pasuję jak zgubione kółeczko, które zegarmistrzowi wypadło z mechanizmu i gdzieś daleko, pod kantorkiem, w śmiecince leży? Niczego tak im nie było trzeba jak męczennicy: raz, że Polka, dwa, że męczona, trzy, że kobita, cztery, że w zakonnej sukni, katolickiej, nawet jeśli i unickiej przy tym...a może raz, że w sukni zakonnej, dwa, że męczona, trzy, że Polka? Wszystko naraz, pospołu, broń idealna, bicz na Moskala z samego cierpienia i świętości ukręcony! "


Jest to fragment współczesnej powieści o pewnej postaci z XIX wieku. Autor uczynił tę postać jednocześnie narratorką.
Lekką podpowiedzią może być też fakt, że ta kobieta znała się z Juliuszem Słowackim.
O kim mowa?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Quiz literacki

Post autor: Premislav »

O Makrynie.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Quiz literacki

Post autor: kmarciniak1 »

Oczywiście.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Quiz literacki

Post autor: Premislav »

W tej powieści szkatułkowej tłumacz starożytnych tekstów podąża za historią detektywistyczną z antycznej Grecji obfitującą w stosunkowo ciekawe dygresje na temat rozważań filozoficznych (a może nawet te dygresje są istotą książki? W sumie zależy od odbiorcy), nie zdając sobie początkowo sprawy z tego, jak wiele łączy jego losy z opowieścią, którą tłumaczy. A przynajmniej tak to zapamiętałem. O jaką powieść chodzi?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8570
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 306 razy
Pomógł: 3347 razy

Re: Quiz literacki

Post autor: kerajs »

Somoza Jaskinia filozofów ?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Quiz literacki

Post autor: Premislav »

Tak.
ODPOWIEDZ